آخرین اخبار

التماس اقتصاد ایران به عراق تا ۱۴۰۰

ایران که نقش خود را در خاورمیانه کمرنگ تر از قبل می بیند، تلاش می کند که اگر عربستان را از دست داده است، با استفاده از باج دهی های خود به گروه های شیعه در عراق به هر شکل ممکن حفظ کند.

3 ماه قبل
بیان
A- A A+

عراق کشوری در همسایگی ایران پس از گذراندن سال ها نبرد با صدام حسین و سپس داعش، قصد دارد تا خود را هر چه سریعتر به بازار جهانی وصل کند.

بازار جهانی که عراق به دنبال آن است به مدد همزبانی با عربستان و حضور نیروهای آمریکایی در این کشور، سریعتر رخ خواهد داد.

در این میان ایران که نقش خود را در خاورمیانه کمرنگ تر از قبل می بیند، تلاش می کند که اگر عربستان را از دست داده است، با استفاده از باج دهی های خود به گروه های شیعه در عراق به هر شکل ممکن حفظ کند.

صادرات برق، گاز، سیب زمینی، پیاز، دام زنده و… همگی تلاش هایی در جهت حفظ رابطه ای است که به موی بند است.

عراق خود را قربانی اهداف شیعه گسترانه جمهوری اسلامی نمی کند چرا که دو راه مشخص پیش روی خود دارد.

راه نخست ادامه تجارت با ایران است که منجر به منزوی شدن آن می شود و راه دوم رویگردانی از ایران است که با گشاده رویی کشورهای منطقه، اروپایی و آمریکایی همراه خواهد بود.

از این رو، عراق از دو طرف بهره لازم را می برد. از سویی با حفظ موقعیت آمریکا در کشور، استمرار نظامیان ایالات متحده در منطقه را ادامه می دهد و از سوی دیگر با واردات ارزان کالا از ایران، به توسعه کشور می پردازد.

سفر حسن روحانی به این کشور و پروژه لغو روادید میان دو کشور، صرفا باج دهی جمهوری اسلامی بود که نیاز دارد با فروش همه چیز حتی به قیمت کمیاب و گران شدن آن در داخل، رابطه با عراق را حفظ کند.

جمهوری اسلامی یک شکست کاملا استراتژیک را در عراق خورده است. در حالی که در سال های جنگ، امکانات گسترده ای در اختیار عراقی ها از جانب جمهوری اسلامی قرار می گرفت، نتیجه آن تنها چند گروه شبه نظامی بودند که هرچند وفادار به آرمان های رهبر جمهوری اسلامی هستند اما تضعیف سیستماتیک آنها توسط دولت مرکزی عراق و نیروهای نظامی آمریکا، راه را بر بیت رهبری نیز بسته است.

با این حال سیاست آمریکا در این خصوص ایجاب می کند که ایران اندک مبادلات تجاری را با همسایه اش داشته باشد. به همین خاطر است که پروژه ۲۰ میلیارد دلاری شدن حسن روحانی تا سال ۱۴۰۰ با مقاومت خارجی روبرو نشد.

دلیل این موضوع این است که ایران باید همواره منزوی و تحت فشار کنترل شده باشد. به این معنی که نه فشار به شکل چکشی و تمام کننده وارد شود و نه مدل تحریم ها شبیه به مدل رییس جمهور پیشین آمریکا باشد.

به گفته وزیر تجارت عراق، اکنون فضا به سمتی می رود که راه برای ورود تجار و بازرگانان ایرانی به عراق مهیا شود.

اما آنچه که مورد پرسش قرار می گیرد این است که در این حجم مبادلاتی، چه میزان باید از ایران صادر و چه میزان وارد شود و به طور عمده واردات ایران از عراق چه خواهد بود.

عراق در یک صورت کلی هیچ چیزی به جز ضایعات آلومینیوم برای صادرات ندارد و این کالا در برابر صادرات گسترده مواد غذایی از ایران به این کشور به نظر ناچیز می آید.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top