آخرین اخبار

بانک جهانی: سایه «رکود تورمی» بر اقتصاد ایران

بانک جهانی در تازه‌ترین گزارش خود «رکود تورمی» را برای اقتصاد ایران پیش‌بینی کرده و هشدار داده است که تراز مالی رژیم ایران در سال 2020 به منفی 5.5 درصد خواهد رسید.

3 ماه قبل
بیان
A- A A+

بانک جهانی در تازه‌ترین گزارش خود «رکود تورمی» را برای اقتصاد ایران پیش‌بینی کرده و هشدار داده است که تراز مالی رژیم ایران در سال 2020 به منفی 5.5 درصد خواهد رسید.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» تازه‌ترین گزارش بانک جهانی IBRD از منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا (منا) اگرچه مثبت به نظر می‌رسد، برای اقتصاد ایران بسیار ناامیدکننده است. این نهاد بین‌المللی گزارش اکتبر 2018 خود را بازبینی و ویرایش کرده و آورده است که اقتصاد ایران در سال 2019 میلادی با رشد منفی 3.8 درصد روبرو خواهد شد.

بانک جهانی سال گذشته پیش‌بینی کرده بود که اقتصاد ایران در سال 2019 با رشد منفی 3.6 درصد مواجه خواهد شد. همچنین در گزارش این نهاد بین‌المللی تصریح شده است که اقتصاد ایران در سال 2018 میلادی نیز 1.6 درصد رشد منفی داشته است.

این گزارش نشان می‌دهد «رکود تورمی» در کمین اقتصاد ایران نشسته و به زودی، هم رکود تعمیق می‌شود و هم تورم با شتاب بیشتری حرکت خواهد کرد. بانک جهانی گزارش داده است که نرخ تورم ایران در پایان سال 97 به 30 درصد رسیده است.

بر اساس این گزارش تراز حساب ‌جاری ایران که زمانی روند مثبتی داشت، طی سال‌های گذشته به تدریج روند نزولی در پیش گرفته تا اینکه در سال 2017 به 3.5 درصد GDP رسید و در سال 2018 نیز برآورد شده که به 0.5 درصد GDP برسد. انتظار می‌رود این متغیر در سال 2019 برابر با صفر و برای سال‌های 2020 و 2021 هم همچنان کمتر از یک درصد GDP یعنی به ترتیب معادل 0.5 و 0.9 درصد GDP باشد.

تراز حساب‌های جاری شامل تراز صادرات و واردات کالا و خدمات، تراز سرمایه‌گذاری و همچنین پرداخت‌های یک‌طرفه است.

گزارش بانک جهانی نشان می‌دهد مسئله کسری بودجه جمهوری اسلامی نیز به تدریج جدی‌تر خواهد شد. بر این اساس از سال 2018 به بعد کسری تراز مالی ایران بر حسب درصدی از GDP تشدید شده و از 1.8 درصد به 4.8 درصد رسیده و بانک جهانی پیش‌بینی کرده این موضوع در سال‌های 2019 و 2020 هم تشدید خواهد شد و تراز مالی ایران به ترتیب به منفی 5.4 درصد و منفی 5.5 درصد GDP برسد.

بانک جهانی دوره‌ای از رکود تورمی را در میان‌مدت برای اقتصاد ایران پیش‌بینی کرده و دلیل آن را تداوم کاهش تولیدات نفتی طی یک سال آینده و تشدید شوک‌های خارجی به اقتصاد ایران دانسته است.

علاوه بر این، درآمدهای رژیم ایران به دلیل رکود فعالیت‌های اقتصادی و افت صادرات نفت، کاهش می‌یابد و موجب تشدید کسری بودجه خواهد شد. همچنین کاهش صادرات بخش‌های کالا و خدمات به کسری تجاری ایران منجر می‌شود و این شاخص به سطوح بسیاری پایینی خواهد رسید.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top