آخرین اخبار

قرار گرفتن نام سپاه در لیست تروریستی؛ صعود دلار به ۱۵ هزار تومان

در حالی که رییس کل بانک مرکزی از ارائه اطلاعات در خصوص بازار ارز خودداری می کند و در عین حال می گوید همه چیز در این بازار تحت کنترل است اما نگاهی به بورد اعلان صرافی ملی ایران نشان می دهد که بازار ارز از کنترل همتی به تدریج خارج می شود.

3 ماه قبل
بیان
A- A A+

در حالی که رییس کل بانک مرکزی از ارائه اطلاعات در خصوص بازار ارز خودداری می کند و در عین حال می گوید همه چیز در این بازار تحت کنترل است اما نگاهی به بورد اعلان صرافی ملی ایران نشان می دهد که بازار ارز از کنترل همتی به تدریج خارج می شود.

صرافی ملی ایران امروز نرخ ارز را ۱۴۱۸۰ تومان اعلام کرده و آن را می فروشد.

این نوع ارز به صورت محدود و به شکل نوبتی ارائه می شود که بررسی های میدانی حاکی از این است که دلارهای ارائه شده از سوی این صرافی مربوط به پیش از سال ۲۰۰۶ است.

در اغلب موارد این دلارها تا شده و دوبار مهر خورده اند. اما قیمت دلار در سایر صرافی ها به ۱۵۰۰۰ تومان نیز رسیده اند و نگاهی کلی نشان می دهد که این افزایش به صورت روزانه خواهد بود و قطعا فردا شاهد افزایش مجدد قیمت ها خواهیم بود.

همچنین وزارت صمت اعلام کرد که واردات گوشت با نرخ ارز دولتی (۴۲۰۰ تومانی) متوقف شده است و کارشناسان معتقدند تا زمان تک نرخی شدن ارز امکان یارانه دهی به این قلم کالا و به تدریج سایر کالاها میسر نمی باشد.

واردات گوشت برزیلی نیز از این پس با یارانه دولتی متوقف شده است و به این ترتیب، صف های گوشت نیز جمع خواهند شد.

اکنون می توان افزایش دوباره قیمت گوشت را انتظار داشت چرا که با حذف ارز دولتی، فاصله قیمت این کالا با ارز بازار آزاد کمتر خواهد شد.

اما این پایان ماجرا نیست. مساله آنجایی بحرانی تر می شود که بر طبق نظرات کارشناسی دانسته شود که توان فشار بانک مرکزی بر بازار ارز و قدرت دستوری کردن نرخ ارز نیز رو به پایان است.

سیگنال هایی که رییس کل بانک مرکزی نیز به بازار می دهد نشان می دهد که کاهشی در جریان نیست و صرفا شرایط برای آزاد شدن کامل نرخ ارز ادامه خواهد یافت.

سال ۹۷ دلار در ایران با قیمت ۱۲۹۰۰ و روزهای نخست و بعد از آن تا پیش از مساله سپاه نیز با قیمت ۱۳۲۰۰ بسته شد اما ظرف مدت ۲۴ ساعت افزایش ۱۰۰۰ تومانی را تجربه کرد.

اگر بازار با این نوع کنترل همتی و اطرافیان او ادامه داشته باشد احتمالا تا پایان فروردین که تنها ۱۰ روز باقیست، باید مجددا دلار ۱۹ و ۲۰ هزار تومانی عرضه شود.

اینکه چرا با تمام تاکیدات، ارز به شکل تک نرخی تعیین تکلیف نمی شود می تواند علت مشخصی داشته باشد. اعضای بخش خصوصی در اتاق بازرگانی دائما تاکید بر این دارند که ارز باید تک نرخی و نرخ آن توسط بازار تعیین شود.

دولت اما در مقابل این موضوع ایستادگی می کند چرا که بسیاری از دریافت کنندگان ارز دولتی و ارز نیمایی، خود به شکلی از انحاء وابسته به دولت هستند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top