آخرین اخبار

سران جمهوری‌اسلامی هنوز شرایط اقتصادی را درک نکرده‌اند

رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده آمریکا بار دیگر با چرخاندن خودکار خود و یک امضا فضای سیاسی و اقتصادی ایران را ملتهب کرده و بسیاری از بازارها به تصمیم روز دوشنبه دونالد ترامپ واکنش نشان داده‌اند.

10 ماه قبل
بیان
A- A A+

رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده آمریکا بار دیگر با چرخاندن خودکار خود و یک امضا فضای سیاسی و اقتصادی ایران را ملتهب کرده و بسیاری از بازارها به تصمیم روز دوشنبه دونالد ترامپ واکنش نشان داده‌اند.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» از اردیبهشت سال گذشته کنترل اوضاع اقتصادی کشور به گونه محسوسی از دست جمهوری اسلامی خارج ‌شده و این تصمیم‌های آمریکا و دیگر حوادث داخلی و خارجی است که روند امور کشور را تعیین می‌کنند؛ از جمله بازار ارز که تاثیر عمیقی بر کسب‌وکارها و معیشت مردم دارد و به دلیل وارد شدن نام سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی اکنون بار دیگر با آشفتگی مواجه شده است.

از دو روز قبل از اینکه دولت آمریکا سپاه پاسداران را وارد فهرست گروه‌های تروریستی کند، بازار ارز به پیشواز این مسئله رفت و نرخ ارزهای معتبر همچون دلار، یورو، پوند و درهم افزایش قابل‌توجهی پیدا کرد. واکنش بازار ارز به تصمیم دولت آمریکا سایر بازارها از جمله سکه، خودرو و کالاهای الکترونیکی را هم تحت تاثیر قرار داد و قیمت‌ها روند صعودی پیدا کردند.

سطح نا اطمینانی در اقتصاد ایران به ‌اندازه‌ای افزایش یافته است که بازارها با کوچک‌ترین رویداد سیاسی و اتفاق خارجی دچار نوسان‌های شدید می‌شوند. در این میان، رژیم ایران برای کنترل بازار ارز و تعیین قیمت‌های تصنعی، بانک مرکزی را مأمور کرده و این نهاد اقتصادی با تزریق منابع ارزی (دلار و درهم) به طور مرتب در حال هدر دادن ثروت‌های ملی است.

بااین‌حال، گفتار و عمل سران جمهوری اسلامی به‌گونه‌ای است که به نظر می‌رسد هنوز شرایط ناگوار کنونی را درک نکرده و هیچ تصویری از آینده سیاسی و اقتصادی کشور ندارند. آن‌ها علاوه بر اینکه از ابعاد فقر در جامعه ناآگاه‌اند، نمی‌دانند بزرگ‌ترین اقتصاد جهان چه مجازات‌ اقتصادی زیان باری را برای رفتار مخرب‌شان در نظر گرفته است.

رژیم ایران نه‌تنها قواعد بازی را در عرصه سیاسی و اقتصادی بلد نیست، بلکه در برابر تحرکات هوشمندانه آمریکا نیز مواضعش به‌گونه‌ای است که در نهایت به ضرر خودش و مرد تمام می‌شود.

در این میان، افراد انگشت‌شماری هم وجود دارند که واقعیت‌ها را درک کرده‌اند و مبنای اندیشه و قضاوت خود را بر عقلانیت و منافع ملی گذاشته‌اند. نایب‌رئیس اتاق بازرگانی ایران از جمله این افراد است که تصویر روشنی از شرایط دارد و می‌گوید «وضعیت فعلی مانند هشدار وضعیت قرمز در زمان بمباران جنگ است و امروز جامعه ما برای دفاع از خود باید آماده باشد و تصمیماتی درست بگیرد.»

حسین سلاح ورزی با اشاره به اینکه نباید با «ساده کردن مشکلات و مسائل موجود در اقتصاد ایران» نسبت به واقعیت فاصله جدی پیدا کنیم، می‌افزاید «باید در نظر داشته باشیم که واقعیت هرچند سخت و تلخ است؛ اما برای برنامه‌ریزی و برون‌رفت از شرایط چاره‌ای جز درک دقیق آن وجود ندارد.»

اما به نظر می‌رسد رهبر جمهوری اسلامی، نهادهای رژیم و دیگر تصمیم سازان و تصمیم گیران به این دلیل که خودشان را وقف ایدئولوژی جمهوری اسلامی کرده‌اند، قادر به رفتار عادی و دیدن واقعیت‌ها نیستند. این دلیل محکمی خواهد بود که آن‌ها توان برنامه‌ریزی برای برون‌رفت از بحران‌ها را هم از دست‌ داده باشند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top