آخرین اخبار

روایت تلخ صندوق بین‌المللی پول از اقتصاد ایران

دو روز پس از گزارش ناامیدکننده بانک جهانی از وضعیت اقتصاد ایران، صندوق بین‌المللی پول نیز گزارش خود را منتشر و در آن تصریح کرده است که اقتصاد ایران بسیار بیشتر از آنچه انتظار می‌رفت از تحریم‌ها آسیب دیده است.

3 ماه قبل
بیان
A- A A+

دو روز پس از گزارش ناامیدکننده بانک جهانی از وضعیت اقتصاد ایران، صندوق بین‌المللی پول نیز گزارش خود را منتشر و در آن تصریح کرده است که اقتصاد ایران بسیار بیشتر از آنچه انتظار می‌رفت از تحریم‌ها آسیب دیده است.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» اقتصاد ایران علاوه بر فشارهای خارجی، بر اثر سیاست‌های اشتباه و خطاهای فاحش جمهوری اسلامی همچنان رو به قهقرا می‌رود و حالا پس از بانک جهانی، صندوق بین‌المللی  پول نیز گزارشی بسیار بدبینانه از اوضاع کنونی و آینده اقتصاد ایران منتشر کرده است. این نهاد بین‌المللی با اشاره به اینکه نرخ تورم ایران در پایان سال 2018 میلادی 31.2 درصد بوده، نرخ رشد اقتصادی این کشور را هم برای این سال 3.9 درصد برآورد کرده است.

اما بانک جهانی در گزارش روز دوشنبه خود نرخ تورم و رشد اقتصادی ایران در پایان سال 2018 را به ترتیب 30 درصد و منفی 1.6 درصد برآورد کرده بود.

بانک جهانی در گزارش خود تصریح کرده است که ایران در آستانه ورود به دوره‌ای از «رکود تورمی» قرار دارد و اقتصاد این کشور به دلیل تحریم‌ها، 3.8 درصد کوچک‌تر خواهد شد.

اما گزارش صندوق بین‌المللی پول بسیار ناامیدکننده‌تر و به نظر واقع‌بینانه‌تر تنظیم شده است. این نهاد مالی تصریح کرده است که نرخ رشد اقتصادی ایران در سال 2019 به منفی 6 درصد خواهد رسید؛ به‌بیان‌دیگر، اقتصاد این کشور متأثر از سیاست‌های غیرمنطقی خارجی و خطاهای فاحش اقتصادی، 6 درصد کوچک‌تر خواهد شد.

صندوق در گزارش خود آورده است که تورم ایران نیز تا نرخ 37.2 درصد اوج می‌گیرد و نرخ بیکاری نیز به 16.1 درصد می‌رسد. این نهاد مالی می‌گوید نرخ بیکاری ایران در پایان سال 2018 به 15.4 درصد رسیده است.

نرخ بیکاری ارتباط معکوسی با رشد اقتصادی دارد؛ به این صورت که هرگاه رشد اقتصادی منفی باشد، نرخ بیکاری افزایش می‌یابد.

در گزارش صندوق بین‌المللی پول آمده است که فقط سودان و ایران در سال 2019 رشد منفی خواهند داشت. بانک جهانی نیز در گزارش اخیر خود پیش‌بینی کرد که در میان کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا، ایران تنها کشوری است که رشد اقتصادی منفی را در سال 2018 تجربه می‌کند و حتی یمن که با جنگ داخلی مواجه است، رشد اقتصادی مثبت خواهد داشت.

دلایل افول اقتصادی ایران

به رغم گزارش‌های صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی که صرفاً تحریم‌ها را علت رشد منفی اقتصاد ایران و افزایش نرخ تورم این کشور می‌دانند، دلایل دیگری را هم می‌توان برای شرایط کنونی اقتصاد ایران متصور شد.

جمهوری اسلامی قبل و پس از توافق هسته‌ای چه در سیاست‌ها و تصمیم‌گیری‌ها در سطح کلان و چه در سیاست‌ها و تصمیم‌گیری‌ها در سطح خُرد، دچار خطاها و رویکردهای زیان‌بار فراوانی شد که اکنون تبعات آن در تمام سطوح اقتصادی عیان است؛ نمونه بارز این مسئله، سیاست‌های ارزی بانک مرکزی و اعلام نرخ 4200 تومانی برای دلار بود که بر اثر آن میلیاردها دلار از منابع ارزی کشور به هدر رفت. حال اینکه از همین منابع می‌شد در دوره تحریم برای رشد تولید استفاده و از پیشروی رشد منفی اقتصاد کشور جلوگیری کرد.

سوء مدیریت، کژکارکردی نهادها و فساد در بین چهره‌های سیاسی و لایه‌های مدیریتی رژیم از دیگر دلایل به قهقرا رفتن اقتصاد ایران به شمار می‌آید که سران رژیم می‌کوشند این دلایل را پشت مسئله تحریم‌ها پنهان کنند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top