آخرین اخبار

عقب نشینی سازمان برنامه و بودجه از موضوع افزایش حقوق کارمندان

آخرین استخدام های دولتی به خوبی همین موضوع را نشان می دهد. اگر تا یک دهه قبل، افراد به راحتی جذب سیستم دولتی می شدند، در سال های اخیر، استخدام ها به شکل پیمانی ساماندهی شده و جذب مستقیم به سیستم دولتی به شکل بسیار محدود انجام می شود.

10 ماه قبل
بیان
A- A A+

سال گذشته که افزایش حقوق کارمندان دولت به میزان ۲۰ درصد در مجلس طرح و تصویب شد، محمدباقر نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه به طور مستقیم اعلام کرد که چنین مصوبه ای را قبول نداشته و اجرا نمی کند.

اما اکنون وی یک عقب نشینی محسوس داشته است.

نوبخت در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا افزایش حقوق دو ماه اول امسال کارمندان دولت بیست درصد خواهد بود، اظهار کرد: خیر، دولت تلاش می‌کند از اول فروردین نود و هشت حقوق کارمندان دولت را طبق آنچه در مجلس تصویب شده، پرداخت کند.

او حتی فرصتی به دولت برای پرداختی ها نمی دهد و مشخصا بیان می کند که از روز نخست سال جاری، افزایش حقوق وجود خواهد داشت.

این در حالیست که تغییرات محسوس منفی در اقتصاد و سیاست ایران در چند ماه گذشته دیده ایم.

از سویی تحریم های آمریکا علیه نفت که به عنوان شاهرگ اقتصادی کشور شناخته می شود و از سوی دیگر تروریستی خواندن سپاه پاسداران، بزرگترین ارگان اقتصادی کشور، راه را برای تنفس حداقلی نیز بسته است.

اصولا تکیه جمهوری اسلامی در پرداخت های کارکنان وابسته به خود از محل درآمدهای نفتی و خام فروشی بوده است.

اکنون با نزدیک شدن به موعد پایان معافیت های نفتی، این شرایط سخت تر خواهد شد.

دولت نیز این نکته را به خوبی می داند اما موافقت این چنینی با افزایش حقوق کارکنان نشان می دهد که مجموعه دولت به طور کل از هر بندی خود را رها کرده و در نهایت به بازنشستگی خودخواسته تن خواهد داد.

اما مساله به همین آسانی ها هم تمام نمی شود. با آنکه دولت می گوید مصوبه مجلس را اجرا می کند اما ضد و نقیض گویی ها هم پایان نمی یابد.

خانه ملت نوشت: رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس با تاکید براینکه اجرای مصوبه مجلس برای افزایش حقوق ها قطعی است، گفت: صحبت های ضد و نقیض برخی مسئولین کشور در رابطه با افزایش حقوق در سال ۹۸ سوهان روح کارمندان و بازنشستگان شده است.

مجلس سعی در فشار بی امان به دولت دارد و دولت پولی برای پرداخت ندارد. اتفاقات اخیر نظیر سیل نیز کار را دشوارتر کرده است.

دولت به سازمان تامین اجتماعی هم بدهکار است. این سازمان نیز در پرداخت حقوق بازنشستگان خود با مشکل مواجه است و دائما دولت را مقصر جلوه می دهد.

دولت نیز خود با مشکل در پرداخت حقوق های کارکنان خود روبرو است و مشخصا درمانده از پرداخت حقوق آنهاست.

آخرین استخدام های دولتی به خوبی همین موضوع را نشان می دهد. اگر تا یک دهه قبل، افراد به راحتی جذب سیستم دولتی می شدند، در سال های اخیر، استخدام ها به شکل پیمانی ساماندهی شده و جذب مستقیم به سیستم دولتی به شکل بسیار محدود انجام می شود.

حمیدرضا حاجی بابایی عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تاکید کرد: این شرایط از ابتدای فروردین سال ۹۸ قابل اجرا است و دولت نمی تواند تحت هیچ شرایطی قانون را تغییر دهد، صحبت هایی که در رابطه با حقوق از طرف برخی مسئولان دولتی بیان می شود، جنبه اجرایی ندارد، فقط سوهان روح کارمندان کشوری و لشکری و شاغلین بازنشسته است که با فشار سنگین تورم و معیشت و مشکلات زندگی آنها را آزار می دهد.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top