آخرین اخبار

صدای پای کوپن

در پی مصوبه مجلس برای توزیع کالاهای اساسی با ارز ترجیحی در قالب بودجه 1398، بانک مرکزی سامانه‌ای را راه‌اندازی کرده است تا بر اساس هر کد ملی، کارت‌بانکی اشخاص را برای خرید این کالاها شارژ کند.

10 ماه قبل
بیان
A- A A+

در پی مصوبه مجلس برای توزیع کالاهای اساسی با ارز ترجیحی در قالب بودجه 1398، بانک مرکزی سامانه‌ای را راه‌اندازی کرده است تا بر اساس هر کد ملی، کارت‌بانکی اشخاص را برای خرید این کالاها شارژ کند.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» یازدهم اسفند پارسال کمیسیون تلفیق بودجه مجلس پیشنهادی را به رأی گذاشت که بر اساس آن دولت می‌بایست در سال ۹۸ مابه‌التفاوت ریالی 14 میلیارد دلار از منابع حاصل از صادرات نفت سهم خود را به شیوه واردات و یا خرید تولیدات داخل و توزیع کالاهای اساسی صرف «حمایت از معیشت مردم» و تولید کند.

در بند سوم این پیشنهاد که به تصویب نمایندگان رسید، آمده است «دولت از کالابرگ الکترونیکی برای تأمین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم با نرخ ارز ترجیحی و یا پرداخت نقدی استفاده می‌نماید.»

اکنون بانک مرکزی ایران زیرساخت‌ها و سامانه کالابرگ الکترونیکی را آماده کرده و قرار است این سامانه در استان‌های تهران و البرز به صورت آزمایشی فعالیت خود را آغاز کند. گفته می‌شود، بر اساس هر کد ملی، کارت‌بانکی افراد شارژ می‌شود و مردم با مراجعه به فروشگاه‌های سطح شهر می‌توانند، کالاهای تعیین‌شده مانند برنج، گوشت، روغن، قند، چای و... را دریافت کنند.

تصمیم رژیم برای توزیع کالاهای کوپنی، انتقاد بسیاری از کارشناسان را در پی داشته و وضعیت ناگوار اقتصادی دهه‌های 60، 70 و 80 خورشیدی را برای مردم تداعی کرده است. پس از آغاز جنگ میان ایران و عراق در سال 1359، با تصمیم «ستاد بسیج اقتصادی کشور»، کوپن برای نخستین بار وارد اقتصاد کشور شد. هدف این بود که اگر کالایی کمیاب یا گران شد، از طریق توزیع کوپنی به دست مصرف‌کنندگان برسد.

مُبدع کالابرگ یا کوپن، دولت‌های سوسیالیستی بودند که به دلیل اقتصاد ناکارآمد دولتی و سیاست‌های اشتباه خود، نظام عرضه و تقاضا را با اختلال مواجه می‌کردند و سپس با دخالت‌های گسترده در اقتصاد، تلاش می‌کردند خطاهای خود را جبران کنند.

کوپن در حالی بار دیگر به سپهر اقتصادی ایران بازمی‌گردد که سیاست‌های اقتصادی جمهوری اسلامی نیز متأثر از فساد، سوءمدیریت و مناقشه‌های سیاسی با غرب، مطلقاً با شکست مواجه شده است.

سال گذشته که بازار ارز با هرج‌ومرج گسترده‌ای روبرو شد و ارزش ریال به ‌شدت کاهش یافت، رژیم ایران برای جبران کاهش قدرت خرید مردم، 11 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی را صرف خرید یا واردات کالاهای اساسی کرد؛ اما این کالاها با ورود به بازار، به نرخ‌های آزاد فروخته شد؛ به‌بیان‌دیگر، منابع ارزی دولت به جای اینکه صرف جبران کاهش قدرت خرید مردم شود، به جیب واسطه‌ها و دلال‌های وابسته به حکومت رفت و به جمعیت طبقه نوکیسه سرمایه‌دار اضافه شد.

تصمیم مجلس برای بازگرداندن کوپن (به صورت الکترونیکی) یک پیام مشخص دارد: «اوضاع اقتصادی کشور از این هم بدتر خواهد شد!»

مجلس و کلیت رژیم ایران کاملاً آگاه هستند که فشار تحریم‌ها به‌مرور افزایش خواهند یافت و در پی آن ذخایر ارزی بانک مرکزی به سطح نازلی می‌رسد؛ بنابراین، دیگر منابع ارزی چندانی وجود نخواهد داشت که صرف خرید کالاهای اساسی در حجم گسترده شود؛ ازاین‌رو، سهمیه‌بندی کالاهای استراتژیک مانند گوشت، مرغ، برنج، قند، شکر، چای، روغن و مرکبات اجتناب‌ناپذیر است.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top