آخرین اخبار

کوپن به سیستم اقتصاد ایران بازگشت

برای نخستین بار پس از پایان کار کوپن در ایران بعد از انقلاب اسلامی، با بالا گرفتن فشارهای اقتصادی، این سیستم دوباره به اقتصاد ایران بازگشت.

10 ماه قبل
بیان
A- A A+

برای نخستین بار پس از پایان کار کوپن در ایران بعد از انقلاب اسلامی، با بالا گرفتن فشارهای اقتصادی، این سیستم دوباره به اقتصاد ایران بازگشت.

بانک مرکزی که به عنوان بانی این امر پا پیش گذاشته است، این طرح را به شکل آزمایشی در دو استان تهران و البرز آغاز کرده است.

اولین کالایی که در لیست کوپن قرار گرفته است، گوشت قرمز است.

همچنین در این طرح، مرغ نیز به شکل آزمایشی عرضه می شود.

وزیر کشاورزی دولت روحانی زمانی که مورد پرسش در خصوص گرانی ها قرار گرفت، اولین پاسخی که داد این بود که در ابتدا خدا رو شکر کنیم که هست!

اکنون با وضعیت اقتصادی فعلی که کشور از همه طرف مورد تحریم قرار گرفته است، دولت مرکزی به جای آنکه از ظرفیت موجود تحریم نبودن دارو و غذا برای مردم خود بهره برداری کند، هر آنچه که در داخل تولید می شود را نیز به کشورهای همسایه صادر می کند.

تنها تفاوت به وجود آمده در طرح کوپنی جدید، حذف کاغذ است که در با این کار، کوپن ها به شکل الکترونیکی صادر می شوند.

پروژه کالابرگی شدن مجدد کالاها پروژه ای بسیار سنگین تر از همسان کردن کارت های بانکی و کارت های سوخت است.

سال گذشته این برنامه در دستور کار دولت بود و حتی وبسایتی در این زمینه راه اندازی شد که تا کنون به نتیجه نرسیده است و بنزین همچنان با قیمت آزاد به فروش می رسد.

در حالی که دولت نتوانست پروژه کارت سوخت و کارت بانکی را با یکدیگر همخوان کند و بنزین سهمیه ای عرضه نماید، راه اندازی پروژه جدید برای کوپنی کردن اقتصاد به شکل الکترونیکی، بسیار دور از ذهن به نظر می رسد.

عرضه کالا در ایران چند ماهی است که با بحران مواجه شده و عملا کشور به سوی قحطی می رود.

اما این قحطی به شکلی است که کالا در بازار کمابیش موجود است اما قیمت های برچسب خورده بر روی آنها به قدری بالاست که عملا توان خرید آن به راحتی میسر نیست.

در پایان اما مشخص نیست به طور مثال گوشت که قرار است بر اساس قیمتی مصوب شده از جانب وزارت رفاه به دست مصرف کننده برسد، چه نوع گوشتی خواهد بود.

اگر همواره همان گوشت برزیلی و مرغ منجمد، کالاهای پشت صف برای شهروندان باشند، صرفا راه اندازی پروژه کوپن، پرداخت کردن هزینه ای است که در نهایت بی فایده بوده و همچون کارت سوخت به کنار گذاشته خواهد شد.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top