آخرین اخبار

افزایش خرید نفت ایران توسط هند؛ چرا و چگونه؟

ایران برای ماندن در بازار نفت، پیشنهادات وسوسه کننده ای به اندک خریداران خود اعطا می کند. به طور مثال بارگیری و تحویل تقریبا رایگان نفت از ایران به هند، از پیشنهاداتی است که از جانب مبدا اعطا شده و به مقصد می رسد.

2 ماه قبل
بیان
A- A A+

بر اساس گزارش رویترز، نفت ایران در فاصله نوامبر ۲۰۱۸ تا ماه گذشته (اپریل ۲۰۱۹)، ۵ درصد بیشتر به سمت هندوستان بارگیری شده است.

ایران برای ماندن در بازار نفت، پیشنهادات وسوسه کننده ای به اندک خریداران خود اعطا می کند.

به طور مثال بارگیری و تحویل تقریبا رایگان نفت از ایران به هند، از پیشنهاداتی است که از جانب مبدا اعطا شده و به مقصد می رسد.

این پیشنهادات به قدری بزرگ هستند که سفر مایک پمپئو به هند نیز نتوانست به شکل دیپلماتیک مساله را حل کند.

از این رو هند تنها می تواند تا پایان معافیت های نفتی از ایران نفت بخرد.

هدف گذاری هندوستان نیز در همین راستا انجام شده و دولت این کشور در نظر دارد تا حد امکان به دریافت نفت خام ایران ادامه دهد.

اما این تمام رشوه ای نیست که ایران به این کشور می پردازد.

منطقه آزاد چابهار در سیستان و بلوچستان نیز به طور کل در اختیار هندی ها قرار گرفته است و گزارشاتی مبنی بر ارتقای این منطقه در همکاری مشترک دو کشور منتشر می شود.

هند در دو ماهه آپریل و اکتبر، بیشترین میزان خرید نفت خام را از ایران داشته است.

شرایط جذاب ایران حتی برای پرداخت پول نفت نیز توجه هندی ها را به خود جلب کرده است.

هند می تواند به طور طولانی مدت وجوه را پرداخت کند. با توجه به تحریم ها، این کشور مجبور نیست مبالغ را به ارزهای معتبر و قدرتمند یورو و دلار پرداخت کند.

پرداختی های هند به روپیه خواهد بود که مجددا این پول برای خرید از همان کشور هزینه خواهد شد و اقتصاد هند با جمعیت یک میلیارد و چهارصد میلیون نفری به گردش بیشتری خواهد افتاد.

احتمالا هند در تلاش است تا نیم میلیون بشکه نفت ایران را خود به تنهایی خریداری کند تا هم برای ایران مقداری جبران فروش حداقل روی کاغذ داشته باشد و هم هند از فرصت معافیت ها بیشترین بهره را ببرد.

ایالات متحده نیز در حالی که به راحتی می تواند با فشارهای بین المللی، هند را به عقب نشینی از خرید وا دارد اما به نظر می رسد سیاست واشنگتن در این زمینه، فشار حداکثری با باز گذاشتن آب باریکه ای برای تهران است تا مشغولیت هایی برای تهران به وجود آید.

از سوی دیگر به دلیل آنکه هند با بازارهای جهانی در تماس است، برنامه آتی برای صادرات به ایران حتما این خواهد بود که بازارهای جهانی سهم خوراک و برخی کالاهای مصرفی ایران را از طریق هند پرداخت کنند.

بدین ترتیب، با گردش مالی و اقتصادی بیشتر در هندوستان مواجه هستیم چراکه این کشور کانال خوراک رسانی به ایران نیز خواهد بود و در قبال آن روپیه خود را دریافت خواهد کرد.

همچنین می توان تقویت پول ملی هند را به دلیل افزایش صادرات و واردات با ایران منزوی شده، در آینده دید.

اما هند متحد استراتژیک ایران نخواهد شد و این کشور ۸۰ میلیون نفری را صرفا بازاری خواهد دید که برای نیازهای اولیه خود به واسطه احتیاج دارد.

در عین حال باید تاکید کرد که تمام هندوستان و شرکت های مستقر در این کشور مجاز به انجام هرگونه معامله با ایران نبوده و بیش از پیش زیر ذره بین هستند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top