آخرین اخبار

رشد منفی 7.9 درصدی صنعت/ فشار و مقاومت ادامه دارد

مرکز آمار در تازه‌ترین گزارش خود درباره اقتصاد ایران از رشد منفی 3.8 درصدی تولید ناخالص داخلی این کشور در 9 ماهه 1397 خبر داده و رشد بخش صنعت را منفی 7.9 درصد اعلام کرده است.

11 ماه قبل
بیان
A- A A+

مرکز آمار در تازه‌ترین گزارش خود درباره اقتصاد ایران از رشد منفی 3.8 درصدی تولید ناخالص داخلی این کشور در 9 ماهه 1397 خبر داده و رشد بخش صنعت را منفی 7.9 درصد اعلام کرده است.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» کمتر از یک هفته پس از اینکه صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد که اقتصاد ایران در سال 2018 میلادی رشد منفی 3.9 درصدی را تجربه کرده است، مرکز آمار ایران نیز روز یکشنبه 25 فروردین، گزارشی 9 ماهه درباره اقتصاد ایران منتشر و اعلام کرده که تولید ناخالص داخلی این کشور بر پایه قیمت‌های سال 1390 به منفی 3.8 درصد تنزل کرده است.

صندوق خاطرنشان کرده بود که اقتصاد ایران «بسیار بیشتر از آنچه انتظار می‌رفت» از تحریم‌ها آسیب دیده است. این نهاد بین‌المللی می‌گوید اقتصاد ایران در پایان سال 2019 میلادی با رشد منفی 6 درصد مواجه خواهد شد؛ مسئله‌ای که هشدار تحلیلگران اقتصادی به نهادهای اقتصادی جمهوری اسلامی را در پی داشته است.

بانک جهانی نیز هفته گذشته در گزارش خود تصریح کرده بود که ایران در آستانه ورود به دوره‌ای از «رکود تورمی» قرار دارد و اقتصاد این کشور در سال 2019 به دلیل تحریم‌ها، 3.8 درصد کوچک‌تر خواهد شد.

در گزارش مرکز آمار میزان رشد بخش کشاورزی منفی 2.1 درصد، بخش صنعت منفی 7.9 درصد و بخش خدمات 0.6 درصد اعلام شده است.

بخش کشاورزی در حالی به رشد منفی 2.1 درصدی عقب‌گرد داشته که حتی در تحریم‌های سخت اوایل دهه 90 خورشیدی نیز با رشد مثبتی همراه بود. به نظر می‌رسد بخش مالی رژیم ایران که تحت ‌فشار شدید تحریم‌ها قرار دارد، میزان حمایت‌های خود را از بخش کشاورزی کاهش داده است؛ هرچند خشک‌سالی و نکاشت کشاورزان هم در این رشد منفی بی تاثیر نبوده است.

اما بخش صنعت که از سال گذشته متحمل ضربات سختی از سوی بازار ارز و تحریم‌های هدفمند شده، رشد منفی غیرقابل‌انتظاری را به ثبت رسانده است. از جمله دلایل این رشد منفی افزایش قیمت مواد اولیه و افزایش هزینه‌های ثابت و متغیر است.

بخش خدمات هم که سهم بیش از 50 درصدی در اقتصاد ایران دارد و بار سنگین اشتغال بر دوش آن است، طی ماه‌های اخیر روند نزولی به خود گرفته و به مثبت 6 دهم درصد تنزل داشته است. بخش خدمات در 9 ماهه سال 1396 هفت درصد رشد مثبت داشت.

گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد اقتصاد ایران حتی بدون در نظر گرفتن تولید و صادرات نفت هم رشد منفی 1.9 درصدی را تجربه کرده است.

رژیم ایران تا آبان سال گذشته بالغ بر 2 میلیون و 500 بشکه نفت تولید می‌کرد؛ اما با آغاز تحریم‌های آمریکا این میزان به حدود یک ‌میلیون و 300 هزار بشکه رسیده است.

دولت دونالد ترامپ به دلیل آنچه سیاست‌های مخرب جمهوری اسلامی در منطقه خاورمیانه خوانده می‌شود، اردیبهشت 97 از توافق هسته‌ای خارج شد و تحریم‌های سختی را علیه این رژیم وضع کرد.

آمریکا می‌گوید برنامه هسته‌ای و موشک‌های بالستیک جمهوری اسلامی تهدید بزرگی برای امنیت ملی ایالات‌متحده آمریکا است و باید برای همیشه برچیده شود.

در مقابل جمهوری اسلامی دولت کنونی آمریکا را «قابل اعتماد» نمی‌داند و راهبرد خود را بر اساس «مقاومت» در برابر فشارها تنظیم کرده است. بااین‌حال، بسیاری از کارشناسان معتقدند که اوضاع اقتصادی ایران بر اثر خطا در سیاست‌گذاری‌ها، تحریم‌ها و سوءمدیریت نهادهای حکومتی در سال جاری بسیار بدتر از هر زمان دیگری خواهد شد.

در اغلب پیش‌بینی‌ها بر این مسئله تأکید می‌شود که بازار ارز بار دیگر با هرج‌ومرج گسترده‌ای روبرو خواهد شد و نرخ بیکاری به دلیل تعطیلی بنگاه‌ها که با تورم فزاینده روبرو هستند، افزایش خواهد یافت؛ بنابراین، در چنین شرایطی تردیدهای فراوانی در «مقاومت» جمهوری اسلامی در برابر فشارهای غرب وجود دارد.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top