آخرین اخبار

حذف صفرهای ریال به‌جای اصلاحات ساختاری

پیشنهاد بانک مرکزی مبنی بر حذف چهار صفر از ریال ایران به کمیسیون اقتصادی هیئت دولت رفته تا پس از بررسی، در هیئت‌وزیران یا مجلس شورای اسلامی تصویب شود.

5 ماه قبل
بیان
A- A A+

پیشنهاد بانک مرکزی مبنی بر حذف چهار صفر از ریال ایران به کمیسیون اقتصادی هیئت دولت رفته تا پس از بررسی، در هیئت‌وزیران یا مجلس شورای اسلامی تصویب شود.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» بحث حذف صفر از پول رسمی کشور بار دیگر به صدر اخبار و تحلیل‌های رسانه‌ها آمده و فضای روانی قابل‌تأملی را در عرصه اقتصادی کشور ایجاد کرده است. موضوع حذف صفر از ریال تاکنون چندین بار از جمله یک مرتبه در دولت هاشمی رفسنجانی و دو بار در دولت احمدی‌نژاد مطرح شد؛ اما در نهایت به نتیجه‌ای نرسید.

جدی‌ترین بحث‌ها بر سر حذف صفرهای ریال سال گذشته پس از رونمایی از اسکناس 50 هزار تومانی «ایران چک» مطرح شد. بانک مرکزی در یازدهم دی 97 با رونمایی از این اسکناس که چهار صفر آن به صورت کم‌رنگ طراحی شده بود، به گمانه‌زنی‌ها درباره این اقدام دولت دامن زد.

پنج روز پس از رونمایی از این اسکناس، بانک مرکزی پیشنهاد خود را مبنی بر حذف چهار صفر از پول ملی به هیئت دولت ارسال کرد تا در روند بوروکراتیک کمیسیون‌ها قرار بگیرد.

اما امروز (سه‌شنبه 27 فروردین) پایگاه اطلاع‌رسانی هیئت دولت اعلام کرد که «حذف چهار صفر از پول ملی در کمیسیون اقتصاد هیئت دولت بررسی خواهد شد.»

مقامات اقتصادی رژیم ایران معتقدند حذف چهار صفر از ریال می‌تواند «تورم مزمن» را کاهش دهد و «افت حیثیت ظاهری پول ملی» را جبران کند؛ اما کارشناسان اقتصادی معتقدند که حذف صفرهای ریال صرفاً عملیات حسابداری (در سطح کلان) را تسهیل خواهد کرد و با توجه به کاهش یافتن حجم اسکناس‌های در دست مردم (افزایش ارزش اسمی هر قطعه اسکناس) جامعه برای معاملات نقدی بیشتر ترغیب خواهد شد.

اما آنچه مقامات اقتصادی به آن معتقدند و می‌گویند با حذف صفرهای ریال، تورم از اقتصاد کشور رخت برمی‌بندند، کاملاً غلط است و اگر مبنای قضاوت‌ها و اقدام‌های دولت قرار گیرد بسیار خطرناک و خسارت‌بار خواهد بود.

اشتباه تاکتیکی این است که رژیم ایران برای مبارزه با پدیده‌های زیان باری چون تورم و کاهش قدرت خرید مردم به مسیرهایی خطا همچون حذف صفرهای پول پا بگذارد؛ حال اینکه چنین پدیده‌هایی جز با اصلاح عملکرد بانک‌ها، کنترل حجم نقدینگی، توجه به بخش تولید از طریق رونق صادرات و اصلاحات اساسی در بودجه دولت امکان‌پذیر نیست.

در حالی ‌که صدها نهاد و سازمان حکومتی، فعالیت‌های کاملاً غیرشفاف دارند و ریالی بابت مالیات پرداخت نمی‌کنند و از سوی دیگر دولت در بخش مصارف بودجه، هزینه‌های سرسام‌آور و بدون نتیجه‌ای می‌کند، چگونه می‌توان با حذف چند صفر از اسکناس‌ها انتظار معجزه داشت.

خود عملیات حذف صفر از اسکناس و مسکوکات مستلزم هزینه‌های سرسام‌آوری است که در نهایت به مردم تحمیل خواهد شد. هم‌اکنون حدود 245 هزار میلیارد تومان از کل نقدینگی (پول و شبه پول) کشور را اسکناس و مسکوک تشکیل می‌دهند که اگر عملیات حذف صفر آغاز شود، همه این اسکناس‌ها و مسکوکات باید امحا و پول‌های جدید جایگزین شوند. علاوه بر این، برخی مشکلات دیگر مانند گِرد کردن اعداد در سطح معاملات خُرد پدید خواهد آمد که خود محل مناقشه است.

اقتصاد ایران در شرایط کنونی بیش از اینکه نیازمند اقدام‌های سطحی باشد، تشنه اصلاحات ساختاری است. رکود، تورم، بیکاری، کاهش ارزش ریال، تزلزل بازار ارز و سایر چالش‌های اساسی در اقتصاد ایران، در مسائلی همچون بی‌قیدوبندی بانک‌ها (به دلیل قوانین ناکارآمد بانک مرکزی)، ناترازی بودجه، وجود صدها نهاد اقتصادی غیرشفاف زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی، نامتناسب بودن حجم نقدینگی با میزان تولید ناخالص داخلی و سیاست‌های غیرمنطقی در عرصه دیپلماسی خارجی ریشه دارد. در حال حاضر برطرف کردن این ضعف‌های ساختاری اولویت بالاتری نسبت به حذف صفرهای ریال دارد.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top