آخرین اخبار

تکلیف خریداران خودروهای خارجی دپو شده چیست؟

با آنکه گمرک ایران برخی از این خودروها را آزاد کرد اما با مخالفت بانک مرکزی، جلوی بقیه این آزادسازی ها گرفته شد. اکنون خریداران نمی دانند طرف مقابلشان بانک مرکزی، وزارت صمت یا شرکت طرف قرارداد است.

5 ماه قبل
بیان
A- A A+

خریداران اتومبیل های خارجی که روز گذشته حدود ۱۰۰ نفر در مقابل بانک مرکزی تجمع کرده بودند، نسبت به تصمیم اتخاذ شده رییس کل بانک مرکزی معترض بودند.

عبدالناصر همتی، رییس کل این بانک می گوید خریداران باید مابه التفاوت ارزی مبلغ خودرو را به ریال پرداخت کنند.

این در حالیست که خریداران معتقدند آنها یکبار مبلغ اتومبیل ها را پرداخت کرده اند و افزایش نرخ ارز ناشی از سوء مدیریت این بانک و دولت، ارتباطی با آنها ندارد.

اما بانک مرکزی می گوید کوتاه نمی آید و در این زمینه با وزارت صنعت، معدن و تجارت هم هماهنگ است.

بانک مرکزی همچنین در مقابل مصوبه دولت نیز ایستادگی می کند. دولت، مجوز ترخیص خودروها را صادر کرده است و در مصوبه فوق الذکر نوشته شده است که ثبت سفارش برای واردات خودروهای سواری (بدون رعایت سال ساخت) که تا تاریخ ابلاغ این تصویب‌نامه دارای قبض انبار اماکن گمرکی، مناطق آزاد تجاری - صنعتی یا مناطق ویژه اقتصادی هستند، به صورت بدون انتقال ارز و از محل ارز متقاضی با اظهار منشأ ارز به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران بلامانع است و همچنین کلیه ثبت سفارشات قبلی خودرو (اعم از بانکی و غیربانکی) لغو می‌شود.

مدتی پس از آنکه خریداران از صدور این مجوز راضی و خوشحال بودند به یک باره بانک مرکزی آن را رد و اعلام کرد که به هر صورت باید این تفاوت پرداخت شود.

با آنکه گمرک ایران برخی از این خودروها را آزاد کرد اما با مخالفت بانک مرکزی، جلوی بقیه این آزادسازی ها گرفته شد.

اکنون خریداران نمی دانند طرف مقابلشان بانک مرکزی، وزارت صمت یا شرکت طرف قرارداد است.

اگرچه بر اساس گزارشات دریافتی جلساتی از جانب وزارت صمت و بانک مرکزی برای حل این مشکل در حال برگزاری است اما در نهایت این بانک مرکزی است که به دلیل ارزی بودن مساله، باید تصمیم گیری کند.

نتایج این جلسات مشخص نیست اما برنامه ریزی ها این امید را شاید به خریداران بدهد که شاید خودروهایشان آزاد شود.

دپو کردن این خودروها و پافشاری بانک مرکزی همچنین باعث افزایش قیمت سایر خودروهای داخلی نیز شده است.

در صورتی که این خودروها با ارز مرجع آزاد شوند، به دلیل آنکه بازار تا حدی با اتومبیل های تازه نفس مواجه می شود، می تواند تاثیر بسیار کمی بر روی قیمت سایر تولیدات شرکت ها داشته باشد.

اتفاقی که برای خریداران افتاده است مشابه اتفاقاتی است که سال ۹۶ برای سپرده گذاران موسسات مالی افتاد.

چه در آن اعتراضات و چه در این اتفاق به ظاهر کوچک، مقصر اصلی دولتی است که به دلیل سوءمدیریت، قصد دارد از جیب مردم کسری های خود را جبران کند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top