آخرین اخبار

شوخی تلخی که اروپا با رهبر ایران کرد

یک سال پس از خروج آمریکا از برجام، در حالی که ایران تحت فشارهای جدید قرار می گیرد، کانال مالی میان این کشور و اروپا نیز بدون ثمر مانده است.

5 ماه قبل
بیان
A- A A+

یک سال پس از خروج آمریکا از برجام، در حالی که ایران تحت فشارهای جدید قرار می گیرد، کانال مالی میان این کشور و اروپا نیز بدون ثمر مانده است.

ایران در تمام یک سال گذشته به دنبال اینستکس یا همان کانال مالی با اروپا بود و روزنامه های نزدیک به دولت و اصلاح طلبان، به محض آنکه این کانال روی کاغذ راه اندازی شد، همگی تیتر زدند، یادداشت و سرمقاله نوشتند و تحلیل های خود را در این خصوص منتشر کردند.

اما یک سال بعد، باز هم ایران به دنبال راه اندازی جدی همین کانال است و باز هم اروپا وعده می دهد که این کانال راه اندازی خواهد شد.

وضعیت اما به جای آنکه بهبود یابد، هر روز سخت تر و تنگ تر می شود. اروپا به شرکت های خود متکی است و این شرکت ها به بازار آمریکا نیاز دارند.

اروپا وعده داده بود که در قدم اول، فقط می تواند کمک های انسانی و بشردوستانه به ایران بفرستد اما از سوی دیگر همین کمک های انسان دوستانه نیز از جانب اروپا فرستاده نمی شود.

آیت الله علی خامنه ای پس از خروج آمریکا از برجام، شروطی را برای اروپا گذاشت که در آن تاکید کرده بود که اگر این شروط اجرایی نشوند، ایران از برجام خارج خواهد شد.

حال با آنکه به گفته آقای خامنه ای اروپایی ها عملا از برجام خارج شده اند، اما ایران اصرار دارد به هر صورتی که می تواند در برجام بماند.

در این میان ایران نه تنها آمریکا و اروپا که بازارهای منطقه ای و حتی همسایگان خود نظیر عراق و عربستان را نیز از دست داده است.

پیش بینی کاهش رشد اقتصادی ایران و افزایش امیدوار کننده رشد اقتصادی عراق در حالی که خبرهایی از فروش تکنولوژی هسته ای از طرف آمریکا به عربستان منتشر می شود برای ایران نگران کننده است.

انزوای این کشور در سطح جهانی به راحتی مشاهده می شود و این در حالیست که اروپا همچنان به ایران وعده راه اندازی یک کانال نقل و انتقال مالی را می دهد.

این اما همه ماجرا نیست. اروپا از ایران می خواهد که FATF را نیز امضا کند هر چند که با قرار گرفتن سپاه پاسداران در لیست گروه های تروریستی، اکنون دیگر پیوستن یا نپیوستن این کشور به سازمان مبارزه با پولشویی فرق چندانی ندارد.

در صورتی که ایران به این سازمان بپیوندد، رخداد بزرگی در بازار ارزی این کشور به وجود نخواهد آمد. احتمال دارد که تنها و به مدت چند روز برخی قیمت ها به میزان بسیار پایینی به دلیل جو روانی تغییر یابد اما در نهایت به حالت سابق باز خواهد گشت.

ایران در موضع ضعف جدی قرار دارد و برای سرپا نگه داشتن اقتصاد از بین رفته به حراج گذاشتن پیاز و سیب زمینی روی آورده است.

همین موضوع نیز باعث افزایش قیمت کالاهای مصرفی در داخل شده است و بیشتر از آنکه تحلیل اقتصادی ارائه شود، شوخی و لطیفه گفته می شود.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top