آخرین اخبار

آغاز عملیات روانی برای افزایش قیمت بنزین

پس از تایید و تکذیب های گوناگون که از سال گذشته در مجلس در خصوص افزایش قیمت بنزین مطرح شد، روز گذشته شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا اعلام کرد که از یک ماه دیگر، قیمت بنزین دو نرخی شده و دوباره سهمیه بندی خواهد شد.

5 ماه قبل
بیان
A- A A+

پس از تایید و تکذیب های گوناگون که از سال گذشته در مجلس در خصوص افزایش قیمت بنزین مطرح شد، روز گذشته شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا اعلام کرد که از یک ماه دیگر، قیمت بنزین دو نرخی شده و دوباره سهمیه بندی خواهد شد.

دولت به بنزین یارانه ای در حدود ۵۰۰۰ تومان می دهد. این موضوع بدین معنی است که قیمت هر لیتر از این فرآورده نفتی، ۶۰۰۰ تومان است که با قیمت ۱۰۰۰ تومان به دست مصرف کننده می رسد.

سال گذشته با هماهنگی وزارت ارتباطات، از مردم خواسته شد تا با ثبت نام در یک سامانه، کارت های سوخت خود را با کارت های بانکی متصل به شتاب همسان کنند.

اما این طرح به درب بسته خورد و هیچ خبری در این رابطه منتشر نشد.

پس از چندی اعلام شد که هر یک از شهروندان دارای وسیله نقلیه، سهمیه مشخصی دارند و مازاد آن را می توانند پایین تر از قیمت آزاد از سایر شهروندان که خودرو ندارند خریداری کنند.

بحث و جدل در این رابطه بالا گرفت که پس از چندی و با نزدیک شدن به پایان سال و سپس مساله سیل، نادیده گرفته شد.

اکنون بر اساس تصمیم شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا، بنزین از ماه آینده دو نرخی شده و افزایش تقریبا ۳۰ درصدی را شاهد خواهد بود.

این تصمیم بدون پشتوانه در حالی اخذ شده است که در حال حاضر بسیاری از بیکاران یا بازنشستگان، به دلیل فقر اقتصادی، با اتومبیل در خیابان های کشور و خصوصا شهرهای بزرگ به حمل و نقل مسافران مشغول هستند.

این افراد به دلیل نداشتن آرم تاکسیرانی، عملا نه به راحتی می توانند در محدوده های طرح ترافیک و زوج یا فرد وارد شوند و نه احتمالا سهمیه سوخت دریافت می کنند.

در صورتی که قرار باشد به رانندگان شرکت های حمل و نقل خصوصی نظیر اسنپ و یا تپسی، سهمیه تعلق بگیرد، این شرکت ها می بایست از ثبت نام رانندگان جدید خودداری کنند.

براساس گزارش خبرنگار فارس، موافقان، دلیل این تصمیم را رشد کم سابقه مصرف بنزین در ماه های اخیر می دانند. چنانکه در صورت ادامه رشد بی‌رویه مصرف بنزین ایران که اکنون از واردات این فرآورده نفتی بی‌نیاز شده است، مجبور خواهد شد دوباره به واردات این فرآورده روی بیاورد.

وسایل حمل و نقل عمومی در شهری به بزرگی تهران نیز پاسخگوی حجم مسافران نیست و بزرگراه های اصلی نیز در ساعات اوج شلوغی ممکن است یک اتومبیل را از مبدا تا مقصد که ۲۰ کیلومتر مسافت دارد، بیش از ۱ ساعت در ترافیک نگه دارد.

بنزین یکی از آخرین مصرفی هایی است که همچنان یارانه بدان تعلق می گیرد که به نظر می رسد دولت روحانی در مدت باقی مانده از دولت خود، روند خصوصی سازی و تعدیل قیمت حامل های انرژی را به پیش می برد.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top