آخرین اخبار

۲ هفته تا پایان مهلت معافیت نفتی آمریکا برای ایران مانده است

تنها ۲ هفته تا پایان معافیت های اعطا شده توسط آمریکا برای معامله کشورها با ایران برای خرید نفت این کشور، ایران خود را درگیر سیل و مناطق سیل زده می بیند.

5 ماه قبل
بیان
A- A A+

تنها ۲ هفته تا پایان معافیت های اعطا شده توسط آمریکا برای معامله کشورها با ایران برای خرید نفت این کشور، ایران خود را درگیر سیل و مناطق سیل زده می بیند.

در شرایطی که این کشور هم اکنون نیازمند امدادرسانی های جهانی برای ساخت و ساز است، مسئولین دولتی به طور کل کشور را رها کرده اند و به شکل ملوک الطوایفی اداره می کنند.

در شمال کشور و استان گلستان، خبری از ساخت و ساز نیست. شیراز در جریان بازپس گیری خسارات اتومبیل ها از شرکت های بیمه است و جنوب کشور باز هم منتظر حوادث بیشتر!

در چنین وضعیتی، سردار پاسدار قاسم سلیمانی با تیم های حشدالشعبی دستور تخلیه روستاها را صادر کرده و رییس جمهور روحانی در جلسه ستاد بحران، قول بازسازی می دهد.

با نزدیک شدن به موعد پایان معافیت های نفتی برای ایران در حالی که دیگر شرایط همچون سال قبل از نظر حوادث طبیعی مساعد نیست، اقتصاد ایران فشارهای بیشتری را به خود خواهد دید.

دولت تلاش کرد تا با فروختن تمام محصولات خود از دام زنده که گفته می شد قاچاق است تا پیاز و سیب زمینی، نظر کشور همسایه را به خود جلب کند.

اما با نقشه راهی که عراق برای خود کشیده و سعی می کند اقتصاد خود را هر ماه بیشتر از ماه قبل به بازار جهانی نزدیک کند، امکان این وجود ندارد که به خاطر چند کامیون پیاز و سیب زمینی، بازار جهانی را رها کرده و بازار ایران را ساماندهی کند.

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت فعلی در بهمن ماه سال گذشته در نشست خبری گفته بود نباید انتظار داشته باشیم که عراق، خود را فدای آرمان های جمهوری اسلامی کند.

سفر سران حشدالشعبی به همراه نخست وزیر عراق به عربستان نیز می تواند این پیام را برای ایران داشته باشد که این گروه نیز در صورت فشار دولت مرکزی، تن به خواسته های بغداد خواهد داد و تهران بازنده اصلی خواهد بود.

یکی از وزرای عراق که نخواست نامش فاش شود به «العربی الجدید» گفته است سفر نخست وزیر بیش از آنکه اهداف تجاری داشته باشد اهدافی سیاسی را به دنبال دارد.

با این حال تلاش عراق برای اطمینان خاطر دادن به عربستان سعودی از جانب حشدالشعبی، قطعا منافع تجاری بلندمدتی را برای دو کشور عربی به همراه دارد.

عراق در ماه های اخیر تمایل عجیبی برای برقراری روابط سیاسی و اقتصادی با کشورهای منطقه ای و جهانی نشان داده است.

عربستان نیز یکی از متحدان اصلی ایالات متحده در منطقه است و خبر گسترش روابط تجاری از راه فروش تکنولوژی هسته ای به این کشور از طرف آمریکا، روابط نزدیک دو کشور را بیش از پیش آشکار ساخت.

این وزیر عراقی تأکید کرد که عراق می کوشد به دور از محوربندی های منطقه ای با همه برای بازسازی کشور تعامل کند به خصوص که هنوز به ثبات کامل نرسیده و تازه از جنگی سخت بیرون آمده است.

در همین حال که وزیر گمنام عراقی گفته است برنامه این سفر بیشتر سیاسی است تا تجاری اما در ادامه به تجاری و اقتصادی بودن آن تاکید کرد.

این وزیر تأکید کرد که مباحث اقتصادی و بازرگانی بخش اصلی مذاکرات مقامات دو کشور را تشکیل می داده و افزود که یکی از توافقات انجام شده برگزاری مکرر شورای هماهنگی عراق - عربستان بوده است.

تنها ۲ هفته تا پایان معافیت های نفتی، دست ایران هرچه بیشتر از عراق کوتاه می شود و امید تهران به به چین بیشتر می گردد.

این البته تمام مساله نیست. چین با قدرت اقتصادی شگفت انگیز اما از جانب دولتی ها است. نسل جدید چین نیز همراهی با غرب را می پسندد و فراز و فرودهای جنگ اقتصادی دو کشور در نهایت منجر به همان اتفاقی برای ایران خواهد شد که از سوی عراق افتاد.

چین هم قطعا در پایان حاضر نخواهد شد که اهداف بلندمدت خود را برای صدرنشینی در فهرست کشورهایی با رشد اقتصادی مثبت را فدای اسلام گرایان در ایران نماید.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top