آخرین اخبار

کاهش حجم تجارت ایران با اروپا؛ همسویی با سیاست‌های ترامپ

آمار منتشرشده از سوی اداره اطلاعات اقتصادی اتحادیه اروپا (یورو استات) درباره مبادلات تجاری با ایران نشان‌دهنده پیروی کشورهای اروپایی از سیاست‌های آمریکا در مقابله با جمهوری اسلامی است.

5 ماه قبل
بیان
A- A A+

آمار منتشرشده از سوی اداره اطلاعات اقتصادی اتحادیه اروپا (یورو استات) درباره مبادلات تجاری با ایران نشان‌دهنده پیروی کشورهای اروپایی از سیاست‌های آمریکا در مقابله با جمهوری اسلامی است.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» با وجود اینکه کشورهای اروپایی به ویژه آن‌ها که در توافق هسته‌ای بازیگر اصلی بودند، همواره از حفظ این توافق و محافظت از منافع ایران در «برجام» دفاع می‌کنند، آمارهای تجاری نشان می‌دهند عملاً چنین اتفاقی نیفتاده است.

فرانسه، آلمان و بریتانیا بارها از «پایبندی» به توافق هسته‌ای صحبت کرده‌اند؛ اما آنچه در عالم واقع اتفاق افتاده است، قطع واردات نفت از ایران و کاهش شدید مبادلات غیرنفتی با این کشور بوده است.

اروپایی‌ها اگرچه به طور زبانی دولت آمریکا را بابت خروج از توافق هسته‌ای سرزنش می‌کنند، عملاً در اجرای سیاست‌های این کشور در جهت تنبیه جمهوری اسلامی شرکت دارند؛ به طوری که آمارهای اقتصادی اداره اطلاعات اقتصادی اتحادیه اروپا (یورو استات) نشان می‌دهند مبادلات تجاری ایران و 28 عضو این اتحادیه در دو ماهه نخست سال جاری میلادی با افت قابل‌توجهی نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن مواجه شده است.

بر این اساس، واردات اتحادیه اروپا از ایران در دو ماهه نخست سال 2019 میلادی یک‌شانزدهم شده و صادرات این اتحادیه به ایران نیز در همین مدت به کمتر از نصف رسیده است.

این گزارش نشان می‌دهد در حالی که صادرات اتحادیه اروپا به ایران در دو ماهه نخست سال 2018 یک میلیارد و 563 میلیون یورو بوده، در مدت مشابه سال 2019 به 620 میلیون یورو تنزل پیدا کرده است.

واردات اتحادیه اروپا از ایران نیز در ماه‌های ژانویه و فوریه 2019 میلادی کاهش چشم‌گیری داشته و به 136 میلیون یورو رسیده است. اتحادیه در دو ماهه نخست سال گذشته میلادی 2 میلیارد و 157 میلیون یورو کالا از ایران وارد کرده بود.

آمارهای سازمان توسعه تجارت نیز حاکی از کاهش 28 درصدی صادرات غیرنفتی ایران به اتحادیه اروپا در یازده ماهه 1397 است. در همین مدت، واردات ایران از اتحادیه 21 درصد کاهش یافته است.

روند نزولی مبادلات اقتصادی ایران و اتحادیه اروپا در حالی است که قدرت‌هایی چون فرانسه، بریتانیا و آلمان وعده‌هایی مبنی بر ایجاد یک کانال مالی را به جمهوری اسلامی داده بودند تا از این طریق تحریم‌های آمریکا را دور بزنند.

از اوایل سال گذشته خورشیدی بحث بر سر یک سازوکار ویژه مالی تحت عنوان SPV مطرح بود که اجرایی نشد. بهمن پارسال نیز بحث‌هایی درباره سازوکاری دیگر موسوم به «اینستکس» برای تجارت بین ایران و اروپا به میان آمد که حتی به مرحله ثبت رسمی هم رسید؛ اما بر اساس اظهارات مقامات اروپایی این کانال مالی برخلاف انتظار رژیم ایران، صرفاً شامل غذا و دارو است. مشخص نیست که تا کنون مبادله‌ای از طریق این سازوکار صورت گرفته باشد.

ناظران می‌گویند اگرچه توافق هسته‌ای روی کاغذ همچنان برقرار است، این توافق شکلی یک طرفه پیدا کرده و اروپایی‌ها عملاً با سیاست‌های تنبیهی دولت آمریکا علیه جمهوری اسلامی همراه شده‌اند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top