آخرین اخبار

صدای اعتراض طلبه ها هم نسبت به خصوصی سازی بلند شد

پس از سال ها اعتراض کارگران و فعالین کارگری به موضوع خصوصی سازی در دولت ها که با برخوردهای قهرآمیز و خشونت بار نیروهای امنیتی مواجه شد، این بار طلبه های حوزه های علمیه نیز به روند خصوصی سازی اعتراض کردند.

9 ماه قبل
بیان
A- A A+

پس از سال ها اعتراض کارگران و فعالین کارگری به موضوع خصوصی سازی در دولت ها که با برخوردهای قهرآمیز و خشونت بار نیروهای امنیتی مواجه شد، این بار طلبه های حوزه های علمیه نیز به روند خصوصی سازی اعتراض کردند.

مشکل تنها در این است که صدای اعتراض طلاب و دانشجویان بسیجی به این روند کمی دیر بلند شد و اقدام اعتراضی آنها همچون نوشدارو پس از مرگ سهراب است.

سازمان خصوصی سازی از بعد از روی کار آمدن حسن روحانی با توجه به تیم نئولیبرال او، قوت و قدرت چند برابر گرفت.

دولت روحانی در راستای کوچک تر کردن هرچه بیشتر "دولت" اقدام می کرد و در حالی که اخبار اعتراضات به طور کامل پوشش داده می شد، اما در حقیقت افکار عمومی از علت واقعی اعتراض آنها بی خبر ماند.

سال ها اعتراضات کارگران خصوصا کارگران شرکت های نیشکر هفت تپه و فولاد ملی اهواز به روند خصوصی سازی با واکنش نیروهای امنیتی دولتی سرکوب شد.

نمود بسیار بارز آن اعتراضات کارگری خوزستان در سال ۱۳۹۷ بود که با دستگیری یکی از سخنگویان معترضین و شکنجه و آزار جسمی و روحی وی تا کنون مسکوت گذاشته شد.

اسماعیل بخشی از فعالین کارگری و از معترضین اصلی به روند خصوصی سازی نیشکر هفت تپه بود که نقش پررنگی در ساماندهی اعتراضات داشت.

نامه وی پس از آزادی از زندان به محمود علوی، وزیر اطلاعات، نشان داد که دولت برای استقرار خصولتی ها در کارخانجات وابسته به دولت بسیار محکم و بی رحم عمل می کند.

فرآیند واگذاری شرکت نیشکر هفت‌تپه، با ۵۴۰۰ پرسنل، به بخش خصوصی از بهمن ماه ۱۳۹۴ از سوی سازمان خصوصی‌ سازی آغاز شد. به گزارش خبرگزاری ایرنا، شرکت نیشکر هفت تپه با ٢۴ هزار هکتار زمین کشاورزی، فقط با «پیش پرداخت ۶۰ میلیارد ریالی» به دو شرکت زئوس و آریاک واگذار شد.

کارگران خواستار ملحق شدن دوباره به بخش دولتی هستند تا بتوانند ضمن استفاده از خدمات این بخش، توانایی پیگیری تخلفات مدیران بالادست را از طریق "دیوان عدالت اداری" داشته باشند.

با این حال مساله تنها به دولت روحانی ختم نمی شود. فردی چون محمدباقر قالیباف نیز سودای کوچک کردن دولت را در سر دارد و بر این موضوع صراحتا در مصاحبه هایش اصرار می ورزد.

شرکت های هپکو (اراک)، ماشین سازی (تبریز) و مجتمع صنعتی گوشت (اردبیل) نیز به ترتیب شرکت هایی هستند که طی سلسله عملیات ضربتی "خصولتی" یا به عبارتی "خودمانی سازی" شدند.

روند خصوصی سازی اجباری شرکت ها بدون برگزاری مزایده های شفاف همچنان ادامه دارد و هنوز بسیاری از کارخانجات بزرگ صنعتی هستند که صدای اعتراضشان به این اقدامات شنیده می شود.

شاید اگر طلبه ها و دانشجویانی که امروز و دقیقا همزمان با دیدار آیت الله خامنه ای با جمعی از به گفته رسانه ها "کارگران" اعتراض می کنند، صدایشان همزمان با صدای اعتراضات کارگران در کارخانه های اعلام شده بلند می شد، یکی گردانندگان اصلی چرخ تولید وضعیت مساعدتری داشتند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top