آخرین اخبار

کسری ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ میلیاردی تامین اجتماعی

گرانی سرسام آور و تورم افسارگسیخته در ایران باعث شد تا بازنشستگان تامین اجتماعی نسبت به حقوق دریافتی بازنشستگی خود از این سازمان معترض باشند.

9 ماه قبل
بیان
A- A A+

سازمان تامین اجتماعی در حالی که به ورشکستگی هرچه بیشتر نزدیک می شود، از سوی دیگر بر تعداد بازنشستگانش هم افزوده می شود.

گرانی سرسام آور و تورم افسارگسیخته در ایران باعث شد تا بازنشستگان تامین اجتماعی نسبت به حقوق دریافتی بازنشستگی خود از این سازمان معترض باشند.

هفته گذشته سازمان تأمین اجتماعی مبلغ افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی را اعلام کرد و بر اساس تصمیم این سازمان مستمری حداقل بگیرها ۳۶ و نیم درصد و سایر سطوح ۱۳ درصد همراه با ۲۶۱ هزار تومان افزایش یافت که البته باید به تصویب هیأت وزیران برسد و بعد اجرایی شود.

تنها شهر تهران بیش از نیم میلیون نفر بازنشسته تامین اجتماعی دارد. طرح اصلاحات پارامتریک تامین اجتماعی در راستای همین موضوع بود که بازنشستگی را به تاخیر بیندازد و بیشتر زمان خریده شود.

علی دهقان کیا رئیس کانون کارگران و بازنشستگان شهر تهران در خصوص میزان پرداختی های این سازمان که ناشی از ۲۶ مدل قانون مصوب شده از سوی مجلس شورای اسلامی است گفت: سازمان تأمین اجتماعی ماهیانه ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای پرداخت مستمری بازنشستگان هزینه می‌کند، در حالی که بیشتر این اعتبار به جای اینکه در جهت ارائه خدمات به بازنشستگان مستمری بگیران و ازکارافتادگان تحت پوشش سازمان شود صرف سه میلیون و ۵۰۰ هزار نفری می‌شود که به واسطه ۲۶ نوع قانون مجلس به تأمین اجتماعی تحمیل شده‌اند و سر سفره سازمان نشسته‌اند.

تامین اجتماعی همچنین با بحران شرکت سرمایه گذاری اش -شستا- نیز مواجه است. این هلدینگ عظیم به هیچ عنوان از میزان ورود و خروج مالی خود خبر نمی دهد.

کارگران بارها خواستار آن شدند که سهم مشخصی در شستا داشته باشند و این سهم صرفا بر روی کاغذ نباشد.

در حال حاضر سهم های کارگران اگرچه به شکل صوری لحاظ می شود اما سهامداران به طور دقیق نمی دانند میزان صعود و سقوط سرمایه ها در این شرکت چه میزان است.

احتمال می رود با توجه به کسری های دولت، دست درازی دولتی ها به این سازمان نیز به شکل بارزتری ادامه یابد.

تامین اجتماعی بر روی طناب باریکی در حرکت است به این معنا که کوچکترین تداخل و برداشت از صندوق های این سازمان، پرداختی ها را با مشکل مواجه می کند.

همین اکنون سازمان با بیمارستان های طرف قرارداد خود به مشکل برخورده است و در موردی اعلام شد که معامله ها را به شکل تهاتری با شرکت ها انجام می دهد به این صورت که طلبکاران نظام خدماتی سازمان می توانند به جای طلب خود، اعضای سازمان خود را به رایگان به عضویت سازمان درآورند.

همه اینها به این معنی است که تامین اجتماعی در حال خریدن وقت و انتقال گروهی افراد از سویی به سوی دیگر است.

به گفته دهقان کیا، سازمان با کسری ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ میلیارد تومانی مواجه است و در قبال آن مجبور است وام ۳۵ درصدی از بانک بگیرد و برای پرداخت آن شرکت فروشی می کند؛ شرکت هایی که سهامداران آن کارگران هستند و باز هم مشخص نیست کدام شرکت زیان ده یا سودده واگذار می شود.

تامین اجتماعی نمی تواند با همین وضعیت نیز ادامه دهد. گزارش مرکز پژوهشهای مجلس از ورشکستگی این سازمان تا یک دهه آینده خبر داده است و نحوه ادامه کار این مجموعه نیز همین موضوع را اثبات می کند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top