آخرین اخبار

شایعه‌پراکنی «تسنیم» پمپ‌بنزین‌ها را شلوغ کرد

هم‌زمان با انتشار شایعه سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین در ایران، بسیاری از مردم به پمپ‌بنزین‌ها هجوم بردند تا از قبل از آغاز تغییرات قیمتی و سهمیه‌بندی، بنزین مورد نیاز خود را ذخیره کنند.

9 ماه قبل
بیان
A- A A+

هم‌زمان با انتشار شایعه سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین در ایران، بسیاری از مردم به پمپ‌بنزین‌ها هجوم بردند تا از قبل از آغاز تغییرات قیمتی و سهمیه‌بندی، بنزین مورد نیاز خود را ذخیره کنند.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» خبرگزاری حکومتی تسنیم، وابسته به سازمان اطلاعات سپاه پاسداران صبح روز چهارشنبه، 11 اردیبهشت شایعه‌ای را درباره سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین منتشر کرد که موجب هجوم مردم به پمپ‌های بنزین شد. این خبرگزاری نوشت «از فردا شب ساعت 24 سهمیه‌بندی بنزین آغاز می‌شود.»

صف‌های چند کیلومتری مقابل پمپ‌های بنزین در ایران حاصل این بخش از خبر کذب تسنیم بود: «بنزین با نرخ 1000 تومان با سهمیه 60 لیتر در ماه و بنزین آزاد با قیمت 2500 تومان در هر لیتر عرضه می‌شود.»

بر اساس گزارش میدانی شبکه رسانه‌ای بیان صبح امروز بسیاری از خودروها چندین بار به پمپ‌های بنزین مراجعه کردند تا بنزین بیشتری را برای روزهای پیش رو ذخیره کنند.

شایعه‌ای که تسنیم منتشر کرد، روی بازار ارز هم تاثیر چشم‌گیری گذاشت؛ به طوری که قیمت هر دلار آمریکا با 200 تومان افزایش، به 14 هزار و 550 تومان رسید.

خبرگزاری تسنیم چهار ساعت پس از این اقدام غیرحرفه‌ای، تکذیبیه‌ای را به نقل از شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران منتشر کرد. در این تکذیبیه آمده است که در پی «تشدید فشار نمایندگان مجلس شورای اسلامی به دولت» پنجشنبه، زمان اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین نیست و زمان اجرا متعاقباً اعلام می‌شود.

این خبرگزاری ادعا کرده است که نمایندگان مجلس شورای اسلامی مخالف طرح سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین در تاریخ مورد نظر دولت هستند.

در همین حال، عضو شورای عالی انرژی هشدار داده است که «افزایش خودسرانه قیمت بنزین توسط دولت با برخورد مجلس روبه‌رو می‌شود.»

علی بختیار با اشاره به اینکه سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین «کاملاً غیرقانونی» است، تصریح کرده که«اگر دولت به ‌استناد تصمیم سران سه قوه این کار را انجام دهد نیز توجیهی ندارد؛ چراکه مصوبه سران سه قوه صرفاً باید در جهت راهکارهای مقابله با تحریم باشد.»

چندی پیش در خبرها آمده بود که شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا تصمیم گرفته است بنزین را سهمیه‌بندی کند. این شورای فراقانونی که شامل رئیس‌جمهوری، رئیس مجلس و رئیس قوه قضائیه است، به دستوری علی خامنه‌ای، رهبر رژیم ایران تشکیل شده است. گفته می‌شود وظیفه این شورا «مقابله با تحریم‌ها» و «جنگ اقتصادی با آمریکا» است.

سران جمهوری اسلامی در حالی تصمیم گرفته‌اند قیمت بنزین را افزایش دهند که مردم ایران در سخت‌ترین شرایط اقتصادی طی سال‌های اخیر قرار دارند. مرکز آمار ایران به تازگی اعلام کرده است که نرخ تورم دوازده‌ماهه منتهی به فروردین 98 به 30.6 درصد رسیده و تورم نقطه‌به‌نقطه نیز از 51 درصد عبور کرده است؛ به‌بیان‌دیگر، هر خانوار برای خرید یک مجموعه کالا و خدمات باید 51 درصد بیشتر از فروردین 1397 هزینه کند.

برخی اقتصاددانان با محاسبه تغییرات ارزش ریال، تورم ایران را بسیار بیشتر از آنچه مرکز آمار مدعی آن است، می‌دانند و می‌گویند مرکز آمار به دلیل مسائل سیاسی دست به «آمارسازی» می‌زند.

اقتصاد ایران به دلیل سوءمدیریت نهادهای رژیم و البته تحریم‌ها، طی ماه‌های گذشته وارد شرایط به مراتب بدتری شده و کارشناسان پیش‌بینی کرده‌اند که با اوج‌گیری اثر تحریم‌ها، شاخص‌های اقتصادی ایران ناامیدکننده‌تر خواهند شد.

درعین‌حال، رژیم ایران اگر طرح سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین را اجرایی کند، انتظار می‌رود کالاها و خدمات مورد نیاز مردم بازهم با افزایش قیمت روبرو شوند. این وضعیت به ویژه برای 14 میلیون کارگر و دیگر اقشار کم‌درآمد جامعه تحمل‌ناپذیر خواهد بود.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top