آخرین اخبار

اقتصاد ایران در سیاه‌چاله تنش‌ها

با نقض توافق هسته‌ای از سوی جمهوری اسلامی، فضای اقتصادی ایران یک گام دیگر به سوی تاریکی حرکت کرد و ارزش ریال ایران بازهم کاهش یافت.

9 ماه قبل
بیان
A- A A+

با نقض توافق هسته‌ای از سوی جمهوری اسلامی، فضای اقتصادی ایران یک گام دیگر به سوی تاریکی حرکت کرد و ارزش ریال ایران بازهم کاهش یافت.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» پس از اعلام نقض برخی مفاد توافق هسته‌ای از سوی رئیس‌جمهوری ایران، فرانسه تهدید به بازگشت‌ تحریم‌های اتحادیه اروپا کرد و سپس نرخ هر دلار آمریکا در بازار ارز با 300 تومان افزایش به 15600 تومان رسید. این نرخ دلار طی هفت ماه گذشته بی‌سابقه است.

با افزایش تنش‌های سیاسی، اقتصاد ایران در فضایی کاملاً مبهم قرار گرفته و سفته‌بازی در بازار کالاهای اساسی، ارز و خودرو به اوج رسیده است.

به نظر می‌رسد یکی از اهداف آمریکا نیز قرار دادن اقتصاد ایران در هاله‌ای از ابهام و نااطمینانی است که در این زمینه تاکنون موفق عمل کرده است.

اعزام ناو جنگی و تجهیزات نظامی به خلیج‌فارس نیز به همین منظور انجام شده تا فعالان اقتصادی و سرمایه‌گذاران همواره از ترس احتمال وقوع جنگ نظامی، ریسک‌های مالی را جدی بگیرند و فعالیت‌های خود را متوقف کنند.

در چنین شرایطی نرخ سرمایه‌گذاری به ‌شدت کاهش می‌یابد و نقدینگی از بخش‌های مولد به بخش‌های غیرمولد و به سمت سفته‌بازی حرکت می‌کند. بازایستادن چرخ‌های تولید و گسترش بیکاری از جمله پی‌آمدهای چنین شرایط بحرانی است.

با اجرای سیاست‌های سخت‌گیرانه ایالات‌متحده آمریکا علیه رژیم ایران، فضای اقتصادی این کشور به مرحله‌ای رسیده است که بازارها به جزئی‌ترین خبر منفی حساسیت و واکنش نشان می‌دهند.

در این میان، بازار ارز و ارزش ریال بیشترین اثرپذیری را از شرایط مبهم سیاسی و اقتصادی کشور دارند. این مسئله در خنثی شدن سیاست‌های پولی بانک مرکزی بر اثر بمباران خبرهای منفی، ریشه دارد؛ بنابراین، با وجود تزریق ارزهای معتبر به بازار، روند صعودی قیمت‌ دلار و کاهش ارزش ریال بازهم ادامه می‌یابد.

در همین حال، رئیس‌کل بانک مرکزی ایران امروز (18 اردیبهشت) گفته است «جَوی که در بازار ارز طی چند هفته اخیر اتفاق افتاده، حاصل تنش‌های سیاسی است و من فاکتور اقتصادی در آن نمی‌بینم.»

عبدالناصر همتی افزوده است که «مردم با احتساب متغیرهای سیاسی وارد این بازار [ارز] نشوند. بانک مرکزی پیش‌بینی‌ها را انجام داده و پیشگیری‌های لازم را خواهد داشت. این مقطع هم خواهد گذشت و خوش‌بین هستیم.»

این مقام جمهوری اسلامی در حالی به مردم توصیه می‌کند وارد بازار ارز نشوند که ارزش ریال مانند برف هرروز آب می‌شود. با نبود چشم‌اندازی مثبت، قطعاً مردم به حرف‌های همتی گوش نخواهند کرد و برای حفظ ارزش دارایی‌های خود به بازارهای غیرمولد و سوددِه مانند بازار ارز روی می‌آورند.

البته هجوم مردم به این بازارها به بدتر شدن اوضاع دامن می‌زند؛ چراکه دولت برای کنترل این رفتار، قادر به اطمینان بخشی به فعالان اقتصادی و عموم مردم نسبت به آینده اقتصادی کشور نیست. در این شرایط که جامعه آینده را نامساعد می‌بیند، برای در امان ماندن از بی‌ثباتی‌ها به هر ریسمانی چنگ می‌زند.

این چرخه باطل که از «سیاست‌های خارجی اشتباه» و «خطا در سیاست‌گذاری‌های اقتصادی» تغذیه می‌کند، مانند سیاه‌چاله‌ای در حال بلعیدن همه داشته‌های اقتصادی کشور است؛ بنابراین، تا رفع تنش‌های خارجی و به کارگیری سیاست‌های عاقلانه در مسائل داخلی و خارجی، نمی‌توان امیدی به آینده و بازگشت آرامش به اقتصاد کشور داشت.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top