آخرین اخبار

گرانفروشی خودروسازان پایان ناپذیر است

خودروسازان سایپا و ایران خودرو بر خلاف آنچه که ابراز می کنند اما گران فروشی را پیش از گران شدن قیمت ارز آغاز کردند. به جرات می توان گفت این افزایش قیمت که امروز گریبانگیر شده است، با گرانفروشی این دو شرکت آغاز شد.

9 ماه قبل
بیان
A- A A+

خودروسازان سایپا و ایران خودرو بر خلاف آنچه که ابراز می کنند اما گران فروشی را پیش از گران شدن قیمت ارز آغاز کردند.

به جرات می توان گفت این افزایش قیمت که امروز گریبانگیر شده است، با گرانفروشی این دو شرکت آغاز شد.

افزایش قیمت سایر اتومبیل ها که توسط سایر شرکت ها و نمایندگی ها صورت گرفت نیز معلول افزایش قیمت خودروهای بی کیفیت همین دو شرکت بود.

سایپا به طور مشخص با افزایش قیمت پراید به عنوان بی کیفیت ترین اتومبیل این شرکت در ایران، در حالی که نرخ درآمد در کشور به شکل ثابت وجود داشت، عملا رقبای خود را از میدان خارج کرد.

زمانی که قیمت پراید از ۷ میلیون تومان به ۲۰ میلیون تومان رسید، شهروندی که درآمد ثابت داشت و با برنامه ریزی می توانست یک خودروی غیر ایرانی خریداری کند، با بازارسازی سایپا برای یک اتومبیل بی کیفیت داخلی، خرید همان خودرو نیز به رویا تبدیل شد.

وضعیت به شکلی پیش رفت که با افزایش قیمت دلار، بهانه های تولیدکنندگان نیز بیش از پیش شد و همین بهانه کافی بود تا پراید به بالای ۵۰ میلیون تومان برسد و البته دلالان اتومبیل های خارجی نیز از وضعیت فعلی سود بردند.

با اینهمه خریدارانی که پیش از افزایش نرخ دلار اقدام به خرید کرده بودند هم متضرر شدند. بنا به دستور بانک مرکزی، خریداران باید مابه التفاوت قیمت دلار زمان خرید کردن خودرو با امروز را بپردازند و در غیراینصورت خودروها همچنان در انبار گمرک خواهد ماند.

در این میان که افزایش قیمت بی مهابا ادامه دارد، هیچ سازمانی پیگیر وضعیت فعلی نیست. عملا هیچ ارگان، نهاد یا سازمانی توان درگیر شدن با غول های استثمار خودروسازی در کشور را ندارد و آنها هرچه می خواهند انجام می دهند.

این غول های خودروسازی، وقتی با اعتراض مردم نیز مواجه می شوند، جسارت پیدا کرده و معترضین را ضرب و شتم می کنند.

سازمانی که باید پیگیر وضعیت فعلی باشد، سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان است که در این بین، جز نظاره کردن و پاسخگو نبودن هیچ عملکرد دیگری نداشته و ندارد.

ایجاد فشارهایی بر شبکه های اجتماعی و وب سایت هایی نظیر دیوار و شیپور از جانب پلیس فتا نیز به نظر راهکار موقتی و در پایان بی حاصل است.

خودروسازان در آشوب ارزی و آنچه که خود "جنگ اقتصادی" می خوانند، به پیش می روند و هرچند که کشور در آستانه سقوط کامل اقتصادی-اجتماعی است، اما سقوط کامل اخلاقی را نیز آنان رقم می زنند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top