آخرین اخبار

همتی: توپ در زمین اروپا است

ایران اصرار دارد هرچه سریعتر اینستکس راه اندازی شود. هر چقدر که روزنامه ها و برخی مقامات در برخی مقاطع تاریخی اظهار داشتند که اینستکس راه اندازی شد، اما حقیقت این است که اتحادیه اروپا، ایران را تنها به دنبال خود می کشاند.

4 ماه قبل
بیان
A- A A+

ساز و کار مالی ایران و اروپا از یک سال قبل به این سو همواره با عقب انداختن های سیاسی اتحادیه اروپا همراه بوده است.

ایران نیز اصرار دارد هرچه سریعتر این ساز و کار تحت عنوان اینستکس راه اندازی شود. هر چقدر که روزنامه ها و برخی مقامات در برخی مقاطع تاریخی اظهار داشتند که اینستکس راه اندازی شد، اما حقیقت این است که اتحادیه اروپا، ایران را به دنبال خود می کشاند و نقش ژاندارم خوب را ایفا می کند.

آیت الله علی خامنه ای درباره این ساز و کار گفته بود این شوخی تلخ اروپایی ها است.

نمایندگان تندروی مجلس و سایر مقامات نزدیک به تفکر آیت الله خامنه ای، برجام را مرده تصور می کنند و هشدار می دهند که باید اروپا را کنار گذاشت.

سایر مقامات جمهوری اسلامی نیز می دانند که نه برجام بازخواهد گشت و نه اینستکس راه اندازی می شود.

اروپا اصرار دارد که ایران باید از خود حسن نیت نشان دهد و برای مثال ضمن تعطیلی انجام آزمایشات موشک های بالستیک خود، باید FATF را نیز به تصویب برساند.

مقاومت در برابر یک قانون فراگیر جهانی از جانب آیت الله خامنه ای، این پیام را به دنیا منتقل می کند که ایران نمی خواهد در همراهی با جهان از خود حسن نیت نشان دهد.

در این میان، عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی در تلاش برای باز کردن یک روزنه برای ورود دلار به بانک مرکزی است.

او که در این هفته به اتاق بازرگانی جهت رایزنی و مذاکره با بازرگانان رفته بود تا ارز حاصل از صادرات را به سیستم بانکی بازگرداند، اینبار به زبان فارسی در صفحه اینستاگرام خود، توپ را به زمین اروپا انداخته است.

او در صفحه اش نوشت ما در کنار راه اندازی اینستکس، سامانه "ساتما" را راه اندازی کرده ایم و مدیران آن را به اروپایی ها معرفی نمودیم.

وی اضافه کرد: اروپایی ها می توانند تجارت را با ایران آغاز کنند!

همتی در پست خود قبل از هرچیزی به موضوع نفت اشاره کرد و نوشت: ساده‌ترین کار برای عملیاتی کردن فعالیت سازوکارهای «اینستکس» و «ساتما» برداشت نفت توسط شرکت‌ها و نهادهای اروپایی یا اعطای یک خط اعتباری به صادرکنندگان اروپایی برای شروع صادرات به ایران است.

بحث ساتما در حالی مطرح است که در خبرگزاری های بین المللی تا کنون به این موضوع اشاره نشده است.

نحوه برخورد اروپا هم اینگونه نشان می دهد که اصولا نه موضوع ساتما که حتی اینستکس هم اهمیتی برای اروپا ندارد و هدف اتحادیه صرفا سرگرم نگه داشتن ملایان در ایران است.

همتی در پایان اضافه کرد: اگر نگران واکنش آمریکا در مورد نوع کالاهای صادراتی به ایران هستند، می‌توانند توانایی خود را با صدور کالاهای اساسی و دارو تست کنند. حال می‌توان گفت توپ در زمین اروپا است!

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top