آخرین اخبار

کاغذ گران هم پیدا نمی‌شود؛ مطبوعات در آستانه تعطیلی

نایاب شدن کاغذ در ایران به مسئله‌ای پیچیده برای صاحبان روزنامه‌ها و ناشران تبدیل‌ شده و مدیران مسئول مطبوعات در نامه‌ای به رئیس‌جمهوری خواهان ترخیص کاغذهای دپو شده در گمرک و حل این مسئله شده‌اند.

8 ماه قبل
بیان
A- A A+

نایاب شدن کاغذ در ایران به مسئله‌ای پیچیده برای صاحبان روزنامه‌ها و ناشران تبدیل‌ شده و مدیران مسئول مطبوعات در نامه‌ای به رئیس‌جمهوری خواهان ترخیص کاغذهای دپو شده در گمرک و حل این مسئله شده‌اند.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» روزنامه‌های همشهری، ایران و دنیای اقتصادی بین چهار تا هشت صفحه از صفحات خود کاسته‌اند؛ این اقدام آن‌ها دلیل کاملاً واضحی هم دارد: کاغذ گران و نایاب شده است. مدیران مسئول مطبوعات اگر تا قبل از این از کمبود کاغذ گله می‌کردند، این روزها از نایاب شدن کاغذ شکایت دارند و می‌گویند چیزی تا مرگ کامل روزنامه‌هایشان باقی نمانده است.

حسین عبدالهی، مدیرمسئول روزنامه آرمان به خبرگزاری ایسنا گفته است «اکنون مطبوعات در اغما هستند و نفس‌هایشان به شماره افتاده است. اکسیژن که همان کاغذ است در حال تمام شدن است و با تمام شدن آن فاجعه رسانه‌ای رخ خواهد داد.»

بر اساس تماس تلفنی «شبکه رسانه‌ای بیان» با فروشندگان عمده کاغذ در ایران، مشخص شد که هر کیلوگرم کاغذ روزنامه به 16 تا 19 هزار تومان رسیده و قیمت بسته 500 برگی کاغذ A4 نیز به 60 هزار تومان رسیده است.

بررسی بازار کاغذ بیانگر این است که بسیاری از عمده‌فروشان به دلیل نوسان قیمت‌ها از فروش و توزیع کاغذ امتناع می‌کنند و ترجیح می‌دهند کاغذهای خود را در انبار نگه‌ دارند تا روند بازار مشخص شود.

این در حالی است که رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت به «افراد یا گروه‌هایی که با ارز 4200 تومانی کاغذ خریدند اما در انبار و یا خارج از شبکه‌ توزیع آن‌ها را پخش کرده‌اند» هشدار داده است که در آینده‌ نزدیک شامل «برخورد قانونی» خواهند شد.

حسین انتظامی، رئیس کارگروه ساماندهی کاغذ روز دوشنبه 23 اردیبهشت وعده حل بحران کاغذ را داده و گفته است در جلسه‌ای که با معاون اول رئیس‌جمهوری و با حضور مسئولان همه دستگاه‌های مرتبط با کاغذ از جمله وزیر فرهنگ، رئیس بانک مرکزی، نمایندگان حوزه‌های نشر و مطبوعات تشکیل شد، «پیشنهاد مشترک وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی و صنعت، معدن، تجارت» بررسی و مقرر شد ارز تخصیصی برای مصرف کاغذ نشر و مطبوعات، همچنان «4200 تومانی» باقی بماند.

بحران کاغذ از اواخر سال 1396 آغاز شده و هر روز بر عمق آن افزوده می‌شود. برای اینکه وخامت بازار کاغذ را بهتر درک کنیم، باید گفت در اواخر آن سال قیمت هر کیلوگرم کاغذ روزنامه (سولیکام و سکتیو) بین 2 تا 3 هزار تومان بود و هر بسته 500 عددی کاغذ A4 نیز حداکثر 13 هزار تومان فروخته می‌شد؛ اما انحصار واردات کاغذ و مافیای آن که وابسته به بدنه رژیم است، چنان بازار را متلاشی کرده است که حتی کاغذ گران هم نمی‌توان پیدا کرد.

وقتی ارز واردات کاغذ گم شد!

اسفند سال گذشته رسانه‌های ایران به نقل از هومان حسن‌پور، رئیس اتحادیه ناشران نوشته بودند که از زمان تأسیس کارگروه کاغذ وزارت ارشاد تاکنون «200 هزار تن کاغذ به کشور وارد شده» ولی «فقط ۱۴ هزار تن» از آن در قالب سیستم متمرکز دولتی توزیع شده است.

تحقیقات شبکه رسانه‌ای بیان نشان می‌دهد اواسط سال گذشته بانک مرکزی ایران برای واردات این 200 هزار تن کاغذ، 100 میلیون دلار ارز 4200 تومان تخصیص داده است. از این میزان واردات فقط 15 هزار تن به وزارت فرهنگ و ارشاد تخصیص داده شده و 185 هزار تن کاغذ دیگر که ارزش 85 میلیون دلاری داشته در اختیار وزارت صنعت قرار داده شده است. این در حالی است که مسئولیت کلی کاغذ شامل ترخیص، مدیریت و توزیع بر عهده وزارت فرهنگ و ارشاد است.

وزارت صنعت و بانک مرکزی درباره این اقدام غیرقانونی و تخلف بزرگ خود هنوز توضیحی نداده‌اند. محمود آموزگار، رئیس سابق اتحادیه ناشران حدود دو ماه قبل تلویحاً از دزدیده شدن ارز کاغذ خبر داده و گفته بود «ما نمی‌دانیم آن با 85 میلیون دلار کاغذ وارد شده است یا نه ولی ۱۵ میلیون دلار کاغذی که در کارگروه کاغذ ارشاد مصوب شده به مرور در حال واردات است.»

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top