آخرین اخبار

صندوق توسعه ملی؛ اسباب بازی دست بیت رهبری

صندوق توسعه ملی در ایران، شبیه به اسباب بازی مسئولینی شده که روزی با آن بازی می کنند و روز دیگر پدر خودخوانده صندوق اجازه بازی نمی دهد.

8 ماه قبل
بیان
A- A A+

صندوق توسعه ملی در ایران، شبیه به اسباب بازی مسئولینی شده که روزی با آن بازی می کنند و روز دیگر پدر خودخوانده صندوق اجازه بازی نمی دهد.

آیت الله علی خامنه ای در بسیاری از موارد نقش احمدی نژاد را بازی می کند. روزی به کسی اجازه کاری می دهد و روز دیگر چنین نیست. عملکرد فراقانونی ولی فقیه در مورد مسائل اقتصادی نیز نتیجه ای خواهد داشت که در ابعاد سیاسی و اجتماعی داشته است.

اسحاق جهانگیری که قول پیشرفت و رشد اقتصادی را داده بود، پس از گذشت ۶ سال از عمر ریاست جمهوری رییس خود، اکنون یک میلیارد دلار دیگر از صندوق توسعه ملی برداشت کرده است تا آن را خرج اشتغال زایی کند.

آیت الله خامنه ای هم به او اجازه برداشت پول را داده است.

اسحاق جهانگیری که در سال ۱۳۹۶ کاندید انتخابات ریاست جمهوری هم شده بود، به همراه حسن روحانی قول داده بودند که آنچنان رونق اقتصادی ایجاد کنند که مردم خودشان به یارانه ۴۵ هزار تومانی هم نیاز نداشته باشند.

یکی از راه های درآمدی صندوق توسعه ملی، واریز بخشی از پول نفت به این صندوق است. بر اساس قانون برنامه ششم توسعه، باید حداقل ۳۴ درصد از درآمدهای حاصل از فروش نفت به صندوق توسعه ملی واریز شود.

رهبر انقلاب اسلامی اما در جریان بررسی بودجه ۹۸ خواستار این شده بود که میزان واریزی به این صندوق حاصل از درآمد نفت به ۲۰ درصد کاهش یابد.

همچنین بر اساس پیش بینی مرکز پژوهش های مجلس که پیشتر سقوط سازمان تامین اجتماعی را طی یک دهه آینده پیش بینی کرده بود، سال ۹۸ هیچ پولی حاصل از درآمد نفتی به این صندوق واریز نخواهد شد.

تحریم های آمریکا که از سال گذشته آغاز شد، به صورت همه جانبه نفت ایران را تحت تاثیر قرار داد تا جایی که چند کشور وارد کننده، خرید نفت از ایران را به صفر رسانده اند.

درآمدهای دولت از آغاز تحریم های آمریکا به یک سوم کاهش پیدا کرده است اما دولت روحانی امیدوار است با فشار بر مردم حتی به قیمت کوچک تر شدن سفره های آنان، "مقاومت" کرده و تا لحظه آخر صبر کند.

اینکه با پروژه های احتمالی بیت رهبری موفق می شود یا نه، باید باز هم صبر کرد!

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top