آخرین اخبار

ماشین ترسناک تورم و ریاکاری مقامات رژیم

باید از افرادی چون روحانی و خامنه‌ای پرسید آیا با حقوق یک میلیون 500 هزار تومانی توانایی اداره زندگی خود را دارند که در هر تریبون و رسانه‌ای، مقاومت و ایستادگی در برابر دشمن را برای مردم تجویز می‌کنند؟

3 ماه قبل
بیان
A- A A+

رئیس‌جمهوری ایران شامگاه یکشنبه در دیدار جمعی از استادان و پزشکان ایرانی گفته است تا زمانی که دشمن از اقدامات خود «پشیمان» نشود، راهی جز «ایستادگی و مقاومت» نداریم. این اظهارنظر روحانی در حالی است که اقتصاد ایران در بلاتکلیفی محض قرار دارد و میلیون‌ها نفر زیر بار گرانی و مشکلات اقتصادی کمر خم کرده‌اند.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران معتقد است که در صورت «مقاومت و ایستادگی مردم» در برابر مشکلات اقتصادی، دشمن «پشیمان» می‌شود و از مواضع خود عقب‌نشینی می‌کند. این استدلال را کسی مطرح کرده است که دخترش در آب‌وهوای خوش انگلیس مشغول تحصیل و زندگی لوکس است. روحانی توضیح نداده است که «دشمن» یا همان آمریکا که در موضع برتر قرار دارد، چرا باید «پشیمان» شود و از مواضع خود عقب‌نشینی کند.

از سوی دیگر، علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی نیز که روز سه‌شنبه 14 اردیبهشت در مراسم سالگرد مرگ روح‌الله خمینی سخنرانی می‌کرد، 58 بار واژه «مقاومت» را به زبان آورد و خواهان ایستادگی در برابر «دشمن» شد.

خامنه‌ای این نیز در حالی از مقاومت و ایستادگی صحبت می‌کند که بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز از فاسدترین چهره‌های جمهوری اسلامی به شمار می‌آید و با نهادهای زیر نظر خود، یک «امپراتوری 95 میلیارد دلاری» را بنا کرده است.

مقامات جمهوری اسلامی برای گریز از مذاکره با آمریکا طی یک سال گذشته متوسل به استدلال‌های پوچ و بهانه‌های واهی شده‌اند تا از جانب مردم و جامعه مدنی برای تن دادن به مذاکره با آمریکا تحت‌فشار قرار نگیرند.

لجبازی رژیم ایران در شرایطی است که ناکامی سیاست‌های ارزی، فساد و سوءمدیریت زمینه اثرگذاری تحریم‌ها را فراهم کرده است؛ به‌گونه‌ای که در کمتر از 10 ماه از آغاز تحریم‌ها، اقتصاد ایران وارد رکود عمیقی شده و بنا بر گزارش مرکز آمار، نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه اردیبهشت 98 به 52.1 درصد رسیده است. این به معنای افزایش قیمت 52.1 درصدی یک مجموعه از کالا و خدمات مورد نیاز مردم طی یک سالِ منتهی به اردیبهشت امسال است.

اما به اعتقاد کارشناسان مستقل اقتصادی نرخ تورم بسیار بیشتر از آن چیزی است که مرکز آمار اعلام می‌کند. آن‌ها با استناد به تغییرات قیمت ارز، می‌گویند هم‌اکنون نرخ تورم سه‌رقمی است. روند بازار ارز نشان می‌دهد طی 14 ماه گذشته قیمت هر دلار آمریکا حدود 200 درصد افزایش یافته است.

ماشین ترسناک تورم در یک سال گذشته میلیون‌ها ایرانی را که از درآمد ثابت برخوردارند، زیر گرفته و موجب فقر بسیاری از خانوارها شده است. اواخر اردیبهشت امسال مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی گزارش تکان‌ دهنده‌ای را منتشر کرد که نشان‌دهنده گوشه‌ای از فاجعه اقتصادی است که به دست رژیم ولایت‌فقیه رقم خورده است. در این گزارش تصریح‌ شده که طی سال گذشته خورشیدی 23 تا 40 درصد مردم ایران به زیر خط فقر سقوط کرده‌اند.

در این شرایط بحرانی، بانک مرکزی ایران به ریاست مفسدانی چون ولی‌الله سیف و عبدالناصر همتی بیش از 30 میلیارد دلار از منابع ارزی کشور را بدون هیچ دستاوردی بین صاحبان قدرت و ثروت توزیع و اخیراً نیز با وقاحت تمام فهرست دریافت‌کنندگان ارزی را منتشر کردند.

با وجود این اقدام‌های ضد ملی و نامشروع در سطوح کلان و خرد اقتصادی، صحبت از «مقاومت» و «ایستادگی» برای مردمی که حتی توانایی خرید یک دست لباس برای فرزند خود را ندارند، شرم‌آور و ریاکارانه است.

باید از افرادی چون روحانی و خامنه‌ای پرسید آیا با حقوق یک میلیون 500 هزار تومانی توانایی اداره زندگی خود را دارند که در هر تریبون و رسانه‌ای، مقاومت و ایستادگی در برابر دشمن را برای مردم تجویز می‌کنند؟ آیا آن‌ها در سطح جامعه و در بازار گشتی زده‌اند تا اندکی از اوضاع اقتصادی کشور اطلاع پیدا کنند و ببیند سیاست‌ها و تصمیم‌هایشان چه فاجعه‌ای را رقم زده است؟

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top