آخرین اخبار

توفان ورشکستگی در صنعت لوازم‌خانگی

بررسی آمارهای مربوط به برخی کالاهای منتخب صنعتی که از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت منتشر شده، نشان می‌دهد تولید انواع لوازم‌خانگی در سال 1397 در مقایسه با سال 1396 کاهش ‌یافته است.

2 ماه قبل
بیان
A- A A+

بررسی آمارهای مربوط به برخی کالاهای منتخب صنعتی که از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت منتشر شده، نشان می‌دهد تولید انواع لوازم‌خانگی در سال 1397 در مقایسه با سال 1396 کاهش ‌یافته است.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» بازارهای لوازم‌خانگی در سراسر کشور طی 14 ماه گذشته به خواب عمیقی فرو رفته و دیگر خبری از شلوغی و رونق گذشته در آن‌ها نیست. سه‌راه امین‌حضور تهران که بازار مرکزی کالاهای الکترونیکی و بورس لوازم‌خانگی ایران محسوب می‌شود، این روزها خلوت‌تر از هر زمان دیگری شده و تعداد زیادی از کاسبان کارشان به ورشکستگی و تعطیلی کشیده است.

رکود عمیق در بازار لوازم‌خانگی موجب کاهش سطح تولید کارخانه‌های سازنده هم شده است. آمارهای وزارت صنعت معدن و تجارت بیانگر این است که پارسال 769 هزار و 200 دستگاه تلویزیون در کشور تولید شده که در مقایسه با تولید یک میلیون و 117 هزار و 200 دستگاه در سال 96 کاهش 31.1 درصدی داشته است.

همچنین در 12 ماهه پارسال 961 هزار و 600 دستگاه انواع یخچال و فریزر در کشور تولید شده که افت 12.7 درصدی را در مقایسه با سال 96 نشان می‌دهد. در این مدت 593 هزار و 100 دستگاه ماشین لباسشویی و 744 هزار و 400 دستگاه کولر آبی تولید شده که به ترتیب کاهش 39.4 درصدی و 4.8 درصدی داشته است.

برندهای معروفِ داخلی همچون «اسنوا» بر اثر افزایش هزینه‌ها و کاهش شدید فروش رو به تعدیل نیرو آورده‌اند و صدها نفر از کارکنان خود در بخش‌های مختلف را اخراج کرده‌اند. کارخانه اسنوا از سال گذشته به دلیل تحریم‌های آمریکا از واردات برخی قطعات نیز محروم شده است.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم‌خانگی تهران گفته است «در این شرایط نمی‌توان مدعی شد که بازار لوازم‌خانگی دچار کمبود نیست. برخی محصولات در بازار لوازم‌خانگی یافت نمی‌شود.»

مرتضی میری در مصاحبه با تجارت نیوز اضافه کرده است که «ما از کره‌جنوبی انتظار نداشتیم که با فرمان آمریکا پیش رود و ورود مواد اولیه کره‌ای را به کشور صفر کند. در حال حاضر تولید دو برند کره‌ای به 25 درصد ظرفیت رسیده و صنعتگران این حوزه با ظرفیت کمی مشغول به کار هستند.»

اما جدای از تحریم‌ها، یکی از عمده‌ترین دلایل رکود و تبعات ناشی از آن، افزایش تورم تولیدکننده (PPI) بوده که بر قیمت تمام‌شده و قیمت نهایی انواع لوازم‌خانگی اثر عمیقی گذاشته است. داده‌های مرکز آمار نشان می‌دهند تورم نقطه‌به‌نقطه تولیدکننده در بخش صنعت در چهارفصل منتهی به زمستان پارسال به رقم عجیب 89.2 درصد رسیده است.

این مسئله موجب افزایش بی‌سابقه قیمت انواع کالاهای صنعتی به ویژه لوازم‌خانگی در بازارها شده است. بررسی‌های میدانی حاکی از این‌ است که کالاهایی همچون ماشین لباسشویی، یخچال فریزر و اجاق‌گاز در خرداد امسال نسبت به خرداد پارسال بین 100 تا 180 درصد گران‌تر شده‌اند.

از سوی دیگر، افزایش رکود در بازار لوازم‌خانگی ریشه در مسائل دیگری چون کاهش ازدواج‌ها هم دارد. سید حامد برکاتی، رئیس اداره سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت ایران با اشاره به اینکه در سال 1389، 890 هزار ازدواج ثبت شده است، اخیراً گفته است «متأسفانه موارد ازدواج سالانه حدود 6 درصد کم شده و در سال 96 تعداد ازدواج‌ها به 660 هزار مورد رسیده است.»

از سوی دیگر، سخنگوی سازمان ثبت‌احوال نیز روز دوشنبه 30 اردیبهشت اعلام کرده است که تعداد ازدواج‌ها در سال 97 به 549 هزار 861 نفر رسیده است. با توجه به این آمار جدید، می‌توان گفت تعداد ازدواج‌ها در سال 97 نسبت به سال 89 بیش از 38 درصد کاهش یافته است. این مسئله به معنای کاهش خرید جهیزیه و در نهایت، اثر منفی در بازار لوازم‌خانگی است.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top