آخرین اخبار

نوسانات ارزی شوک دولت است یا سوءمدیریت آن؟

شرایط تورمی بسیاری از متغیرهای اقتصادی را تحت تاثیر خود قرار می دهد. تورمی که غیرقابل کنترل است و هر بار نسبت به مدت مشابه خود، ضریب افزایشی نشان می دهد.

2 ماه قبل
بیان
A- A A+

شرایط تورمی بسیاری از متغیرهای اقتصادی را تحت تاثیر خود قرار می دهد. تورمی که غیرقابل کنترل است و هر بار نسبت به مدت مشابه خود، ضریب افزایشی نشان می دهد.

این افزایشی شدن تورم، دائما بر روی بی ثباتی قیمت ها اثرگذار است. دولت نیز از یک سو نسبت به بذل و بخشش پول به نام یارانه اقدام کرده و از سوی دیگر با ایجاد شوک های ارزی که البته از یک زمان به بعد از کنترل خارج شد، به بی ثباتی دامن می زند.

یارانه های پرداختی دولت به مردم به علت عدم کنترل صحیح در پرداخت آن، دو برابر آسیب می رساند.

آسیب نخست افزایش نرخ تورم است و آسیب دوم از بین رفتن ارزش پول!

دولت اما تلاش می کند تا این از دست رفتگی ارزش پول را با بازی کردن با نرخ ارز و دستکاری در آن جبران کند.

اما هیچ برنامه مشخص و مدونی برای کنترل این حجم از تورم وجود ندارد. همین وضعیت در بازار مسکن نیز حاکم است.

دولت در حالی که دائما بر طبل حمایت از تولید می کوبد اما کسب و کارهای بسیار زیادی به واسطه این سیاست ها نابود شدند چرا که کنترل پول و نقدینگی وجود ندارد.

چاپ پول یکی از کارهایی است که بانک مرکزی در راستای کنترل تورم انجام می دهد. این در حالیست که ریزترین اقدامات دولت همچون پرداخت یارانه، وام های با بهره بالا و پرداخت سود بالا روی حساب های سپرده تا 24 درصد ایجاد تورم می کند.

احسان سلطانی کارشناس اقتصادی در گفتگو با ایلنا می گوید شوک های ارزی بیشترین خسارت و آسیب را به دهک های پایین جامعه می زند.

سلطانی می گوید اینکه دولتی بخواهد با ایجاد شوک ارزی از تولید حمایت کند، سیاستی است که در هیچ جای دنیا نه کسی اجرا کرده و نه عرف است. کشورهایی که در دوره‌های زمانی با نرخ ارز بازی کرده‌اند، در حد ۱۰ تا ۲۰ درصد بوده و علاوه بر آن خیلی از سیاست‌های پشتیبان را اجرا کرده‌اند.

می توان شرایط امروز ایران را با یونان در اوج بحران اقتصادی قیاس کرد با این تفاوت که بسته های حمایتی اتحادیه اروپا شامل ایران نمی شود و همچنین تحریم ها شامل حال دولت یونان نبود.

در کنار این مسائل، دهک های پایین آسیب جدی را به دلیل سیاست های خصمانه جمهوری اسلامی علیه کارگران نیز تشدید می کند.

کارگرانی که ماه ها حقوق خود را دریافت نکرده اند، به چشم خود شاهد رانتخواری بالادستی ها و سپس اختلاس های کلان در مجموعه خود می شوند.

حال این موضوع نیز باید در نظر گرفته شود که دغدغه کارگران، به جز مساله معیشت، مواردی چون ساعات کاری، رفاه کارگری و سایر حقوق نظیر حق اولاد و همسر (مجموعا خانواده) بود اما امروز این کارگران دغدغه ای به جز پرداخت به موقع حقوق ندارند.

گزارشات تصویری از عسلویه نشان می دهند که بهترین کارگران کشور که با سختی فراوان در یک مجموعه بسیار آلوده کار می کنند، امروز به حقوق کمتر از 2 میلیون تومان هم قانع هستند اما همان هم پرداخت نمی شود.

در تهران اما ساختمان شیشه ای میرداماد هر روز صبح میزبان رییس کل بانک مرکزی است که شب ها در اینستاگرام پست می گذارد و روزها برای آنکه نشان دهد در حال کنترل ارز است به خیابان فردوسی می رود.

طبیعی است که دولت باید به طور منسجم به دنبال یک سیاست ارزی برود. مشکل صرفا در این است که دولت نه می خواهد بازار را به حال خود رها کند و نه می تواند آن را کاملا در کنترل خود بگیرد.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top