آخرین اخبار

تحریم پتروشیمی؛ محرومیت از درآمد 16 میلیارد دلاری

به فاصله دوازده روز از مواضع نرم رئیس‌جمهوری آمریکا در برابر جمهوری اسلامی، وزارت خزانه‌داری این کشور روز جمعه اعلام کرد که «صنایع پتروشیمی ایران» را در فهرست تحریم‌های خود قرار داده است.

2 ماه قبل
بیان
A- A A+

به فاصله دوازده روز از مواضع نرم رئیس‌جمهوری آمریکا در برابر جمهوری اسلامی، وزارت خزانه‌داری این کشور روز جمعه اعلام کرد که «صنایع پتروشیمی ایران» را در فهرست تحریم‌های خود قرار داده است.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» لیست SDN وزارت خزانه‌داری آمریکا بار دیگر به‌روزرسانی شد و صنایع پتروشیمی ایران و 39 واحد پتروشیمی زیرمجموعه آن از جمله 6 پتروشیمی واقع در بندر امام هدف تحریم‌های مالی و تجاری قرار گرفتند.

رژیم ایران از راه صادرات محصولات پتروشیمی سالانه بین 14 تا 16 میلیارد دلار درآمد ارزی کسب می‌کند. اکنون با تحریم صنایع پتروشیمی ایران، جمهوری اسلامی از این درآمد هنگفت محروم شده و در آینده‌ای نزدیک خزانه ارزی بانک مرکزی تحت فشار بیشتری قرار می‌گیرد.

دولت آمریکا از اردیبهشت 1397 روندی را آغاز کرده است که طی آن قصد دارد بیشترین فشار را بر جمهوری اسلامی وارد کند تا این رژیم بار دیگر حاضر به مذاکره شود و از سیاست‌های مخرب خود کوتاه بیاید.

بخش پتروشیمی که یکی از راهبردی‌ترین بخش‌های اقتصادی ایران محسوب می‌شود در حالی هدف تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا قرار گرفته که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری این کشور 12 روز قبل در سفر به ژاپن اظهاراتی را مطرح کرده بود که موجب ذوق‌زدگی رسانه‌ها و مقامات جمهوری اسلامی شد.

ترامپ مدعی شده بود که  «به دنبال تغییر حکومت در ایران نیست و مردم ایران با حاکمان فعلی هم می‌توانند به آینده‌ای درخشان دست پیدا کنند.»

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری و برخی دیگر از مقامات رژیم ایران، اظهارات ترامپ را به مثابه عقب‌نشینی واشینگتن از مواضع قبلی خود توصیف کرده بودند. برخی رسانه‌های حکومتی نیز مدعی شده بودند آمریکا از 12 شرط قبلی خود عقب‌نشینی کرده و در حال «التماس برای مذاکره» است.

اما اکنون با وضع تحریم‌هایی که می‌تواند موقعیت مالی رژیم ایران را بیش از پیش شکننده‌تر کند، این ذوق‌زدگی و خوشحالی‌های سیاسیِ رسانه‌ها و مقامات رژیم ایران تبدیل به یاس و ناامیدی شده است.

مقامات جمهوری اسلامی به ‌ویژه روحانی و علی خامنه‌ای گمان نمی‌کردند که پس آن اظهارات نرم ترامپ در ژاپن، بازهم تحریمی در کار باشد؛ اما چنین به نظر می‌رسد که کارزار فشار تا رام کردن رژیم ایران ادامه خواهد داشت.

تبعات تحریم پتروشیمی

یکی از ابزارهای کنترل بازار ارز به ویژه طی یک سال گذشته، ارزهای حاصل از صادرات پتروشیمی‌ها بوده است. هرگاه این بازار دچار تلاطم و نوسان‌های شدید شده، بانک مرکزی ایران با تزریق‌های سنگین دلاری و درهمی خود موفق شده است این نوسان‌ها را کنترل کند.

اما از این پس به دلیل محدودیت‌های ورود «اسکناس دلار» به کشور، شرایط بازار ارز تا حدود زیادی متفاوت‌تر از گذشته است و دست بانک مرکزی برای کنترل نوسان‌ها بسته‌تر خواهد شد. با تحریم پتروشیمی‌ها نه‌تنها دیگر کالایی از این بخش به صورت رسمی و قانونی صادر نمی‌شود، بلکه طلب‌های سنگین قبلی نیز مسدود شده‌اند؛ چراکه بر اساس قوانین وزارت خزانه‌داری آمریکا، قرار گرفتن صنایع پتروشیمی ایران در لیست SDN یا Specially Designated Nationals And Blocked Persons List به منزله بلوکه شدن دارایی‌ها و ممنوعیت هرگونه معامله با این مجموعه است.

از سوی دیگر، پتروشیمی‌ها با تحریم‌های جدید آمریکا دچار خسارت‌های هنگفتی خواهند شد و باید طرح‌های تحقیق و توسعه خود را به دست فراموشی بسپارند. تعدیل نیرو و موج اخراج کارکنان از بخش پتروشیمی از دیگر پی‌آمدهای تحریم‌های تازه خواهد بود؛ چراکه هم‌ سطح تولیدات کاهش می‌یابد و هم اعتباری وجود ندارد که دستمزدها تسویه شوند.

هم‌اکنون میزان تولید سالانه پتروشیمی‌های ایران به لحاظ وزنی به 60 میلیون تن می‌رسد. در برنامه ششم توسعه رژیم ایران آمده است که این میزان در افق سال 1404 باید به 180 میلیون تن در سال برسد. این در حالی است که اگر جمهوری اسلامی تن به مذاکره با آمریکا ندهد، نه‌تنها این هدف در بخش پتروشیمی محقق نمی‌شود، بلکه موجی از ورشکستگی به جان پتروشیمی‌ها خواهد افتاد.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top