آخرین اخبار

کم فروشی بزرگترین شرکت های ارائه دهنده اینترنت در ایران محرز شد

موضوع کم فروشی اینترنت و حجم خریداری شده توسط کاربران، از سال ها قبل وجود داشته است. تاریخ آغاز این نگرانی همزمان است با تاریخ رانژه شدن اولین سرویس های ADSL در ایران!

2 ماه قبل
بیان
A- A A+

موضوع کم فروشی اینترنت و حجم خریداری شده توسط کاربران، از سال ها قبل وجود داشته است. تاریخ آغاز این نگرانی همزمان است با تاریخ رانژه شدن اولین سرویس های ADSL در ایران! درست همان دوره ای که اینترنت پرسرعت 128 کیلوبایتی با ارائه نامه و اجاره نامه خانه عرضه می شد، مساله کم فروشی نیز مطرح بود.

در آن زمان کنترل حجم اینترنت به سادگی امکان پذیر بود چرا که حجم خریداری شده به طور میانگین برای هر کاربر حدود 2 گیگابایت در هر ماه بود.

کاربران به راحتی تعداد دانلودهای خود را می دانستند و امکان بررسی داشتند. آنهایی هم که فایل های بیشتری را برای دانلود داشتند، از سرویس های "شبانه" استفاده می کردند.

سرویس های شبانه به سرویس هایی گفته می شد که معمولا از ساعت 2 نیمه شب آغاز و 8 صبح پایان می پذیرفت.

به تدریج با گسترده تر شدن اینترنت و کاهش قیمت "گیگ"، مصرف کاربران نیز به نسبت نیاز آنها بالا رفت تا به امروز که دستگاه های تلویزیون خانگی، کنسول های بازی مثل PS4 و Xbox و همچنین موبایل ها و لپ تاپ ها، همگی از یک شبکه داخلی اینترنت در منازل بهره می برند.

اکنون مصرف اینترنت نسبت به 10 سال قبل رشد غیر قابل قیاسی دارد. به طور مثال با ظهور نسل جدید کنسول های بازی و اشتیاق "استریمینگ"، مصرف کاربران در یک خانواده که معمولا یک یا دو نفر میزان اصلی حجم را به خود اختصاص می دهند به بیش از 1 ترابایت در ماه رسیده است.

حال در چنین شرایطی، کنترل لحظه ای حجم خریداری شده سخت است و دوباره با زودتر تمام شدن حجم اینترنت، کاربران شک می کنند که ISP آنها در حال کم فروشی است.

همین مساله نیز محرز شد و حسین فلاح جوشقانی - رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی - از کم‌فروشی پنج تا هشت درصدی شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت ثابت خبر داد.

این خبر را محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات نیز تایید کرده است.

شرکت هایی که نام آنها در این رابطه منتشر شده، شرکت‌های مخابرات ایران، پارسان لین ارتباطات، پیشگامان توسعه ارتباطات، داده‌پردازی فن‌آوا و گروه فناوری ارتباطات شاتل هستند که ملزم به جبران خدمات برای مشترکین شده اند.

هرچند که شرکت های مذکور اعلام کرده اند که این مساله صحت ندارد و مدارکی را در این خصوص ارائه داده اند، اما رگولاتوری صرفا می گوید باید این خسارات جبران شود هرچند که مدارک و مستندات شرکت های مذکور را بررسی خواهد کرد.

بر این اساسی رگولاتوری تاکید کرده که بر اجرای الزامات به طور دقیق نظارت می‌کند و اپراتورها نیز به منظور جلب رضایت مشترکین و حفظ حقوق آن‌ها اقدامات لازم را انجام می‌دهند. مشترکین نیز در صورت مشاهده مغایرت می‌توانند در تماس با سامانه ثبت و پاسخگویی به شکایات ۱۹۵ یا مراجعه به سایت https://195.cra.ir شکایت خود را در این زمینه ثبت کنند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top