آخرین اخبار

لبنیات 14 درصد گران‌تر می‌شود

در حالی که مردم بخش زیادی از قدرت خرید خود را از دست داده‌اند و متوسط میزان مصرف لبنیات در ایران نیز بسیار پایین‌تر از استانداردهای جهانی است، به زودی قیمت لبنیات 14 درصد گران‌تر می‌شود.

2 ماه قبل
بیان
A- A A+

در حالی که مردم بخش زیادی از قدرت خرید خود را از دست داده‌اند و متوسط میزان مصرف لبنیات در ایران نیز بسیار پایین‌تر از استانداردهای جهانی است، به زودی قیمت لبنیات 14 درصد گران‌تر می‌شود.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» لبنیات یکی از مهم‌ترین اقلام سبد مصرفی مردم در سراسر جهان محسوب می‌شود؛ اما این کالای مصرفی به دلیل پایین بودن درآمدها، جایگاه چندانی در سبد غذایی خانوارهای ایرانی ندارد. این وضعیت طی یک سال گذشته به علت افزایش نرخ تورم، تشدید شده و لبنیات تقریباً از سفره مردم حذف شده است.

گزارش اخیر مرکز آمار ایران از تورم در اردیبهشت 1398 نشان می‌دهد شیر و پنیر در این ماه نسبت به اردیبهشت پارسال 47 درصد گران‌تر شده است. نرخ تورم این دو قلم کالا در دوازده‌ماهه منتهی به اردیبهشت امسال نیز 39.6 درصد اعلام شده است.

بااین‌حال، رسانه‌های ایران به نقل از دبیر انجمن صنایع لبنی گزارش داده‌اند که این انجمن «پیشنهاد افزایش 14 درصدی قیمت لبنیات» را به سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان داده و قرار است این پیشنهاد در هفته جاری بررسی و «تکلیف صنایع لبنی» مشخص ‌شود.

رضا باکری، دبیر انجمن صنایع لبنی «افزایش قیمت تمام‌شده شیر خام»، «هزینه‌های بسته‌بندی» و «افزایش قیمت قطعات و تجهیزات» را بهانه افزایش نرخ لبنیات قرار داده و به خبرگزاری ایسنا گفته است «با توجه به همه این موارد ضمن بررسی تأثیر هر یک از عوامل روی قیمت تمام‌شده شیر خام، پیشنهاد افزایش قیمت 14 درصدی لبنیات را به سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان ارائه کرده‌ایم.»

باکری در حالی مدعی افزایش قیمت شیر خام است که صنایع لبنی، شیر خام دامداران را به نازل‌ترین قیمت خریداری و مازاد آن را در پایان روز به دامداری‌ها مرجوع می‌کنند یا برای عدم مرجوعی آن پیشنهاد قیمت‌های پایین‌تر را به دامداران ارائه می‌کنند.

دامداران نیز برای جلوگیری از فاسدشدن شیر و ترس از ضرر و زیان، اجباراً به خواسته کارخانه‌های لبنیات سازی تن می‌دهند و شیر تولیدی خود را زیر قیمت به آن‌ها می‌فروشند.

سال گذشته نیز در سه مرحله قیمت لبنیات افزایش یافت که یک بار آن (در آبان 97) بدون مجوز سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و غیرقانونی بود. دبیر انجمن صنایع لبنی دراین‌باره مدعی شده بود که «صنایع لبنی از ستاد تنظیم بازار خواسته بودند تا مجوزی برای افزایش قیمت بدهند؛ اما آن‌ها پاسخی نداده‌اند و کارخانه‌های لبنی برای جلوگیری از ضرر مجبور شدند خودشان قیمت‌ها را بالا ببرند.»

انتظار می‌رود با افزایش چندباره قیمت لبنیات، میانگین مصرف لبنیات در ایران بازهم کاهش یابد. این مسئله علاوه بر اینکه به ضرر خانوارها و نظام سلامت ایران تمام می‌شود، موجب کاهش میزان فروش کارخانه‌های لبنیات سازی و رکود در آن‌ها خواهد شد.

به گفته معاون بهداشت وزارت بهداشت ایران «مصرف سرانه لبنیات ناامیدکننده و کمتر از یک لیوان در روز است یعنی مصرف سرانه لبنیات روزانه در ایران حدود 130 تا 150 گرم و در سال حدود 66 کیلوگرم است.»

گزارش وب‌سایت پزشکان بدون مرز نشان می‌دهد متوسط مصرف سرانه شیر در جهان 190 كیلوگرم و برای مردم كشورهای اروپایی به ازای هر نفر در سال 300 تا 450 كیلوگرم برآورد شده است.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top