آخرین اخبار

قبض رسما رفتنی شد

فرایند حذف قبوض کاغذی با پیدایش طرح قبض سبز رسما آغاز شد و به تدریج مشترکین دیگر رنگ قبض های آبی و قرمز و صورتی شرکت های دولتی ارائه دهنده خدمات را نمی بینند.

2 ماه قبل
بیان
A- A A+

فرایند حذف قبوض کاغذی با پیدایش طرح قبض سبز رسما آغاز شد و به تدریج مشترکین دیگر رنگ قبض های آبی و قرمز و صورتی شرکت های دولتی ارائه دهنده خدمات را نمی بینند.

برای دهه ها، این یک عادت بود که مردم پس از بازگشت به منازلشان با قبض جدیدی مواجه می شدند. این کاغذنامه می توانست قبض برق، آب، تلفن یا گاز باشد که ظرف مدت معین می بایست پرداخت شود.

حالا با طرح قبض سبز که با حذف قبوض برق برای مشترکان تهرانی آغاز شده، یک گام دیگر به سمت الکترونیکی شدن و حذف هزینه های زائد برداشته شده است.

دولت روحانی از زمان روی کارآمدن خصوصا با انتخاب وزیر جوان ارتباطات، برنامه دولت الکترونیک را در سر می پروراند.

هرچند که با استناد به گلایه های آذری جهرمی، دولت الکترونیک نتوانست آنطور که در ذهن طراحان آن می گذشت، موفق شود اما خرده برنامه هایی را در این راستا به سرانجام می رساند.

با آغاز طرح قبض سبز، برای شروع، مشترکین تهرانی دیگر رنگ قبض های زردرنگ برق را نمی بینند. آنها صرفا از طرف اداره برق، پیام کوتاه روی تلفن همراه دریافت می کنند که در آن مبلغ، شناسه قبض و شناسه پرداخت درج شده است.

احتمالا با این روش، دیگر امکان مشاهده میزان مصرف و خارج شدن از طرح مصرف منصفانه و گذر از حد مجاز پلکانی نخواهد بود.

در چنین شرایطی، مشترکین می توانند با مراجعه به سایت اداره برق، مصرف دقیق خود را که همان قبض اما به شکل الکترونیکی است، مشاهده کنند.

به گزارش ایسنا طرح ملی قبض سبز در راستای تحول دیجیتال در خدمات مشترکین اجرایی شده است. ارتقای سطح خدمات و رفاه مشترکین، بهره‌مندی از فناوری‌های نو، صرفه‌جویی اقتصادی، توسعه دولت الکترونیک، ارتباط دوسویه با مشترکین، ارائه خدمات غیرحضوری، نظارت مؤثر، مدیریت کارآمد و حفظ محیط زیست از اهداف این طرح به شمار می‌رود.

آنچه که به نظر می رسد در این طرح ایجاد مشکل کند، مقاومت برخی از شهرنشینان با موضوع الکترونیکی شدن است.

برای دهه ها، پدران و مادران به فرزندان خود آموخته اند که تا سال ها، باید هر کاغذی را در جایی نگاه داشت تا اگر دولت، راه کج رفت، آنها برای دولت مدرک داشته باشند.

همچنین تا مدت ها، در حالی که با سیستم های خودپرداز و بعدتر موبایل بانک و سایر کدهای دستوری، امکان پرداخت قبوض وجود داشت، برخی باز هم به بانک ها برای پرداخت قبض مراجعه می کردند تا حتما مهر بانک مبنی بر تایید پرداخت قبض وجود داشته باشد.

این افراد احتمالا ایجاد کنندگان اصلی مشکل الکترونیکی شدن این مسیر هستند. مدل های بی اعتمادی به دولت ها در جمهوری اسلامی متفاوت هستند.

در مجموع بر اساس نظرسنجی های گوناگون، مردم نسبت به دولت ها بی اعتماد هستند اما این نوع نگاه که حتما باید مدرکی کاغذی در اختیار باشد، بیشتر به نوعی فوبیا و بیماری شبیه است تا ترس از روی عقلانیت!

با اینحال روند پیشرفت و رشد، همواره دردسر ساز بوده و گذر از سنت به مدرنیته در هر حوزه ای دردآور؛ چه برای دولت ها و چه سایر شهروندانی که این چنین نمی اندیشند.

با این همه برنامه حذف کاغذ و یک مامور نامه رسان که قبض به دست مشترک بدهد، در جریان است و شرکت توزیع نیروی برق استان تهران، قصد دارد تا پایان تابستان تمام اطلاعات 4.5 میلیون مشترک تهرانی را ساماندهی کند.

این ها همه در حالیست که زیرساخت های لازم برای این پروژه وجود داشته تا در لحظات دشوار حذف کاغذ و الکترونیکی شدن، امکان پاسخگویی به برخی معترضین باشد.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top