آخرین اخبار

عملیات روانی بازار ارزی، دلارهای خانگی را هدف قرار داده است

کاهش نرخ ارز طی یک هفته گذشته تقریبا پس از ماه ها افزایش و بالا ماندن، محسوس بود. در حالی که همتی خبر از کاهش نرخ ارز به طور جدی و زیر 12 هزار تومان داده بود اما پس از مدتی گفت چنین حرفی نزده است.

2 ماه قبل
بیان
A- A A+

عبدالناصر همتی باز هم در اینستاگرامش که قبلا بسته بود، پست گذاشت و عوامل کاهش نرخ ارز را تشریح نمود.

کاهش نرخ ارز طی یک هفته گذشته تقریبا پس از ماه ها افزایش و بالا ماندن، محسوس بود. در حالی که همتی خبر از کاهش نرخ ارز به طور جدی و زیر 12 هزار تومان داده بود اما پس از مدتی گفت چنین حرفی نزده است.

حالا که دلار یک هفته است که روی ریل 12 هزار تومان در حرکت است، همتی با پست گذاشتن در اینستاگرام، از آب گل آلود بازار ارز ماهی می گیرد و آن را حرکتی حساب شده قلمداد می کند.

او البته اتهام زنندگانی که اظهار دارند بانک مرکزی در نرخ ارز دستکاری می کند را بی انصاف خواند.

ماه گذشته در جلسه ای که وی با فعالین اقتصادی برگزار کرد، به طور جدی خواستار بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور شد.

صادرکنندگان همواره و در تاریکی اظهار دارند که به دلیل عدم ثبات اقتصاد در داخل کشور، امکان ریسک کردن وجود ندارد.

راه اندازی سامانه نیما نیز در راستای عملیات روانی در جهت ثبات نرخ ارز در داخل شکل گرفت و هرچند خود بانک مرکزی و کارگروه های ساماندهی اقتصاد در داخل کشور، اصرار بر تک نرخی شدن ارز داشته و دارند اما ارز نیمایی ماجرای جدایی دارد.

با این حال کاهش نرخ ارز که در خصوص پوند از 20 هزار تومان به 16 هزار تومان و دلار از 14 هزار تومان به 12850 تومان رسید، معلول فرمول های کار شده بانک مرکزی نیست.

نفت ایران تحریم شده است؛ پتروشیمی هم همین وضعیت را دارد. در مرزها دلار جابجا نمی شود و اسکناس به داخل کشور سرازیر نشده است.

اینکه چرا نرخ ارز روند کاهشی به خود گرفته دلیل مشخصی دارد که شخص همتی به نظر می رسد از همان نقطه در حال فرار است.

با یک توییت دونالد ترامپ، نرخ ارز روند سقوطی به صورت بسیار ملایم پیدا می کند و با تحریم پتروشیمی با ملایمت بیشتری شاهد افزایش هستیم.

اما هیچ یک از این موارد به طور عمده "امروز" دلیل کاهش یا افزایش نیست!

علت کاهش نرخ ارز، دقیقا دستکاری بانک مرکزی است. در حالی که نرخ ارز به نظر می رسد روند کاهشی دارد، صرافی ملی همچنان ارز 2006 می فروشد.

فشار این بانک با تزریق آخرین دلارهای باقیمانده از خزانه این بانک در جهت کاهشی کردن نرخ ها ادامه دارد.

علت این موضوع به نظر مشخص است. بانک مرکزی تا حد امکان قیمت ها را با شیب ملایم (همانطور که همتی در پست اینستاگرام خود می گوید) پایین می آورد تا این جو به جامعه القا شود که دلار در حال کاهش است تا به این ترتیب، دلارهای خریداری شده خانگی به بازار وارد شوند.

در این شرایط به درستی نرخ ارز تا مدت ها به فرض ثابت بودن سایر متغیرها، روند کاهشی به خود خواهد گرفت.

این بازی روانی که بانک مرکزی با گاوصندوق های خانگی می کند، به شیوه خاصی عمل می نماید.

نمایشگرهای این بانک به خوبی می دانند که عموم دلارهای دریافت شده در چه زمانی و با چه نرخی توسط صرافی ها فروخته شده اند.

آنچه که از گزارشات متوجه می شویم، این است که همزمان با بالا رفتن نرخ ارز تا مرز 20 هزار تومان، هجوم به صرافی ها شدت گرفت و بسیاری از مردم دلار را با نرخ های بالا خریداری کردند.

برای این دسته از عموم، باید کار روانشناسی صورت بگیرد و این همان عملیات روانی بازار ارزی بانک مرکزی است؛ کاهش تدریجی نرخ (و نه ناگهانی) به قصد فلج کردن افکار عمومی تا بازگشت ارز به نظام بانکی!

به همین خاطر کاملا قابل پیش بینی است که نرخ ارز شاید تا یک ماه آینده همچنان در همین زمین 12 هزار تومان بازی کند. در صورتی که طرح فوق با شکست مواجه شود قطعا شاهد افزایش ناگهانی خواهیم بود.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top