آخرین اخبار

بازی دوسر باخت سی.اف.تی

با نزدیک شدن به پایان ضرب‌الاجل «گروه ویژه اقدام مالی»، بحث پیوستن یا نپیوستن ایران به FATF بار دیگر در رسانه‌ها و محافل سیاسی داغ شده و مانند سه سال گذشته موافقان و مخالفان این مسئله رقابت خود را آغاز کرده‌اند.

2 ماه قبل
بیان
A- A A+

با نزدیک شدن به پایان ضرب‌الاجل «گروه ویژه اقدام مالی»، بحث پیوستن یا نپیوستن ایران به FATF بار دیگر در رسانه‌ها و محافل سیاسی داغ شده و مانند سه سال گذشته موافقان و مخالفان این مسئله رقابت خود را آغاز کرده‌اند.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» دو لایحه از چهار لایحه اف.ای.تی.اف به تصویب رسیده و تبدیل به قانون شده‌اند؛ اما دو لایحه دیگر شامل CFT (مبارزه با تأمین مالی تروریسم) و Palermo(مقابله با جرائم سازمان‌یافته فراملی) هنوز محل اختلاف جناح‌های سیاسی رژیم ایران است.

جناح تندرو رژیم ایران مدعی «استعماری» بودن این دو لایحه است و آن‌ها را به قرارداد «ترکمنچای» تشبیه می‌کند و می‌گویند اگر ای لوایح به تصویب برسد «امنیت کشور» به «خطر» خواهد افتاد. موافقان نیز در رد این ادعاها تأکید کرده‌اند که اگر لوایح اف.ای.تی.اف به تصویب نرسد بهانه تازه‌ای به دست آمریکا داده می‌شود تا فشارهای اقتصادی را این بار با کمک قدرت‌های اروپایی دوچندان کند.

لوایح اف.ای.تی.اف در مورد پولشویی 40 توصیه و  در مورد تأمین مالی تروریسم 9 توصیه دارد که بر اساس آن‌ها کشورهای مختلف را بررسی و رده‌بندی می‌کند. توصیه‌های این نهاد می‌تواند از طریق وضع قوانین داخلی توسط کشورها، به اجرا در بیاید و امکان پولشویی و تأمین مالی تروریسم را کاهش دهد.

گروه ویژه اقدام مالی اوایل اسفند پارسال، چهار ماه به جمهوری اسلامی مهلت داده است تا لوایح سی.اف.تی و پالرمو را به تصویب برساند. تا آن زمان اقدام‌های تنبیهی این گروه به حالت تعلیق درآمده تا این رژیم به وعده‌های خود عمل کند. در صورت عدم تصویب این دو لایحه، این امکان وجود دارد که در نشست بعدی گروه ویژه اقدام مالی (اواخر خرداد) ایران وارد لیست سیاه اف.ای.تی.اف شود.

لوایح سی.اف.تی و پالرمو پس از تصویب مجلس شورای اسلامی و عدم تائید شورای نگهبان در سال گذشته، به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال شده است تا این نهادِ زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی درباره این لوایح تصمیم نهایی را اتخاذ کند.

برخی اعضای مجمع پیش از این گفته بودند که از سوی برخی افراد و گروه‌های ناشناس و تندرو تهدید به «قتل» شده‌اند. مجید انصاری، از اعضای اصلاح‌طلب مجمع تشخیص مصلحت نظام و از موافقان تصویب لوایح اف.ای.تی.اف، بهمن پارسال گفته بود که پیامک‌هایی حاوی «تهدید به قتل» دریافت کرده است. به گفته انصاری، «جریانی مشکوک» سعی در خارج کردن بررسی این لوایح از «مسیر طبیعی» دارد.

کارشناسان مالی می‌گویند در صورت تصویب لایحه سی.اف.تی رژیم ایران برای کمک به گروه‌های تروریستی مانند حوثی‌های یمن، حزب‌الله لبنان و حشدالشعبی با مشکلات پیچیده‌ای مواجه خواهد شد. عدم تصویب این لوایح نیز ایران را وارد لیستی خواهد کرد که فقط نام کره شمالی در آن دیده می‌شود. ورود جمهوری اسلامی به لیست سیاه اف.ای.تی.اف به معنی قطع هرگونه روابط بانکی و مالی کشورهای خارجی با ایران خواهد بود. افزایش ریسک سرمایه‌گذاری و قفل شدن کامل مبادلات تجاری از دیگر پیآمدهای ورود به لیست سیاه است.

هفته گذشته وزیر امور خارجه آمریکا از رژیم ایران خواست لوایح اف.ای.تی.اف را هرچه سریع‌تر تصویب کند. مایک پمپئو اظهار داشت که «ایران به طور کامل نتوانسته تعهدات خود را ذیل برنامه اقدام FATF که در سال 2016 پذیرفته است، اجرا کند. به عنوان بخشی از برنامه اقدام، ایران متعهد شده که دو کنوانسیون پالرمو (مقابله با جرائم سازمان‌یافته فراملی) و CFT (مقابله با تأمین مالی تروریسم) را تصویب کند؛ اما همان‌طور که از اصلی‌ترین حامی تروریسم در جهان انتظار داشتیم، آن‌ها تصمیم گرفته‌اند این کار را انجام ندهند.»

این اظهارات پمپئو بهانه‌ای به دست چهره‌های تندرو رژیم ایران داده است تا سی.اف.تی و پالرمو را در راستای منافع و خواسته‌های آمریکا جلوه دهد. حال اینکه همه کشورها به جز ایران و کره شمالی در حال همکاری و تعامل با گروه ویژه اقدام مالی هستند. بااین‌همه، رژیم ایران در موقعیتی گرفتار شده که تصویب یا عدم تصویب این لوایح زیان‌های بزرگی را برایش به همراه دارد.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top