آخرین اخبار

کشت و عرضه

در حالی که مسئولان قضایی در ایران از وضعیت مناسب و رو به رشد اقتصادی در ایران راضی به نظر می رسند، اما حقیقت در نقاط مختلف ایران چیز دیگری را نشان می دهد.

2 ماه قبل
بیان
A- A A+

در حالی که مسئولان قضایی در ایران از وضعیت مناسب و رو به رشد اقتصادی در ایران راضی به نظر می رسند، اما حقیقت در نقاط مختلف ایران چیز دیگری را نشان می دهد.

رشد اقتصادی ایران روند معکوس را نشان می دهد و این در تضاد با گفته های مسئولان جمهوری اسلامی است.

تا سال ها، افغانستان به عنوان کشوری در ایران شناخته می شد که کشت تریاک در آن به وفور وجود داشت. رسانه های وابسته دولتی، هر از گاهی خبر از "شهادت" مرزبانان در مبارزه با قاچاق این کالا منتشر می کردند.

اما هم اکنون ایران در محاصره اقتصادی و تحریم های معلول رفتار سردمداران، به تجارت ماریجوانا و تریاک روی آورده است.

اکنون دیگر گزارشی مبنی بر کشته شدن مرزبانان در مبارزه با قاچاق تریاک در ایران منتشر نمی شود چرا که جوانان در داخل کشور به کاشت و برداشت و عرضه ماریجوانا مشغول هستند.

عضو کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی در این رابطه ضمن رد کردن این موضوع که کشت تریاک به طور گسترده در جنگل های فارس انجام می شود گفت این موضوع بسیار محدود است و برای کشت، هیچ درختی قطع نمی شود بلکه در لابلای درختان، این ماده مخدر رشد می کند.

واکنش این عضو کمیسیون به سخنان پرویز کردوانی، پدر کویرشناسی ایران است که پیش از این گفته بود برای کشت تریاک، درختان در جنگ های فارس قطع می شوند.

با این حال همانطور که ذکر شد، کشت این محصول به اقتصاد بومیان این منطقه گره خورده است. اینکه پس از برداشت آن، چطور عرضه شده و به دست چه کسانی می رسد موضوع دیگری است.

به گفته فعالان محیط زیست، در کنار ریزگردها اکنون با این پدیده جدید مواجه هستیم که اگر این روند ادامه یابد قطعا منطقه زاگرس هم با خشکی و در نهایت نابودی مواجه خواهد شد.

البته گزارش رسانه ها حکایت از این دارد که بر خلاف اعلامیه های تازه، این منطقه همواره محل کاشت و برداشت محصولات مخدر بوده است و تازگی ندارد.

علی اکبری، نماینده شیراز در مجلس شورای اسلامی اما موضوع دیگری را هم به پروسه نابودی این جنگل ها اضافه کرد.

وی در این رابطه گفت سوزاندن درختان بلوط به قصد درست کردن ذغال، بسیار بزرگتر از مساله تریاک است چرا که نقش تولید ذغال به هیچ وجه قابل قیاس با میزان کشت تریاک نیست.

بیکاری و عدم جاده کشی در برخی از این مناطق، باعث شده است تا اهالی منطقه، روی به سمت تولید محصولی بیاورند که طرفدار بیشتری دارد.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top