آخرین اخبار

انکار وعده آب و برق مجانی

چهل سال پس از وعده روح‌الله خمینی مبنی بر «آب و برق مجانی»، وزیر نیروی دولت روحانی این وعده را انکار کرده و گفته است «کسانی که تمکن اقتصادی دارند، قیمت واقعی برق را بپردازند تا به جایی برسیم که برق را رایگان کنیم.»

2 ماه قبل
بیان
A- A A+

چهل سال پس از وعده روح‌الله خمینی مبنی بر «آب و برق مجانی»، وزیر نیروی دولت روحانی این وعده را انکار کرده و گفته است «کسانی که تمکن اقتصادی دارند، قیمت واقعی برق را بپردازند تا به جایی برسیم که برق را رایگان کنیم.»

به گزارش «شبکه رسانه بیان» مردم، هفته‌های اول انقلاب را می‌گذراندند که روح‌الله خمینی، دیکتاتور تازه به قدرت رسیده ایران در سخنرانی‌های پرشور خود وعده‌هایی شیرین می‌داد. او تلاش می‌کرد خود را طرفدار و حامی اقشار تهی‌دست جامعه نشان دهد. خمینی در هر سخنرانی انقلابی خود ده‌ها بار از واژه‌های «مستضعفین»، «محرومین» و «پابرهنگان» استفاده می‌کرد.

بنیان‌گذار انقلاب اسلامی کاملاً آگاه بود حامیانش از طبقاتی هستند که از نظر مالی توان کمی دارند. خمینی می‌دانست برای چه کسانی دارد سخنرانی می‌کند؛ ازاین‌رو، متوجه بود چه سخنانی را به زبان بیاورد.

خمینی دهم اسفند 1357 در سخنرانی معروف و جنجالی خود در مدرسه فیضیه قم صحبت‌هایی را مطرح کرد که پس از گذشت چهل سال هنوز فراموش نشده است: «ما علاوه بر این که زندگی مادی شما را می‌خواهیم مرفه بشود، زندگی معنوی شما را هم می‌خواهیم مرفه باشد. شما به معنویات احتیاج دارید. معنویات ما را بردند این‌ها. دل‌خوش نباشید که مسکن فقط می‌سازیم، آب و برق را مجانی می‌کنیم برای طبقه مستمند، اتوبوس را مجانی می‌کنیم برای طبقه مستمند، دل‌خوش به این مقدار نباشید. معنویات شما را، روحیات شما را عظمت می‌دهیم. شما را به مقام انسانیت می‌رسانیم.»

اظهارات سرشار از هیجان خمینی مبنی بر آب و برق مجانی و اتوبوس رایگان موجی از خوشحالی را در بین اقشار تهی‌دست جامعه به وجود آورد و موجب رضایت خاطر جوامع روستایی و مردم حاشیه‌نشین در ایران شد؛ اما هرچه گذشت خبری از آب و برق مجانی نشد و قبض‌ها همچنان به خانه‌های ارسال می‌شدند.

خمینی نه‌فقط اتوبوس را مجانی نکرد، بلکه پس از مدتی قیمت مسکن نیز بر اثر عملکرد بی‌ضابطه دولت و بانک مرکزی به شدت افزایش یافت تا کمتر کسی توانایی خرید خانه داشته باشد.

بااین‌حال، دیکتاتور ایران از مواضع پوپولیستی خود کوتاه نیامد و در یازدهم اسفند 57 صحبت‌های خود را در مصاحبه با خبرنگار روزنامه اطلاعات تکرار کرد: «هر چه زودتر باید مشکل مسکن برای بی‌خانمان‌ها و فقرای ایران حل گردد و برای هر خانواده، مسکن مورد نیازشان تأمین شود، آب و برق برای فقرا و بی‌بضاعت‌ها باید مجانی گردد.»

وعده‌های خمینی درباره مجانی کردن آب، برق و اتوبوس که در سخنرانی مدرسه فیضیه قم مطرح کرده بود تا اوایل دهه 80 خورشیدی به مناسب سالگرد پیروزی انقلاب از رسانه‌های حکومتی پخش می‌شد؛ اما به موازات افزایش نرخ تورم و موج گرانی‌ها در ایران، این قسمت از صحبت‌های او سانسور شد.

اکنون نیز وزیر نیروی دولت روحانی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا اظهارات خمینی را تحریف و از زبان او صحبت کرده است: «امام قطعاً منظورشان این نبوده که کسانی چند هزار کیلووات ساعت برق غیرمجاز بدون پرداخت هزینه استفاده کنند، و مدعی باشند که خود امام چنین چیزی را وعده داده بودند. این عین اسراف است که به فتوای امام حرام است.»

رضا اردکانیان توضیح نداده است که چه کسانی «چند هزار کیلووات (!) برق غیرمجاز بدون پرداخت هزینه» استفاده می‌کنند. او در ادامه پیش‌شرط‌هایی را برای وعده خمینی تعیین کرده است: «کسانی که تمکن اقتصادی دارند و مقادیر زیاد مصرف می‌کنند، قیمت واقعی برق ... را بپردازند، آن وقت صنعت برق ممکن است به شرایطی برسد که مصرف برق برای مشترکین ضعیف از نظر اقتصادی و در محدوده الگوی مصرف را حتی رایگان کند.»

طی سال‌های اخیر رسانه‌های جمهوری اسلامی نیز تلاش‌های زیادی کردند تا اساساً اظهارات و وعده‌های خمینی درباره آب و برق مجانی را انکار کنند. از جمله رسول صدرعاملی، فیلم‌ساز و روزنامه‌نگار که شهریور 1396 در برنامه «خندوانه» گفته بود «این مزخرفی که می‌گویند امام گفته آب و برق را مجانی می‌کنیم، اصلاً صحت ندارد.»

 رسول صدرعاملی از معدود خبرنگاران ایرانی است که در سال 57 در نوفل‌لوشاتو همراه خمینی بود و از آنجا عکس و گزارش می‌فرستاد. صدرعاملی در حالی منکر وعده‌های خمینی شده است که فیلم و مستندات زیادی برای اثبات دروغ‌گویی او وجود دارد. از جمله پیام 14 بندی خمینی که نهم اسفند 57 یعنی قبل از آن سخنرانی معروف در مدرسه فیضیه قم، منتشر شده است.

خمینی در بند 3 این پیام نوشته است «من به دولت راجع به مجانى کردن آب و برق و بعضى چیزهاى دیگر فعلاً براى طبقات کم‌بضاعتی که در اثر تبعیضات خانمان‌برانداز رژیم شاهنشاهى دچار محرومیت شده‌اند- و با برپایى حکومت اسلامى به امید خدا این محرومیت‌ها برطرف خواهد شد- سفارش اکید نمودم که عمل خواهد شد.»

به نظر می‌رسد وقت آن رسیده که مقامات رژیم ایران به جای انکار وعده‌هایی که خمینی از آن برای فریب مردم استفاده می‌کرد، صادقانه با مردم حرف بزنند؛ البته هیچ منطقی جز منطق سوسیالیستی و کمونیستی نمی‌پذیرد که آب و برق در کشور مجانی شود؛ اما مردم انتظار دارند از فسادهای مالی مقامات رژیم کاسته شود و میلیاردها دلار درآمد سالانه نفت، گاز، معادن و صادرات غیرنفتی صرف رفاهشان شود، نه اینکه سپاه قدس با ثروت‌های ملی در کشورهای منطقه خشونت، ترور و آشوب به پا کنند و مردم گرفتار تورم، بیکاری و بی‌پولی باشند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top