آخرین اخبار

قیمت نان افزایش نمی یابد فقط کوچکتر و نازکتر می شود

اگرچه اتحادیه نانوایان اعلام کرده است که برنامه ای برای افزایش قیمت نان به طور رسمی ندارد اما گزارشات عینی نشان می دهد که نانوایی ها نسبت به نازک تر کردن خمیر نان و کوچکتر نمودن ابعاد آن مبادرت کرده اند.

7 ماه قبل
بیان
A- A A+

اگرچه اتحادیه نانوایان اعلام کرده است که برنامه ای برای افزایش قیمت نان به طور رسمی ندارد اما گزارشات عینی نشان می دهد که نانوایی ها نسبت به نازک تر کردن خمیر نان و کوچکتر نمودن ابعاد آن مبادرت کرده اند.

از زمانی که بحث آرد غیر یارانه ای جدی شد، نانوایی نیز به ترتیب به سمت عرضه نان با نرخ آزاد پیش رفتند. امروز تقریبا کمتر نانوایی را در شهرهای بزرگ می توان شمرد که پارچه معروف زرد رنگی که روی آن اطلاعیه ای مبنی بر پخت با نرخ آزاد نوشته شده را در بخش قابل دید خریداران نداشته باشد.

سال گذشته برنامه ای برای افزایش رسمی قیمت نان وجود داشت اما حسن روحانی به دلیلی نامعلوم و احتمالا جهت جلوگیری از شورش های افراد با بضاعت کمتر در محلات فقیرنشین، جلوی افزایش قیمت را گرفت.

اما این سیاست دستوری برای نان همچنان که در بخش های دیگر اقتصادی پاسخ مطلوب نمی دهد در خصوص این کالا نیز همین وضعیت را دارد.

با این حال برخی نانوایی ها علاوه بر اطلاعیه معروف ذکر شده، نسبت به افزایش قیمت نان اقدام کرده اند. این مورد در آغاز در محلات شمال شهر تهران آغاز شد و امروز تا محلاتی که غالبا مردم طبقه متوسط در آنها زندگی می کنند کشیده شده است.

به نظر می رسد اتحادیه نانوایان قصد دارد به هر شکلی که شده امسال قیمت نان را افزایش رسمی دهد. در صورتی که این اتحادیه قیمت را افزایش دهد، قطعا اطلاعیه ها هم تغییر خواهند کرد و قیمت های جدید نمایش داده می شود.

به این ترتیب همواره یک اختلاف قیمتی میان قیمت اتحادیه با نرخ آزاد نانوایی ها وجود دارد.

در کشورهای توسعه یافته، چنین اختلاف قیمتی کاملا قابل توجیه است چرا که اقتصاد به شکل باز عمل می کند و افراد به دلیل رانتخواری برخی دیگر از افراد سرشناس، از کسب امتیازات جای نمی مانند.

تصمیم گیرنده اصلی در این میان ستاد تنظیم بازار است که عملکرد آن در دو سال اخیر خصوصا در ماجرای گرانی گوشت گوسفندی و گوشت مرغ نشان داده که آنچنان اشرافی به وضع معیشت و درآمدی مردم ندارد.

آخرین اقدام قابل توجه ستاد تنظیم بازار، تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی جهت واردات نهاده های مورد نیاز برای تولید مرغ بود.

یارانه ای که این ستاد جهت "تنظیم بازار" مرغ تخصیص می دهد شامل همه مردم ایران می شود و اشتباه بزرگ هم در این حوزه دقیقا همین است. دولت می تواند به جای اختصاص همگانی ارز یارانه ای، همان ارز را به اقشار فرودست اختصاص دهد.

مشکل اما نحوه شناسایی دارندگان و فقرا در ایران توسط دولت است. دولت نمی تواند با یک سیستم ویژه، مردم و اقشار ضعیف داخل کشور را حتی شناسایی کند؛ یکی از علت های به هم ریختن حساب های بانکی دریافت کننده یارانه ۴۵.۵۰۰ تومانی نیز همین بود.

دولت به طور کلی با استناد به یک وام ۱۰.۰۰۰.۰۰۰ تومانی، تصمیم گرفت که به یک شهروند یارانه ندهد و از سوی دیگر، به حساب های خالی معرفی شده توسط متمولین، یارانه نقدی تعلق می گیرد.

قیمت نان حسب کمبود آرد ناگزیر افزایش خواهد یافت. هرچند که رئیس اتحادیه نان سنگکی‌ها، شایعه کمبود آرد در بازار را اسفند سال گذشته تکذیب کرد اما تلاش و چانه زنی برای افزایش رسمی قیمت این کالا نشان می دهد که این کمبود وجود دارد؛ ضمن آنکه همزمان با زمزمه های افزایش قیمت نان، قیمت ماکارونی هم افزایش قیمت قابل توجهی داشت.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top