آخرین اخبار

قاچاق 2.5 میلیارد دلاری پوشاک/تولیدکنندگان ایرانی ورشکسته شده‌اند

در حالی که آمارهای رسمی نشان می‌دهند 40 درصد واحدهای تولید پوشاک در ایران تعطیل شده‌اند، سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا اذعان کرده است که سالانه 2.5 میلیارد دلار پوشاک به کشور قاچاق می‌شود.

7 ماه قبل
بیان
A- A A+

در حالی که آمارهای رسمی نشان می‌دهند 40 درصد واحدهای تولید پوشاک در ایران تعطیل شده‌اند، سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا اذعان کرده است که سالانه 2.5 میلیارد دلار پوشاک به کشور قاچاق می‌شود.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» بازار پوشاک ایران طی پنج سال گذشته به طور کامل تحت سیطره برندهای وارداتی درآمده و دیگر کمتر خبری از تولیدات داخلی است. بازرسی اصناف، سازمان تعزیرات حکومتی و ستاد مبارزه با قاچاق کالا با وجود بودجه‌های هنگفتی که دریافت می‌کنند از پس وظایف خود برنیامده‌اند و در مسیر مبارزه با قاچاق کالا شکست خورده‌اند.

این روزها بازارهای پوشاک ستارخان، ولی‌عصر و جمهوری در تهران صحنه خودنمایی انواع پیراهن، مانتو، شلوار، تی‌شرت و... است که توجه هر خریداری را به خود جلب می‌کند. برندهای پر رزق و برق خارجی در رقابت با پوشاک تولید داخل گوی سبقت را ربوده‌اند و با تنوع و کیفیت بالایی که دارند، یکه‌تازی می‌کنند.

فعالان صنف پوشاک می‌گویند مسئله‌ای که موجب ورشکستگی تولیدکنندگان و افت تولید پوشاک در ایران شده، تورم فزاینده و واردات بی‌رویه پوشاک خارجی است. حمیدرضا دهقان نیا، سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز این مسئله را تائید کرده و در شبکه دو صداوسیما گفته است «میزان مصرف سالانه پوشاک در ایران به هشت میلیارد دلار می‌رسد که از این رقم، 2 میلیارد و 500 میلیون دلار پوشاک قاچاق را تشکیل می‌دهد.»

دهقان نیا توضیح نداده است که چگونه و از چه مسیری هرساله 2.5 میلیارد دلار پوشاک قاچاق به کشور وارد می‌شود. او اضافه کرده است که «بر اساس برآوردهای صورت گرفته در سال 96، حجم ورودی و خروجی قاچاق از کشور 13 میلیارد دلار بوده است.»

بر اساس اظهارات این مقام حکومتی، می‌توان گفت 19.2 درصد از کل ارزش اجناس قاچاق را پوشاک تشکیل می‌دهد؛ رقمی قابل‌توجه که کمر صنعت نساجی ایران را شکسته و واحدهای تولید پوشاک را زمین‌گیر کرده است.

جواد محمدی فشارکی، مدیر بازرسی و نظارت اصناف اصفهان با اشاره به اینکه «بیشترین حجم قاچاق مربوط به صنعت پوشاک است»، اخیراً در گفت‌وگو با رسانه‌ها اذعان کرده است «بالغ بر 40 درصد از واحدهای تولیدی کوچک و بزرگ پوشاک در کشور تعطیل شده‌اند.»

رئیس ‌مرکز پژوهش‌ اتحادیه پوشاک تهران نیز فروردین پارسال از تعطیلی 40 درصد واحدهای تولید پوشاک خبر داده و به خبرگزاری حکومتی فارس گفته بود «در صورت ادامه واردات بی‌رویه، پیش‌بینی می‌‌شود حدود 30 درصد دیگر از واحدهای تولیدی پوشاک تا پایان امسال تعطیل شوند.»

یکی از انتقادهایی که همواره نسبت به دولت مطرح بوده، واردات اجناس قاچاق از گمرک‌های رسمی کشور است. این در حالی است که گمرک جمهوری اسلامی می‌گوید با استفاده از سامانه جامع گمرک «در کمتر از یک دقیقه» می‌تواند کالای قاچاق را شناسایی کند.

اما عبدالمجید اجتهادی، عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه قاچاق پوشاک به صورت کوله بری و مسافری خیلی زیاد نیست، اذعان کرده است که «بخش عمده قاچاق پوشاک از گمرکات انجام می‌شود.»

گفته می‌شود قاچاق کالا هرسال بیش از 50 میلیارد دلار خسارت به کشور وارد می‌کند. خروج ارز، تعطیلی بنگاه‌های اقتصادی و افزایش نرخ بیکاری از جمله پی‌آمدهای قاچاق کالا به ایران محسوب می‌شوند. شواهد زیادی وجود دارد که نشان می‌دهند نقش صاحبان قدرت از جمله سپاه پاسداران در قاچاق کالا بسیار پررنگ است.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top