آخرین اخبار

کدام علائم خوب؟/ شاخص فلاکت رکورد زد

حسن روحانی روز چهارشنبه هفته گذشته در جلسه هیئت دولت با خوشحالی از کاهش تورم ماهانه سخن به میان آورد؛ اما درباره رکوردشکنی شاخص فلاکت سکوت کرد و از گسترش فقر در کشور چیزی نگفت.

4 ماه قبل
مجتبی احمدی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

رئیس‌جمهوری ایران هفته گذشته در جلسه هیئت دولت با تأکید بر اینکه نرخ تورم «کاهش» یافته است، گفت امروز «علامت‌های خوبی» در بخش‌های مختلف دیده می‌شوند؛ بر اساس علائمی که در دو سه ماهه ابتدایی امسال مشاهده می‌کنیم، می‌توانیم امسال شاهد «رشد اقتصادی مثبت» باشیم. این اظهارنظر روحانی در حالی است که صندوق بین‌المللی پول، رشد منفی 6 درصد را برای اقتصاد ایران پیش‌بینی کرده و بر اساس محاسبات، شاخص فلاکت نیز رکورد 23 سال گذشته را شکسته است.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» حسن روحانی روز چهارشنبه هفته گذشته در جلسه هیئت دولت با خوشحالی از کاهش تورم ماهانه سخن به میان آورد؛ اما درباره افزایش 3.4 درصدی متوسط نرخ تورم در خردادماه و رسیدن این نرخ به 37.6 درصد سکوت کرد. روحانی که از یک سو با فساد گسترده مقامات رژیم و اعضای کابینه‌اش روبرو است و از سوی دیگر تحت تحریم‌های بی‌سابقه آمریکا قرار دارد، ناامیدکننده‌ترین عملکرد اقتصادی را در میان همه روسای جمهوری داشته ولی با اعتمادبه‌نفس عجیبی وعده داده است که رشد اقتصادی در سال جاری مثبت می‌شود.

رئیس‌جمهوری ایران برای اثبات اینکه امسال رشد اقتصادی مثبت خواهد شد، به «علائم و نشانه‌های خوب در بخش‌های مختلف» اشاره کرده است؛ اما منظور او کدام علائم و نشانه‌های خوب است؟ اگر منظور روحانی فروش نفت است که صادرات این محصول به کمترین میزان خود طی 40 سال گذشته رسیده است. بر اساس آمارهای سازمان توسعه تجارت، صادرات غیرنفتی با احتساب میعانات گازی نیز در فروردین امسال نسبت به فروردین پارسال، 18.3 درصد کاهش یافته است.

همچنین رسانه‌های حکومتی از جمله خبرگزاری تسنیم از رشد منفی 3.8 درصدی سرمایه‌گذاری در کشور گزارش داده‌اند. مطابق آخرین آماری که بانک مرکزی در اردیبهشت امسال منتشر کرده، حجم نقدینگی نیز در اسفند 1397 به یک تریلیون و 881 هزار میلیارد تومان رسیده است. به گفته کارشناسان اقتصادی این رقم نجومیِ نقدینگی هیچ تناسبی با میزان تولید کالا و خدمات (GDP) در کشور ندارد.

می‌توان گفت تقریباً همه شاخص‌ها و پیش‌زمینه‌هایی که لازمه رشد مثبت اقتصادی هستند، در شرایط بسیار بدی قرار دارند. به نظر می‌رسد روحانی با ابراز امیدواری نسبت به مثبت شدن رشد اقتصادی در پی ایجاد جو مثبت روانی در کشور است؛ اما با حجم نقدینگی نامتناسب، تراز منفی تجارت خارجی، رشد منفی سرمایه‌گذاری، تورم فزاینده، تحریم‌های خارجی، کسری شدید بودجه و البته فساد گسترده در نهادهای رژیم نمی‌توان انتظار رشد مثبت اقتصادی داشت.

شکست رکورد 23 ساله شاخص فلاکت

اطلاعات منتشرشده در سایت مرکز آمار ایران نشان می‌دهد نرخ رشد اقتصادی در سال 1397 به منفی 4.9 درصد رسیده و صندوق بین‌المللی نیز اعلام کرده است که در سال 2019 اقتصاد ایران با رشد منفی 6 درصد روبرو خواهد شد. نتیجه این اعداد و ارقام منفی، تعطیلی بنگاه‌های اقتصادی و بیکاری در سطح گسترده است.

از سوی دیگر، شوک ارزی اخیر تورم بالایی را به بار آورده و در ترکیب با نرخ بیکاری موجب رکوردشکنی شاخص فلاکت شده است. شاخص فلاکت از حاصل جمع نرخ تورم و نرخ بیکاری به دست می‌آید. این شاخص نشان‌دهنده رکود تورمی، عمق فقر و فاصله جامعه از رفاه است.

حاصل جمع نرخ 37.6 درصدی تورم و نرخ بیکاری 12 درصدی که هر دو این ارقام در سایت مرکز آمار ایران موجود هستند، شاخص فلاکت 49.6 واحدی را رقم زده است. بالاترین شاخص فلاکت طی 23 سال گذشته مربوط به سال 1392 است که اقتصاد ایران در وضعیت بدی قرار داشت. در آن سال این شاخص به عدد 45.1 رسیده بود؛ اما شاخص 49.6 فلاکت در ایران، بالاترین رقم طی 40 سال گذشته (به جز سال 1374) است. متوسط جهانی شاخص فلاکت حدود 10 برآورد شده است.

به‌بیان‌دیگر، جمهوری اسلامی با مجموعه سیاست‌های اقتصادی اشتباه و خطا در انتخاب نوع سیاست خارجی خود، کشور را به دره فقر انداخته و میلیون‌ها ایرانی را با سختی در تأمین معیشت روبرو کرده است. مسئله قابل‌تأمل اینکه این رژیم همچنان بر ادامه مسیر اشتباهی که در پیش گرفته، اصرار می‌ورزد و درعین‌حال، رئیس‌جمهوری‌اش امیدوار است اوضاع اقتصادی کشور بهبود یابد.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top