آخرین اخبار

بی‌عرضگی رژیم ایران؛ نفت آزادگان سر سفره عراقی‌ها

در حالی که عراق به کمک متخصصان و پیمانکاران چینی، اروپایی و آمریکایی با سرعت بالا در حال برداشت از میادین مشترک نفتی با ایران است، جمهوری اسلامی به دلیل تحریم‌ها و عدم سرمایه‌گذاری با افت شدید استخراج از میدان مشترک نفتی آزادگان مواجه شده است.

4 ماه قبل
بیان
A- A A+

در حالی که عراق به کمک متخصصان و پیمانکاران چینی، اروپایی و آمریکایی با سرعت بالا در حال برداشت از میادین مشترک نفتی با ایران است، جمهوری اسلامی به دلیل تحریم‌ها و عدم سرمایه‌گذاری با افت شدید استخراج از میدان مشترک نفتی آزادگان مواجه شده است.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» رژیم ایران با غرب و به ویژه ایالات‌متحده آمریکا سر لجبازی گذاشته و نظاره‌گر فروپاشی اقتصادش است. آمریکا می‌گوید تحریم‌های ما موجب قطع همکاری 100 شرکت مطرح با جمهوری اسلامی ‌شده است. در بین این شرکت‌ها می‌توان اسامی بزرگی چون توتال، لوک اویل، زاروبژنفت، روس نفت و شرکت سی.ان.پی.سی را مشاهده کرد که در حوزه نفت و گاز تا همین چند ماه پیش با ایران همکاری می‌کردند.

صنعت نفت ایران مدتی است به حال خود رها شده زیرا رژیم ایران نه پولی در بساط دارد تا این صنعت را سرپا نگاه دارد و نه می‌تواند نفتی صادر کند تا چاه‌هایش از کار نیفتند. نمونه بارز این مسئله را می‌توان در میدان مشترک نفتی آزادگان مشاهده کرد. حجم ذخیره در جای این میدان نفتی 33 میلیارد بشکه تخمین زده شده است. بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران مدعی شده است که متوسط برداشت ایران از این میدان نفتی بین 6 تا 7 درصد است؛ اما گزارش‌ها نشان می‌دهند ضریب بازیافت ایران از میدان آزادگان به شدت افت کرده است. ضریب بازیافت یا برداشت نسبتی است از میزان برداشت به کل ذخیره چاه نفتی.

میدان نفتی آزادگان در منطقه دشت آزادگان، در فاصله ۱۰۰ کیلومتری از غرب اهواز واقع است. پس از تحریم‌های نفتی فعالیت رژیم ایران در این منطقه به شدت افت کرده است و حالا عراقی‌ها به کمک متخصصان چینی و شرکت «رویال داچ شل» با شتاب فزاینده‌ای در حال به تاراج بردن نفت خام از این میدان مشترک هستند.

بهمن 1396 خبرگزاری ایسنا به نقل از نورالدین شهنازی‌زاده، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت گزارش داده بود که میزان برداشت نفت خام از آزادگان شمالی به 75 هزار بشکه در روز و آزادگان جنوبی به 110 هزار بشکه در روز می‌رسد.

اما با آغاز تحریم‌های آمریکا علیه صنعت نفت ایران، گزارش‌های غیررسمی بیانگر افت برداشت 50 هزار بشکه‌ای در آزادگان شمالی و افت برداشت 80 هزار بشکه‌ای در آزادگان شمالی است.

بیژن زنگنه یکشنبه 15 تیرماه در یک گفت‌وگوی زنده تلویزیونی اذعان کرد که «عراق از بهترین پیمانکاران آمریکایی و اروپایی برای برداشت نفت از آزادگان استفاده می‌کند و اگر ما دیر بجنبیم سهم ما را هم برمی‌دارد.»

وزیر نفت ایران که این روزها به دلیل تحریم، موضع انفعالی در رژیم ایران و اوپک دارد، درباره ازدیاد برداشت عراق گفته است «بحث برادری هم مطرح نیست و [عراق] کار خود را انجام می‌دهد چون دنیا دنیای قدرت است و نباید ضعیف باشیم.»

زنگنه در گفت‌وگوی خود با تلویزیون حکومتی ایران به ناتوانی فنی وزارت نفت در فاز 2 میدان آزادگان هم اعتراف کرده و گفته است برای افزایش برداشت در میدان آزادگان «نیاز به فناوری» داریم.

جمهوری اسلامی نمی‌تواند برای توجیه سوءمدیریت و ناتوانی‌های خود، تحریم‌ها را بهانه کند. صنعت نفت ایران حتی بدون تحریم‌ها نیز دچار عقب‌ماندگی فراوانی شده بود؛ زیرا از صدها میلیارد دلار درآمدی که رژیم ایران از فروش نفت خام به دست آورده، کمترین مبلغ را برای توسعه و نوسازی تأسیسات نفتی هزینه کرده است. زنگنه گفته است «برای فاز 11 آزادگان به پنج میلیارد و 600 میلیون دلار سرمایه‌گذاری نیاز داریم.» او توضیح نداده که 273 میلیارد دلار درآمد حاصل از صادرات نفت در بازه زمانی 1392 تا 1396 صرف چه چیزی شده است که حالا معطل 5-6 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری است.

عراقی‌ها در حالی نفت خام میدان آزادگان را به راحتی و با سرعت بالا برداشت می‌کنند که رژیم ایران می‌تواند با ایجاد روابط صحیح با غرب و به ویژه با آمریکا، از کمک‌های فنی آن‌ها برای افزایش میزان برداشت نفت خام استفاده کند. پیش‌ازاین نیز بحث‌هایی بر سر برداشت چند برابری قطر از میدان مشترک گازی (پارس جنوبی) در خلیج‌فارس مطرح بود که موجب انتقاد مردم از رژیم شده بود.

اما پرسش مهم اینکه یک حکومت چگونه می‌تواند به خاطر دشمنی بی‌دلیل با غرب منابع طبیعی کشورش را به صورت رایگان تقدیم کشوری کند که هشت سال با ایران درگیری نظامی داشته و خاک ایران را با بمب‌های خود شخم زده است؟ حال اینکه مردم ایران در اوج ثروتمندی، بر اثر بی‌عرضگی مقامات رژیم زیر بار تورم، بیکاری و گرسنگی روزگار سختی را می‌گذرانند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top