آخرین اخبار

مجلس نهمی ها از اخبار تامین اجتماعی نفع انتخاباتی می خواهند

مدت های بسیار طولانی است که کارشناسان اقتصادی مستقل و حتی کارشناسان اقتصادی مجلس شورای اسلامی اعلام می کنند که تامین اجتماعی تا یک دهه آینده هم احتمالا دوام نخواهد آورد.

7 ماه قبل
بیان
A- A A+

مدت های بسیار طولانی است که کارشناسان اقتصادی مستقل و حتی کارشناسان اقتصادی مجلس شورای اسلامی اعلام می کنند که تامین اجتماعی تا یک دهه آینده هم احتمالا دوام نخواهد آورد.

حالا هر روز خبرهای جدیدی منتشر می شود که خبرهای خوبی برای خصوصا بازنشستگان این سازمان نیست.

مساله حائز اهمیت این است که افرادی، سوء مدیریت های مدیران سازمان و افراد دخیل در مجلس را به گردن رای دهندگان می اندازند. محسن علیمردانی نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی صراحتا می گوید کارگران باید به افرادی رای بدهند که آنان را بشناسند.

این منت گذاری بر سر کارگران و اقشار فرودست در حالی صورت می گیرد که در موعد انتخابات، رهبر انقلاب در ابتدا و انتهای انتخابات، اولین و آخرین تاکیدش موضوع "شرکت در انتخابات" است و پس از آن در خصوص کاندیدای اصلح صحبت می کند.

ورشکستگی سازمان تامین اجتماعی در حالی علنی تر می شود که از سال گذشته اخباری در خصوص اصلاحات ساختاری در این سازمان به گوش رسید.

طرح اصلاحات ساختاری تامین اجتماعی یک تلاش نئولیبرالی در جهت بازار آزادسازی از تامین اجتماعی است. برنامه ای نظیر افزایش پنج ساله سن بازنشستگی در راستای همین اصلاحات انجام می شود.

جالب آنکه حامیان این طرح افرادی چون علی ربیعی، از امنیتی ترین افراد در جمهوری اسلامی هستند.

تلاش همه جانبه دولت روحانی به همراه رهبر ایران در جهت بازار آزاد سازی در ایران صرفا یک رویه عادی نیست بلکه یک تلاش گسترده است.

اما این بازار آزاد سازی ها صرفا در کلام و روی کاغذ اتفاق می افتد. آنچه در عمل روی می دهد خصولتی سازی و در نهایت رانت سازی به نفع همان افرادی است که در ادبیات جمهوری اسلامی "آقازاده" خوانده می شوند.

به تعبیری دیگر پروژه اصل ۴۴، ایران در ۱۴۰۴ و بال و پر دادن به سازمان خصوصی، جملگی در جهت ایجاد رانت و دریافت اندک اعتبار بانکی مردم عادی است.

همین پروژه در تامین اجتماعی نیز پیش برده می شود. حرف دولت در خصوص تامین اجتماعی یا سایر سازمان های مشابه مشخص است. دولت می خواهد در عین اینکه از مردم، پول دریافت می کند اما بازنشستگی آنان را با کمترین امکانات به آنها بازگرداند.

اگرچه برای مدت ها بازنشستگان تامین اجتماعی حقوق دریافت نکرده بودند اما زمانی هم که حقوق آنها پرداخت می شود عملا پول خردی است که یک تبعه امارات می تواند ظرف ۷۲ ساعت خرج نماید.

دولت نیز این را اثبات کرده که تمایل به همکاری با تامین اجتماعی ندارد و ترجیح می دهد هیچ پولی نه بیاید و نه تعهدی برای بازپرداخت ایجاد شود. از دید دولت تامین اجتماعی یک آویز سنگین به گردن است که می توانست در شرکت های بیمه ای خصوصی دیگر پخش شود و باری هم بر دوش نگذارد.

هر ساله بر تعداد بازنشستگان تامین اجتماعی بیشتر می شود و از سوی دیگر، به علت تحریم های اقتصادی و سوء مدیریت داخلی، رویشی صورت نمی گیرد تا گردش مالی به وجود آید.

روحانی با آنکه چهره ای امنیتی است و در سال ۱۳۹۲، علی ربیعی را پشت میز وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار داد اما با افشای هرچه بیشتر اسناد فساد شستا (شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی) تلاش کرد تا خود را از این گروه امنیتی (ربیعی) جدا کند.

از همین وضعیت پرآشوب و التهاب تامین اجتماعی، مجلس نهمی ها تلاش دارند کلاهی برای خود ببافند. سخنان پوپولیستی این افراد تا انتخابات ادامه خواهد داشت و در نهایت با انتخاب شدن، همان اتفاقی روی خواهد داد که در مجلس نهم و دهم رخ داد.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top