آخرین اخبار

چینی ها به دنبال مزرعه های ماینینگ در مناطق آزاد ایران

ماینرها یا همان استخراج کنندگان بیت کوین در ایران یکی پس از دیگری دستگیر می شوند. اما در عین حال این چینی ها هستند که با استفاده از برق ارزان ایران، اقدام به استخراج های سنگین می کنند و دولت در برابر آنها نمی ایستد.

4 ماه قبل
بیان
A- A A+

ماینرها یا همان استخراج کنندگان بیت کوین در ایران یکی پس از دیگری دستگیر می شوند. اما در عین حال این چینی ها هستند که با استفاده از برق ارزان ایران، اقدام به استخراج های سنگین می کنند و دولت در برابر آنها نمی ایستد.

چینی ها اما به تازگی از دولت خواسته اند تا مجوز استخراج بیت کوین و سایر ارزهای مجازی را در مناطق آزاد ایران برایشان صادر کند.

این خبر را مدیر انجمن بلاکچین ایران داده و گفته نکته مهم در این میان انتقال سرمایه ارزی به داخل کشور است.

ایران اخیرا به طور یک طرفه با چین لغو روادید کرده است و از پایان تیرماه، چینی ها می توانند بدون دریافت ویزا به مدت ۱۵ روز در کشور اقامت داشته باشند.

در همین میان و در حالی که به طور عام بسیاری از استخراج کنندگان ایرانی تحت فشار قرار گرفتند و دستگاه های آن ها ضبط و توقیف شد، اما همزمان با درخواست چینی ها، محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرده که استخراج کریپتوکارنسی ها به زودی قانونی می شود و مجوزهای لازم صادر می گردد.

صحبت های پشت سر هم و بی وقفه مقامات جمهوری اسلامی، اخبار این مدل تجارت در ایران را با سردرگمی مواجه کرده است.

علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در حاشیه بازدید از شرکت صنایع چوب ایزوفام در شهرک صنعتی شمس آباد مورخ ۹ تیر سال جاری گفته بود استخراج بیت کوین غیرقانونی است. 

وی در پاسخ به سوالی در خصوص کمبود برق شهرک ها به دلیل استخراج بیت کوین گفته بود: این اقدام خلاف قانون است چراکه استخراج بیت کوین برق زیادی مصرف می‌کند و همین نوع استفاده‌ها است که مجال تولید را کاهش می‌دهد. چنانچه اگر موردی باشد باید به جد رسیدگی شود. قطعاً برای حل معضلات تولیدکنندگان با وزارت نیرو مذاکره خواهم داشت.

مجال تولید اگرچه عملا با اقدامات حکومت ایران و سوء مدیریت آن نه تنها کاهش یافته که در برخی موارد به طور کامل از بین رفته، اما رییس مجلس با فرافکنی آن را به گردن بیت کوین می اندازد.

اما پس از چندی مشخص شد که مساله مجلس با ارزهای مجازی نه مساله برق، که مساله مالیات است. مجلس و دولت نمی خواهند بخش هایی از کشور بدون آنکه پولی به حکومت پرداخت شود، به درآمدزایی بپردازند.

دو احتمال در خصوص قانونی شدن وضعیت بیت کوین، اتریوم و سایر ارزهای مجازی می رود. احتمال نخست این است که دولت و مجلس در نهایت به هیچ عنوان با این مساله موافقت نخواهند کرد و علت آن است که خود به سمت تولید می توانند بروند و رقبا را از میدان به در کنند.

احتمال دوم این است که با قدرت هرچه تمام تر این مساله را قانونی نمایند تا از این طریق، بسیاری از پولشویی های حکومتی را انجام دهند و عملا متخلفین هیچ ردی از خود باقی نگذارند.

در صورتی که استخراج این نوع ارز آزاد شود، بسیاری از متخلفان اقتصادی که از رانت های دولت استفاده می کنند، می توانند در صورت بازداشت اعلام کنند که درآمد خود را از طریق استخراج ارز مجازی به دست آورده اند.

ماده دوم قانون تجارت الکترونیک، ماده ای به خودی خود بسیار طولانی است که تبصره های زیادی هم دارد. با توجه به طویل بودن این ماده در خصوص داده های دریافتی و ارسالی، می توان برداشت و تفسیرهای متفاوتی از آن کرد که با مساله بیت کوین در تضاد نباشد و اتفاقا آن را قانونی بداند.

به نظر می رسد مدیرعامل انجمن بلاکچین ایران هم در تلاش برای استنباط و برداشت تفسیری از همین ماده قانونی است.

محمد شرقی، مدیرعامل انجمن فوق گفت: طبق ماده دو قانون تجارت الکترونیک انجام امور مربوط به ماینرهای رمز ارزها بلامانع است. این در حالی است که در برخی مواقع دستگاه ها را پلمب و ضبط می کنند بنابراین می توان گفت در این زمینه برخوردهای سلیقه ای وجود دارد اما متولی خاصی ندارد.

وی در ادامه اضافه کرد: واحدهای ماینینگ از وزارت ارتباطات مجوز دریافت کرده‌اند و طبق این مجوز فعالیت می کنند.

واحدهای ماینینگ مد نظر این مدیر عامل به نظر می رسد همان واحدهایی هستند که زیر نظر بانک مرکزی آموزش دیده و در حال استخراج ارز با برق دولتی و یارانه ای اند.

شاید دولت می خواهد در ایران همانگونه با بیت کوین برخورد کند که در کانادا و روسیه با آن برخورد می شود؛ یعنی نه آن را به رسمیت می شناسند و نه به طور شفاف، ممنوع می کنند.

اما در صورت وقوع این رویداد هم آنچه که مد نظر است این خواهد بود که هر زمان دولت اراده کرد اقدام به برخورد سلیقه ای کند و آن هنگام که در شرایط تحریم بود، خود به ماینینگ بپردازد.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top