آخرین اخبار

شاخص

گزارش اخیر مرکز آمار ایران نشان می دهد که شاخص "بدبختی" و یا "فلاکت" در این کشور در زمستان گذشته به ۳۹% رسیده است در حالی که این عدد در مدت مشابه سال قبل ۱۹.۴% گزارش شده بود.

2 ماه قبل
بیان
A- A A+

گزارش اخیر مرکز آمار ایران نشان می دهد که شاخص "بدبختی" و یا "فلاکت" در این کشور در زمستان گذشته به ۳۹% رسیده است در حالی که این عدد در مدت مشابه سال قبل ۱۹.۴% گزارش شده بود.

شاخص فلاکت یک اندازه غیر رسمی از وضعیت اقتصادی است که با اضافه کردن نرخ تورم و نرخ بیکاری از آن خروجی گرفته می شود.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نرخ بیکاری در ایران تا پیش از انتشار گزارشات جدید، ۱۲.۱ بوده است در حالی که نرخ تورم در سه ماهه آخر سال گذشته (دسامبر ۲۰۱۸ - مارس ۲۰۱۹) نزدیک به ۱۹.۴% بوده است.

در همین حال، نرخ تورم در سه ماهه اول سال جدید در تقویم ایران (از ۲۱ مارس ۲۰۱۹) به ۳۷.۶% درصد رسیده و انتظار می رود همچنان بیشتر شود.

درآمد میلیون ها نفر از کارگران ایران در حال حاضر حدود ۱۰۰ دلار در ماه است که به مراتب کمتر از میزان تخمین خط فقر اعلامی و رسمی در کشور است؛ این نتیجه کاهش ارزش پول ملی ایران است.

اقتصاددانان مستقل و سازمان های بین المللی تخمین می زنند که ایران باز هم شاهد رشد بیکاری و نرخ تورم خواهد بود.

یکی از دلایلی که برای بیکاری اعلام شده این است که در ایران تنها یک ساعت کار در روز در ادارات دولتی انجام می شود.

یک مقام ارشد صندوق بین المللی پول در ماه آوریل گذشته اظهار داشت که انتظار می رود اقتصاد ایران برای دومین سال متوالی با افت پیشرفت مواجه شده و تورم می تواند تا مرز ۴۰% برسد. بنابراین، انتظار می رود که شاخص فلاکت در ایران در ماه های آتی رشد یابد.

از زمان خروج واشنگتن از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) یا موافقتنامه هسته ای ایران با قدرت های جهانی، جمهوری اسلامی با یک وضعیت اقتصادی بسیار بد مواجه شده است.

تصمیم رییس جمهور آمریکا، دونالد ترامپ برای تحریم نفت ایران تا به صفر رساندن آن، جمهوری اسلامی را تحت فشار قرار داده است.

ایران قبل از آغاز تحریم های ایالات متحده، حدود ۳.۸ میلیون بشکه نفت سنگین و ۲.۵ میلیون بشکه نفت خام صادر می کرد.

بر اساس آخرین اطلاعات منتشر شده، تولید نفت سنگین ایران به ۲.۲ میلیون بشکه در روز کاهش یافته و صادرات نفت خام به حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است.

بنابراین، ایران تقریبا ۹۰% از درآمدهای نفتی خود را از دست داده است. پس از تحریم نفت، پتروشیمی ایران هم هدف تحریم ها قرار گرفته بود.

در همین، مرکز آمار ایران می گوید تولید ناخالص داخلی ایران (GDP) در مقایسه با مدت مشابه خود در سال گذشته، تقریبا ۸.۴% کاهش را نشان می دهد.

همچنین پیش بینی کارشناسان در داخل کشور اعلام می کنند که بر خلاف صحبت های مقامات رسمی در خصوص میزان رشد اقتصادی، نرخ این رشد در سال جاری به منفی ۵ و ۶ درصد خواهد رسید.

همچنین آمار اوپک در خصوص میزان تولید نفت ایران می گوید تولیدات این کشور در بهار گذشته، در مقایسه با زمستان اخیر، کاهش جدی داشته و ۵۵۰ هزار بشکه در روز رسیده است.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top