آخرین اخبار

حذف بی‌سروصدای گوشت از سفره مردم

قیمت گوشت دام در یک سال گذشته رکوردهای عجیبی را به ثبت رساند. افزایش قیمت این کالا با کاهش عرضه توأم شد تا این منبع غنی پروتئین به ‌تدریج از سبد غذایی بسیاری خانوارهای کم‌درآمد حذف شود.

4 ماه قبل
بیان
A- A A+

قیمت گوشت دام در یک سال گذشته رکوردهای عجیبی را به ثبت رساند. افزایش قیمت این کالا با کاهش عرضه توأم شد تا این منبع غنی پروتئین به ‌تدریج از سبد غذایی بسیاری خانوارهای کم‌درآمد حذف شود.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» طی یک سال گذشته که قیمت گوشت قرمز روند صعودی پیدا کرد، دستگاه تبلیغاتی جمهوری اسلامی به «مضرات» این محصول پرداخت و برای بر حذر داشتن مردم از مصرف آن، از همه توان رسانه‌ای خود استفاده کرد.

اوج فریبکاری رژیم ایران برای کاهش اعتراض‌های مردم نسبت به افزایش 100 درصدی قیمت گوشت جایی بود که بهنوش بختیاری، بازیگر تلویزیون را به یکی از شبکه‌ها دعوت کرد تا این‌گونه مردم را به مصرف نکردن گوشت تشویق کند: «من خواهش می‌کنم در مورد تغذیه‌هاتون خیلی حواستون جمع باشه، سبزی جات جزء غذاها باشه؛ گوشت هم به نظر من کم‌تر بخورید. اصلاً چه‌بهتر که گرون شد، چه‌بهتر. من همیشه می‌گفتم گوشت چیز خیلی خوبی نیست. هیچ خانواده‌ای شرمنده بچه‌اش نباشه و بگه چه‌بهتر که گوشت نمی‌خوریم.»

اظهارات این بازیگر تلویزیون حکومتی ایران در حالی است که مطالعات علمی فراوانی ثابت کرده است که بدن هر انسان روزانه به 50 تا 100 گرم پروتئین نیاز دارد. کم‌خونی، فقر آهن و اختلالات عصبی از جمله مضرات عدم مصرف گوشت قرمز محسوب می‌شوند.

وضعیت قیمت گوشت در ایران

گزارش میدانی «شبکه رسانه‌ای بیان» نشان می‌دهد، هر کیلوگرم گوشت گوسفندی به طور متوسط 100 هزار تومان در قصابی‌ها به فروش می‌رسد. راسته پاک‌کرده، ران، گردن، فیله نیز با قیمت‌هایی بین 110 تا 126 هزار تومان عرضه می‌شود.

گزارش مرکز آمار ایران از شاخص قیمت مصرف‌کننده خرداد 1398 نشان می‌دهد قیمت هر کیلوگرم گوشت قرمز نسبت به خرداد پارسال 95 درصد افزایش یافته است. این در حالی است که دستمزد ماهانه یک کارگر در ایران یک میلیون و 516 هزار تومان تعیین شده و بر این اساس هر کارگر می‌تواند با همه دستمزد خود ماهانه 15 کیلوگرم گوشت بخرد.

برای اینکه تصویر بهتری از کاهش قدرت خانوار برای خرید گوشت در ایران داشته باشیم، سال 1386 را مثال می‌زنیم؛ در آن سال قیمت هر کیلوگرم گوشت گوسفندی 6500 تومان و دستمزد ماهانه یک کارگر نیز 183 هزار تومان بود. بر این اساس هر کارگر با همه حقوق خود می‌توانست 28 کیلو و 150 گرم گوشت بخرد؛ البته در نگاه نخست این‌گونه به نظر می‌رسد که طی 12 سال گذشته قدرت خرید خانوارهای ایرانی به اندازه قیمت 13 کیلوگرم گوشت کاهش یافته است.

اما مقایسه قدرت خرید خانوار صرفاً بر اساس بررسی نرخ یک قلم کالا نمی‌تواند تصویر درستی از واقعیت‌های اقتصادی ایران را نشان دهد. علی خدایی به روزنامه همشهری گفته است «بررسی‌های اخیر کمیته دستمزد کانون عالی شورای اسلامی کار کشور نشان می‌دهد هزینه معیشت یک خانوار کارگری 3.3 نفره در شهر تهران تا انتهای اردیبهشت‌ به 6 میلیون و 482 هزار و 215 تومان رسیده که بخش عمده آن ناشی از رشد شدید تورم در گروه خوراکی، آشامیدنی و هزینه مسکن است.»

رقم حدود 6.5 میلیون تومانی هزینه معیشت، شکاف پنج میلیون تومانی بین دستمزدها و مخارج زندگی خانوار را نشان می‌دهد؛ مسئله‌ای که موجب حذف بسیاری از اقلام مصرفی از جمله گوشت از سبد غذایی اقشار کم‌درآمد شده است.

وزارت جهاد کشاورزی ایران می‌گوید سرانه مصرف گوشت هر ایرانی به 10 تا 12 کیلوگرم در سال رسیده است؛ اما بعید به نظر می‌رسد افراد متعلق به دهک‌های یک تا پنج جامعه عملاً بیش از 2 یا سه کیلوگرم گوشت در سال استفاده کنند. کاهش چشمگیر مصرف گوشت در ایران در حالی است که بر اساس گزارش سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) متوسط مصرف گوشت در جهان هم ‌اکنون به بیش از 43 کیلوگرم در سال می‌رسد.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top