آخرین اخبار

گندم ارزان ایران سر از عراق درمی‌آورد

در حالی که صادرات گندم ممنوع است، دلال‌ها با ارائه پیشنهادهای بهتر نسبت به دولت، گندم را از کشاورزان ایرانی می‌خرند و در کشورهای همسایه به قیمت‌های بالا می‌فروشند.

4 ماه قبل
مجتبی احمدی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

گندم ارزان‌قیمت ایران برای دلال‌ها جذابیت فراوانی پیدا کرده و به همین دلیل در خرید این محصول استراتژیک از دولت سبقت گرفته‌اند. در حالی که صادرات گندم ممنوع است، دلال‌ها با ارائه پیشنهادهای بهتر نسبت به دولت، گندم را از کشاورزان ایرانی می‌خرند و در کشورهای همسایه به قیمت‌های بالا می‌فروشند.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» بر اساس آمارهای وزارت جهاد کشاورزی در سال زراعی 97-96، 11.5 میلیون تن گندم در ایران تولید شد. رژیم ایران بر مبنای تصمیم هرساله خود (که به خرید تضمینی گندم می‌پردازد) تا پایان تیرماه همان سال 6.7 میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری کرد؛ اما با وجود اینکه امسال 14 میلیون تن گندم تولید شده است، وزیر جهاد کشاورزی میزان خرید تضمینی این محصول را تا سوم تیرماه 3.5 میلیون تن اعلام کرده است.

نایب‌رئیس بنیاد ملی گندم‌کاران ایران نیز نسبت به کاهش خرید گندم از سوی رژیم واکنش نشان داده و گفته است «در حال حاضر خرید گندم به مرز چهار میلیون تن نزدیک می‌شود؛ اما میزان خرید از سال گذشته کمتر است در حالی که با کاهش تولید مواجه نبوده‌ایم و این نشان می‌دهد گندم از چرخه خرید تضمینی خارج می‌شود.»

علیقلی ایمانی در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر دلیل کاهش خرید گندم از سوی دولت را «قاچاق» این محصول عنوان و اضافه کرده است «باید بدانیم انگیزه دلالان از خرید گندم چیست؛ آیا بحث احتکار و قاچاق مطرح است یا علت دیگری دارد؛ بنابراین دستگاه‌های نظارتی باید به مسئله ورود کنند و آن را مورد بررسی قرار دهند.»

دولت نرخ خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم را برای امسال 1700 تومان تعیین کرده، در حالی که این محصول در اغلب کشورهای همسایه ایران به قیمت 40 سنت (حدود 6000 تومان) خریدوفروش می‌شود. این معادله ساده جذابیت‌های فراوانی را برای دلال‌های گندم به وجود آورده و به همین علت آن‌ها سراغ گندم‌کاران رفته‌اند تا محصول آماده و ارزان آن‌ها را برای صادرات به کشورهایی چون عراق بخرند.

بااین‌حال، مقامات رژیم ایران موضوع قاچاق گندم را رد می‌کنند و افرادی چون محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی می‌گویند «قاچاق این محصول سازمان‌یافته نیست» و مشکلی برای خرید گندم از کشاورزان وجود ندارد. سایت خبری رویداد 24 درباره علت تکذیب قاچاق گندم از سوی دولت نوشته است «دولت از سال گذشته خودکفایی در تأمین گندم را اعلام کرده است و به نظر می‌رسد پذیرش رسمی اینکه بخشی از گندم کشور قاچاق می‌شود و برای تأمین آن واردات انجام می‌شود، چندان برای دولت خوشایند نیست.»

کارشناسان معتقدند دو دلیل اصلی باعث شده گندم‌کاران محصول خود را به جای عرضه به دولت به دلال‌های بفروشند؛ نخست قیمت پایین و دوم تأخیر در پرداخت‌ها که هر دو مسئله گندم‌کاران را به همکاری با دلال‌ها سوق می‌دهد.

نایب‌رئیس بنیاد ملی گندم‌کاران نیز اسفند پارسال هشدار داده بود که «با توجه به قیمت 1700 تومانیِ خرید تضمینی در سال آینده، انتظار می‌رود شاهد افزایش دلالی و رونق قاچاق گندم و آرد باشیم.»

پیش‌بینی این مقام صنفی درست از آب درآمده و حالا بیش از 10 میلیون تن گندم در انبارهای کشاورزان وجود دارد که معلوم نیست دولت بتواند آن‌ها را به فروش راضی کند. اگر قاچاق گندم که محصولی استراتژیک برای ایران محسوب می‌شود، همچنان ادامه یابد و رژیم نتواند تا اواخر مهر امسال گندم کشاورزان را بخرد، چاره‌ای جز افزایش واردات این محصول و افزایش قیمت نان باقی نخواهد ماند.

مشکلات کشور در زمینه کالاهای اساسی از زمانی آغاز شده است که ارزش ریال بر اثر سیاست‌های اشتباه اقتصادی جمهوری اسلامی به شدت کاهش یافته است. با افزایش نرخ ارز، صادرات کالاهای تولید داخل و قاچاق معکوس صرفه بالایی یافته است و تولیدکنندگان ترجیح می‌دهند بازارهای خارجی را انتخاب کنند. این مسئله طی یک سال گذشته به کمبود برخی کالاهای اساسی و اقلام ضروری در کشور منجر شده است.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top