آخرین اخبار

بهزاد نبوی میزان صادرات نفت ایران را اعلام کرد

بهزاد نبوی از اعضای ارشد سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی گزارشات و تحلیلهای خبرگزاری های مختلف از جمله تحلیلهای «شبکه رسانه ای بیان» را در خصوص میزان صادرات نفت ایران تایید کرد.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

بهزاد نبوی از اعضای ارشد سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی گزارشات و تحلیلهای خبرگزاری های مختلف از جمله تحلیلهای «شبکه رسانه ای بیان» را در خصوص میزان صادرات نفت ایران تایید کرد.

آقای نبوی که از دستگیر شدگان انتخابات سال ۱۳۸۸ بود، در خبری که توسط برخی رسانه ها منتشر شد، اعلام کرد که ایران در حال حاضر در طول روز حدود ۴۰۰ هزار بشکه نفت می فروشد.

از زمان آغاز تحریم ها، دونالد ترامپ و سایر کاخ سفید نشینان اعلام کردند که قصد دارند صادرات نفت ایران را به صفر برسانند.

حسن روحانی پس از این اطلاعیه های دونالد ترامپ و مایک پمپئو گفت آنها نمی توانند صادرات ایران را حتی کم کنند [چه رسد به آنکه به صفر برسانند].

برای نخستین بار خبر صادرات ۴۰۰ هزار بشکه ای نفت ایران را خبرگزاری رویترز منتشر کرد.

اما بیژن زنگنه گفته بود که این اعداد و ارقام غلط هستند اما وزارت نفت میزان دقیق آن را اعلام نمی کند.

ایران به دنبال ماجراجویی های منطقه ای اگرچه می توانست حتی پس از تحریم های آمریکا همچنان به تجارت با سایر کشورها از جمله کشورهای اروپایی بپردازد اما همان ماجراجویی ها، اروپایی ها را نیز هم نظر و همسو با آمریکاییان کرد.

در دوره ای که تحریم ها در آغاز راه بودند، تست و آزمایش موشک های بالستیک، حساسیت دولت های اروپایی را نیز برانگیخت و آنها را به سمت آمریکا و اسرائیل سوق داد.

همین اقدامات کافی بود تا در خلاء سخنرانی های آتشین رییس جمهور آمریکا، این بنیامین نتانیاهو باشد که از اروپا بخواهد آنها هم تحریم های جدیدی را علیه تهران وضع کنند.

در همین میان، به دلیل سوءمدیریت مسئولین دولتی، نرخ تورم افزایش یافت و به اعتقاد برخی از اقتصاددانان، نرخ واقعی تورم در ایران بالای ۲۰۰ درصد است.

اما جمهوری اسلامی همواره به دنبال فرار به جلو و گذر کردن از این هجمه های خبری است. به همین خاطر کوچکترین نوسانات در اقتصاد کشورهای قدرتمند نظیر آمریکا و یا کشورهای اروپایی را به عنوان یک خبر مهم در سرویس اقتصادی خود منتشر می کنند.

در همین راستا خبرگزاری دانشجویان ایران، در دو خبر مجزا، افزایش تورم در ایالات متحده و فرانسه را پر رنگ جلوه داد.

ایسنا به نقل از تریدینگ اکونومیکس نوشت: پس از آن که در ماه می، تورم فرانسه با رسیدن به ۰.۹ درصد در پایین‌ترین سطح دو سال اخیر خود قرار گرفت، در ماه ژوئن قیمت‌ها بار دیگر به مسیر صعودی باز گشته‌اند؛ به گونه‌ای که تا پایان دوازده ماه منتهی به ماه می، نرخ تورم فرانسه به ۱.۲ درصد افزایش پیدا کرده است.

اینکه یک خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، عبور نرخ تورم در فرانسه از مرز ۱ درصد را به شکل هشدار آمیز منتشر می کند تنها به دلیل پوشاندن عیوب اقتصادی کشور مبدا است.

با این حال بسیار مضحک است که دستگاه تبلیغاتی جمهوری اسلامی، عبور تورم از مرز تنها ۱ درصد در فرانسه را ببیند اما در خصوص شاخص فلاکت در کشور ایران تقریبا هیچ خبری را پوشش ندهد.

آن دسته از وبسایت هایی هم که اخبار مربوط به افزایش دو برابری شاخص فلاکت را در ایران پوشش دادند، بیش از آنکه به بعد خبری بپردازند، به علت حمله به دولت روحانی، آن را پوشش دادند که تمام خبر سرشار از سرزنش دولت است.

اگرچه سیاست های اقتصادی کابینه روحانی باعث به وجود آمدن وضعیت فعلی است، اما اگر این آمار دائما و بدون هیچگونه راهکاری بر سر دولتی ها کوبیده شود، باز هم نتیجه ای برای مردم عادی نخواهد داشت.

ایران توان فروش نفت ندارد. اندک ارز باقی مانده در صندوق ذخیره ارزی با تصمیمهای غلط بیت رهبری و دولت به انتها می رسد و حالا مجبور به واردات ارز به صورت قاچاق از افغانستان شده است و در این بین، ماجراجویی ها همچنان ادامه دارد.

آیت الله خامنه ای با دستور خود از صندوق های توسعه ملی و ارزی به نفع سپاه پاسداران هزینه می کند اما پولی برای زلزله زدگان کرمانشاه و سرپل ذهاب در این استان وجود ندارد.

در صورتی که سلسله تغییر و تحولاتی هم در دولت انجام شود، باز هم نمی توان گفت که وضعیت اقتصادی به سمت بهبود ایجاد می شود.

بزرگترین تغییری که دولت می توانست ایجاد کند در بانک مرکزی بود که همان تغییر سبب فشرده تر کردن فنر ارز بود. با خروج سیف از بانک مرکزی و آمدن همتی، یک بار دیگر سیاست سرکوب ارز، این بار نه به شیوه پلیسی بلکه با چند ترفند و فریب به اجرا درآمد و همچنان بر این سرکوب اضافه می شود.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top