آخرین اخبار

ساخت خانه برای بیگانگان و سخنرانی برای مردم ایران

اگرچه در این میان برخی از کمپین ها ایجاد شده که بر اساس آن، به طور مثال بنگاه های معاملات املاک از دریافت پول معامله ممانعت می کنند و آن را کمکی به مردم فقیرتر بیان می نمایند با این حال آنچنان تفاوتی به حال عموم ندارد.

4 ماه قبل
بیان
A- A A+

شکر در بازار آزاد به راحتی در دسترس است اما قیمت آن بسیار بالا است. قیمت تنظیم شده برای قند و شکر حدود ۳۸۰۰ تا ۴۵۰۰ تومان و هم اکنون با ایستادن در صف های طویل قابل دریافت است.

علی به عنوان یک فروشنده می گوید همین حالا می تواند این کالا را با قیمت ۱۰.۰۰۰ تومان بفروشد. او به مشتری اش می گوید بله گران است اما همین حالا بخرید چون گرانتر خواهد شد.

ایرانیان دولت خود را سرزنش می کنند که نتوانسته به مدیریت امور بپردازد. دولتی که از دید ایرانیان نتواند قیمت اجناس مصرفی و خوراکی مردم را تامین کند، نمی تواند منافع کل کشور را هم در نظر بگیرد.

این در حالیست که دولت در ظاهر می گوید حامی اقشار ضعیف است. دولت پیشین هم همین ها را می گفت. محمود احمدی نژاد به هر کجا سر می زد خود را یاور مظلومین معرفی می کرد اما در انتها چیزی جز صندوق های خالی ارزی و ریالی باقی نمانده بود.

یک نانوا که نخواست نامش منتشر شود گفت افزایش قیمت ها مشکلات زیادی را برای همه ایجاد کرده است. او می گوید ترس از گرانتر شدن مواد اولیه نان، باعث شده که به انبار کردن برخی از این مواد اولیه اقدام کند با این حال او اظهار می کند که نمی شود همه چیز را به دلیل فاسد شدن، انبار کرد.

کارخانه هایی که به تولید مواد اولیه می پردازند، بعضا اجناس را به بازار تزریق نمی کنند. دولت تلاش می کند با این مساله که "احتکار" نام دارد برخورد جدی کند اما نمی تواند همه مکان ها را وارسی و بررسی کند.

کارخانه ها برای پرداخت حقوق کارگران خود نیز با مشکل پرداخت حقوق مواجه هستند. کارگران زیادی هستند که حقوق دریافت نکرده اند.

از سپتامبر ۲۰۱۸ تا می ۲۰۱۹ کارخانه های تولید آرد، قیمت را از ۶۸۰۰۰ تومان به ۱۵۰.۰۰۰ تومان رسانده اند. نانوایی ها دستور مستقیم گرفته اند که نان را افزایش ندهند هرچند که بسیاری از آنان این افزایش را به صورت خودسر داده اند.

هنوز برای نانوایی ها قیمت های فعلی می صرفد اما بسیاری از آنان از اندازه و کیفیت نان کم کرده اند.

در تلاش برای بقا، بسیاری از ایرانیان، خرید عمده شکر را که دیگر یک کالای لوکس محسوب می شود متوقف کرده اند.

اما بسیاری دیگر از این هم پایینتر رفته اند و مدت ها است که گوشت نمی خرند. در همین حال بسیاری نیز هستند که گوشت را نیز در سایه سوءمدیریت دولت گران می فروشند و البته لازم به ذکر است که گوشت تنظیم بازار هم در ایران وجود دارد که عملا هیچ کیفیتی ندارد و قیمت آن حدود ۱۵۰۰۰ تومان ارزان تر از بازار آزاد به ازای هر یک کیلوگرم است.

قیمت گوشت گوسفند از ۳۸۰۰۰ تومان به ازای هر کیلو به حدود ۱۲۰.۰۰۰ تومان رسیده که این هم باعث شده بسیاری از ایرانیان، چیزهای دیگری را جایگزین گوشت گران گوسفند کنند. دولت برای تامین گوشت اقدام به واردات گوشت یخ زده کرد که کیفیت بسیار پایین آن، خشم بسیاری را برانگیخت.

رسانه های تصویری خارج از کشور، هر روز ویدیوهایی را که از داخل کشور به دستشان می رسید پخش می کردند. این تصاویر کیفیت افتضاح گوشت های دولتی را به خوبی نشان می داد.

در همین حال به دنبال افزایش همه چیز، قیمت های اجاره خانه نیز در کلانشهرها افزایش یافت. همین باعث شد تا بسیاری از شهرنشینان تهرانی، تهران را به مقصد شهرهای کوچک تر ترک کنند.

با این حال شهرهایی مثل کرج در استان البرز و در چند کیلومتری تهران که با ورود مهاجرین مواجه شده بود نیز گران شد. قیمت اجاره خانه ها بالا رفت و صاحبان خانه ها، حاضر نیستند با قیمت پایین تر، سقف خود را اجاره دهند.

اگرچه در این میان برخی از کمپین ها ایجاد شده که بر اساس آن، به طور مثال بنگاه های معاملات املاک از دریافت پول معامله ممانعت می کنند و آن را کمکی به مردم فقیرتر بیان می نمایند با این حال آنچنان تفاوتی به حال عموم ندارد.

در عین حال که تنش ها میان ایران و آمریکا جدی تر می شود، مردم ایران هم سخت تر زندگی می کنند. با این حال رهبران ایران اصرار دارند که از مواضع خود عقب نشینی نخواهند کرد. این مسئولین که بنابر اخبار رسمی در بهترین نقاط شهر یا حاشیه آن، زندگی می کنند، فریاد نجات فقرای جهان را سر می دهند و برای گرسنگان سومالیایی، فلسطینی، عراقی و سوریه ای دل می سوزانند و دلسوزی خود را در عمل هم نشان می دهند اما برای ایرانیان تنها سخنرانی می کنند و وعده جهانی دیگر و زندگی راحت تر می دهند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top