آخرین اخبار

تلاش روسیه برای پیوستن به اینستکس

روسیه می خواهد به تلاش های اروپاییان برای ایستادگی در برابر تحریم های آمریکا بر علیه جمهوری اسلامی در ماجرای نفت کمک کند. روسیه بسیار تمایل دارد که در تجارت میان اروپا و ایران تحت عنوان اینستکس حضور و نقش پررنگی هم داشته باشد.

9 ماه قبل
بیان
A- A A+

روسیه می خواهد به تلاش های اروپاییان برای ایستادگی در برابر تحریم های آمریکا بر علیه جمهوری اسلامی در ماجرای نفت کمک کند. روسیه بسیار تمایل دارد که در تجارت میان اروپا و ایران تحت عنوان اینستکس حضور و نقش پررنگی هم داشته باشد.

اینستکس به عنوان یک وسیله نقلیه تجاری به راه افتاده تا مانع از فشار واشنگتن بر اقتصاد ایران شود. اما دامنه آن به شدت محدود است و تنها ۱۰ کشور از ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا را شامل می شود و آن تعداد هم نمی توانند به همان شکل که در گذشته صادرات و واردات انجام می شد و پیش از تحریم ها صورت می گرفت بپردازند.

اینستکس در حال حاضر به فرض آنکه راه اندازی هم شود و خواسته آیت الله خامنه ای به ظاهر متحقق گردد هم باز نمی تواند با همان ۱۰ کشور کار کند چرا که این سیستم صرفا کالاهای بشردوستانه را قرار است پوشش دهد و با توجه به تحریم های آمریکا، جمهوری اسلامی نمی تواند همچنان به فروش نفت خود ادامه دهد.

اگر مسکو که اکنون در حال تلاش برای حضور در میانه این خط اعتباری است، جای پای خود را باز کند، به کشورهای اروپایی نیز کمک بزرگی خواهد شد تا به قول خود، توافقنامه هسته ای برجام را نجات دهند.

با این همه این روسیه نیست که در خصوص جمهوری اسلامی باید تصمیم بگیرد. روسیه و چین تا کنون چندین بار با وتوهای خود به نفع جمهوری اسلامی عمل کرده اند و بیش از این نمی توانند کاری برای تهران انجام دهند.

پوتین می خواهد از آب گل آلود اینستکس برای روسیه ماهی بگیرد. در حالی که مسکو تلاش می کند خود را به اینستکس نزدیک کند که اصلا روسیه برای کمک به تهران نیازی به دور زدن اروپا و رسیدن به تهران ندارد.

اما از آنجایی که رهبران دو کشور چندین بار در خصوص مساله ایران صحبت کردند، نتیجه چنین حاصل شد که پوتین بگوید روسیه نمی خواهد آتش نشان منطقه باشد.

پیوستن روسیه به اینستکس صرفا تلاش این کشور برای ایجاد یک نوع اتحاد و در راستای موازنه قدرت است. این تلاش در حالی است که روسیه می تواند به صادرات کالا به ایران بپردازد و در قبال آن امتیاز بگیرد. اما رهبران این کشور به دنبال قدرتی فراتر در زمینه اقتصادی هستند و برای نیل به این هدف، جمهوری اسلامی به راحتی "وسیله" خواهد شد.

توافق هسته ای برجام بین ایران و قدرت های جهانی بسته شده بود تا بدین ترتیب، ایران دست از غنی سازی بردارد و دنیا این تحریم ها علیه ایران را لغو کند.

اما سال گذشته، رییس جمهور آمریکا، به طور یکجانبه، این کشور را از معاهده خارج کرد و تحریم های سختی را علیه ایران وضع نمود.

بسیاری از شرکت هایی که پس از لغو تحریم ها به ایران آمده بودند و ایران به سمت فضای بهتری حرکت می کرد، با بازگشت دوباره تحریم ها، کشور را ترک کردند و اقتصاد ایران را به حال خود رها نمودند.

پس از آن بود که رشد اقتصادی ایران از حالت مثبت خارج و شیب سقوط را طی کرد. امروز ایران با رشد اقتصادی منفی ۴.۵ درصدی روبرو است، شاخص فلاکت به نسبت سال گذشته ۲ برابر شده و تورم در مرز ۴۰ درصد است.

به همین خاطر حکومت ایران به دنبال راه اندازی اینستکس و یا هر نوع قراردادی از این دست است تا اقتصاد نیمه جان و رو به مرگ خود را نجات دهد.

در همین حال اما مقامات نظامی و امنیتی نیز طاقت تحمل ندارند. آنها فکر می کنند از آمریکا ضربه خورده اند و باید سخت تر از هر زمان دیگری ایستادگی کنند. تنش های موجود در خاورمیانه که منجر به افزایش قیمت نفت می شود، برای تهران خوشایند است و امروز به این نتیجه رسیده است که تنها با این روش می تواند فضای بهتری را برای خود مهیا کند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top