آخرین اخبار

سخن آیت الله درست درآمد؛ حال وقت افزایش نرخ ارز است

نرخ دلار بار دیگر افزایش یافت و به دنبال این افزایش، قیمت سایر ارزها نیز بالا رفتند. به گزارش مرکز آمار ایران در همین حال نرخ تورم نیز از مرز ۴۰ درصد عبور کرد.

7 ماه قبل
بیان
A- A A+

نرخ دلار بار دیگر افزایش یافت و به دنبال این افزایش، قیمت سایر ارزها نیز بالا رفتند. به گزارش مرکز آمار ایران در همین حال نرخ تورم نیز از مرز ۴۰ درصد عبور کرد.

در حالی که پیش بینی می شد نرخ ارز به کانال ۹ هزار تومان بازگردد اما به نظر می رسد توان بانک مرکزی در همین شوک محدودی بود که به بازار وارد کرد.

پس از ورود دلار به کانال ۱۱ هزار تومان، خبرگزاری های وابسته به سپاه با عجله اعلام کردند که خریداران دلار بازی را باختند و به اصطلاح دلارباخته شدند.

این مساله حقیقت داشت. تعدادی از شهروندان به دنبال سرکوب ارز، خود را فورا به صرافی ملی ایران و سایر صرافی ها رساندند تا ارز خود را عرضه کنند.

دولت نیز هم اکنون به همراه بانک مرکزی با اندکی شادمانی، خرسند از به دست آوردن اندک دلارهای خانگی است.

به نظر می رسد با توجه به افزایش دوباره نرخ دلار، باید مجددا شاهد کاهش دستوری نرخ ارز باشیم. این روند تا جایی تکرار می شود که جو روانی حکمفرما شده و تمام یا بخش بزرگی از دلارهای خانگی به بازار بازگردند.

سال گذشته در گزارشی اعلام شد که ۲۰ میلیارد دلار ارز خانگی در ایران وجود دارد.

این خبر را معصومه آقاپور علیشاهی از اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس ایران، ۲۰ اسفند داد و گفت: "طبق آمارهای غیررسمی ۲۰ میلیارد دلار ارز خانگی در کشور وجود دارد که اگر وارد بازار تولید ناخالص داخلی شود منجر به اشتغال آفرینی می‌شود."

اگرچه چهل سال حکومت جمهوری اسلامی نتوانست بازار را به حرکت درآورده و در راستای اشتغال زایی به کشور کمک کند، اما امروز عضو کمیسیون اقتصادی مجلس می گوید مقصر، مردم هستند که با بلوکه کردن دلار در خانه های خود، اجازه اشتغال آفرینی را نمی دهند.

امروز جمهوری اسلامی ایران به انتظار بالا رفتن قیمت نفت نشسته است هرچند که نمی تواند همان نفت را نیز بفروشد.

ایجاد ناامنی در تنگه هرمز و حتی آبهای آزاد خلیج فارس در همین راستا است. مسئولین می گویند اگر نفت ایران از تنگه عبور نکند، نفت هیچ کشوری عبور نخواهد کرد.

نه آنچنان که سرداران سپاه پاسداران، چنین وعده ای را می دادند اما سپاه تلاش می کند همچنان مساله جنگ نفتکش ها یا به صورت موقتی، "توقیف نفتکش"ها را جزو مسائل روز نگه دارد. به همین خاطر هر از گاهی این نیروی نظامی اقدام به حمله و توقیف نفتکش های دیگر کشورها می کند.

در این میان البته ارتش جمهوری اسلامی ایران، کاملا در سکوت است و خود را در بازی چند فرد حکومت با جهان نمی اندازد که در ادامه، کشور را دچار هزینه کند.

اکنون تصاویر ماهواره ای با وضوح بسیار بالا به دست آمده که قایق های تندروی سپاه را در اطراف تانکر نفتی نشان می دهد.

همین مساله باعث تحریم های بیشتر و همراهی و نزدیک تر شدن اروپا به آمریکا می کند. در حالی که دولت روحانی در تلاش برای راه اندازی اینستکس است، سوی دیگر گروگانگیری و نفتکش دزدی مشاهده می شود.

در صورتی که اروپا نیز تحریم های تازه ای را بر علیه ایران وضع کند، کاملا مشخص است که چه کسی مقصر این وضعیت بوده و هست.

تهران قصد مذاکره ندارد و خراب تر شدن آوار تحریم های اقتصادی بر سر مردم برای حکومت بی اهمیت است.

پایین آمدن نرخ ارز نیز در یک هفته گذشته، به نظر می رسد صرفا برای صحه گذاشتن بر سخنان آیت الله خامنه ای بود. با این تفاوت که تمام دستگاه های اقتصادی کشور، تنها می توانند برای تایید فرمایشات رهبر، فقط یک هفته قیمت یک کالا را پایین نگاه دارند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top