آخرین اخبار

رهبرِ «زیر خط متوسط» یا خدای ثروت؟

با وجود اینکه شواهد و مدارک زیادی برای اثبات ثروت‌های کلان رهبر جمهوری اسلامی وجود دارد، رئیس دفتر او مدعی شده است که رهبری «زیر خط متوسط» زندگی می‌کند.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

با وجود اینکه شواهد و مدارک زیادی برای اثبات ثروت‌های کلان رهبر جمهوری اسلامی وجود دارد، رئیس دفتر او مدعی شده است که رهبری «زیر خط متوسط» زندگی می‌کند.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» فقر و بیکاری توده‌های مردم را در وضعیتی ناگوار قرار داده و نرخ تورم به تازگی رکورد 24 سال گذشته را شکسته است. بااین‌حال، با وجود وخامت اوضاع اقتصادی کشور، مقامات رژیم ایران در بهترین شرایط اقتصادی زندگی می‌کنند و فرزندان آن‌ها در کشورهای خوش آب‌وهوای اروپایی و ایالت‌های آمریکا آزادانه مشغول تحصیل و زندگی‌ لاکچری هستند.

اما در داخل، اغلب مردم برای تأمین ضروری‌ترین نیازهای خود تحت فشار بی‌سابقه‌ای قرار دارند؛ اما افراد صاحب قدرت با درآمدهای نجومی و ثروت‌های کلان چنان زندگی‌ای در پایتخت و شمال ایران برای خود راه انداخته‌اند که فقط در فیلم‌های هالیوودی می‌توان مشاهده کرد. شهرک «باستی هیلز» که اخیراً لو رفت نمونه‌ای از کاخ‌نشینی صاحبان ثروت‌های نامشروع و قدرت‌طلبان حاکم است.

اما دستگاه تبلیغاتی رژیم ایران می‌کوشد مسئولان جمهوری اسلامی را «پاک دست» و «ساده‌زیست» جلوه دهد. محمد محمدی‌گلپایگانی، رئیس دفتر رهبر جمهوری اسلامی در مراسم تودیع و معارفه روسای سابق و جدید کمیته امداد با اشاره به اینکه «در این شرایط کشور ثروتمندان وظیفه دارند به نیازمندان کمک کنند»، مدعی شده است که «ما در کشوری زندگی می‌کنیم که رهبر آن زیر خط متوسط زندگی می‌کند.»

محمدی گلپایگانی درباره شاخص «خط متوسط» و زیر آن توضیحی نداده است. بر اساس اظهارات علی خدایی، نماینده کارگران در شورای عالی کار، هزینه ماهانه سبد معیشتی یک خانوار 3.3 نفره حدوداً به 6 میلیون و 500 هزار تومان رسیده است. با توجه به ادعای محمدی‌گلپایگانی، این نتیجه به دست می‌آید که علی خامنه‌ای هرماه کمتر از 6.5 میلیون تومان درآمد دارد!

ادعای ساده زیستی رهبر رژیم ایران صرفاً از زبان رئیس دفتر او مطرح نشده است؛ پیش‌ازاین، غلامعلی حداد عادل، نماینده مجلس، رحیم صفوی، فرمانده سابق سپاه، مصباح یزدی و دیگر چهره‌های نزدیک به او مدعی شده بودند که رهبری «زندگی معمولی» دارد. یک روحانی نیز اسفند پارسال به نقل از آیت‌الله شب‌زنده‌دار گفته بود «برای آقا بشقاب خورش آوردند ولی او وقتی دید داخل بشقاب گوشت وجود دارد، گفتند در این شرایط که گوشت کیلویی 100 هزار تومان است، من گوشت نمی‌خورم.»

اما تعجب‌برانگیز اظهارات در توصیف ساده زیستی علی خامنه‌ای از زبان علی‌اکبر رائفی‌پور، یکی از سخنرانان انقلابی مطرح شد. او سال گذشته مدعی شده بود که «زندگی ایشان با هبه چند نفر آدمی که می‌شناسد نانشان حلال است، می‌گذرد.»

رائفی‌پور همچنین مدعی شده بود که «وقتی همسر رهبری به مشهد می‌رود، از قبل حلوا می‌پزد و رهبر سه-چهار روز از همان می‌خورد.»

این ادعاهای واهی همواره مورد تمسخر مردم قرار گرفته و به عصبانیت و خشم مردم نیز دامن زده است. اطرافیان و نزدیکان خامنه‌ای در حالی مدعی ساده زیستی رهبر رژیم ایران هستند که او ده‌ها نهاد ثروتمند را تحت کنترل و اختیار خود دارد.

امپراتوری مالی خامنه‌ای شامل بنیاد مستضعفان، کمیته امداد، آستان قدس رضوی، ستاد اجرایی فرمان امام و بنیاد پانزده خرداد است. این نهادهای فراقانونی که فعالیت‌های مالی غیرشفافی دارند، در بسیاری از امور اقتصادی کشور به صورت مستقیم و غیرمستقیم فعالیت گسترده‌ای دارند.

پیمانکاری و اجرای بسیاری از پروژه‌های چند صد میلیارد تومانی و مگاپروژه‌ها عموماً در انحصار سپاه پاسداران، بنیاد مستضعفان و آستان قدس رضوی است. مخابرات، مسکن، حمل‌ونقل، داروسازی، واردات، پتروشیمی، نفت و گاز، سدسازی، راه‌سازی، فولادسازی و بانکداری از دیگر زمینه‌های فعالیت نهادهای تحت امر علی خامنه‌ای محسوب می‌شوند.

خبرگزاری رویترز سال 1392 در گزارشی تحقیقی نوشته بود «رویترز به این نتیجه رسیده است که ثروت علی خامنه‌ای در ستاد اجرایی فرمان امام به 95 میلیارد دلار می‌رسد؛ رقمی که 40 درصد بیشتر درآمد صادرات نفت ایران در سال 1391 است و از ثروت شاه سابق ایران هم پیشی می‌گیرد.»

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top