آخرین اخبار

حال بد سازمان تأمین اجتماعی

بدهی 240 هزار میلیارد تومانی دولت به سازمان تأمین اجتماعی به تدریج در حال تبدیل‌شدن به یک بحران جدی است؛ چراکه نه دولت اعتباری برای پرداخت بدهی خود دارد و نه این سازمان توانی برایش باقی مانده تا پاسخگوی ذینفعان خود باشد.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

بدهی 240 هزار میلیارد تومانی دولت به سازمان تأمین اجتماعی به تدریج در حال تبدیل‌شدن به یک بحران جدی است؛ چراکه نه دولت اعتباری برای پرداخت بدهی خود دارد و نه این سازمان توانی برایش باقی مانده تا پاسخگوی ذینفعان خود باشد.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» بر اساس آمارهای رسمی 42 میلیون نفر تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی هستند و از خدمات آن استفاده می‌کنند. این سازمان عریض و طویلِ شبه‌دولتی سال‌های سال است که از بیماری سوءمدیریت رنج می‌برد. دست‌اندازهای مالی در این سازمان عمده‌ترین معضل محسوب می‌شود. همین پارسال تأمین اجتماعی با هفت هزار میلیارد تومان کسری بودجه روبرو شد و چاره‌ای نداشت جز اینکه از بانک‌ها قرض بگیرد.

سازمان تأمین اجتماعی طی 40 سال گذشته از نظر منابع مالی یک روند نزولی را طی کرده و در سال 1392 بیلان مالی آن منفی شده است. تراز منفی بودجه سازمان تأمین اجتماعی دو دلیل اصلی دارد؛ نخست اینکه منابع مالی به راحتی به هدر می‌روند و دوم، روزبه‌روز بر تعداد بازنشسته‌های مستمری‌بگیر افزوده می‌شود ولی در مقابل آن، ورودی بیمه‌گذاران جدید بسیار اندک است.

مقامات سازمان تأمین اجتماعی اعلام کرده‌اند که ضریب پشتیبانی در تأمین اجتماعی به 4.92 رسیده است. ضریب پشتیبانی اشاره به نسبت تعداد بیمه‌گذاران به مستمری‌بگیران دارد؛ به‌بیان‌دیگر، هم‌اکنون به ازای هر یک نفر مستمری‌بگیر، 4.92 نفر حق بیمه پرداخت می‌کنند که رقم بسیار نگران‌کننده‌ای محسوب می‌شود.

سازمان تأمین اجتماعی برای جبران کسری بودجه خود ناچار است هر ماه بین 5 تا 6 هزار میلیارد تومان از بانک‌ها در قالب تسهیلات، قرض بگیرد. اکنون رقم بدهی این سازمان به بانک‌ها به حدود 40 هزار میلیارد تومان رسیده و هر روز به دلیل جریمه و بهره آن، این رقم افزایش می‌یابد.

حسین امیری، سرپرست معاونت اقتصادی و برنامه‌ریزی این سازمان چندی پیش گفته بود «به دنبال بازپرداخت تسهیلات دریافتی از سیستم بانکی با استفاده از ابزارهای مالی مثل تهاتر یا افزایش سرمایه هستیم.»

اما بعید به نظر می‌رسد بانک‌های ایرانی بر سر قیمت اموال تأمین اجتماعی به توافق برسند و این تهاتر انجام شود. کارشناسان حوزه بیمه می‌گویند تا سال 1404 مجموع بدهی سازمان تأمین اجتماعی به بیش از 120 هزار میلیارد تومان خواهد رسید. در این حالت، این سازمان اگر نتواند مطالبات خود را از دولت وصول کند، می‌توان گفت پایان عمر تأمین اجتماعی در ایران قطعی خواهد بود.

به گفته عضو هیئت‌امنای سازمان تأمین اجتماعی «بر اساس حسابرسی‌های موجود تا پایان سال 1396، دولت 190 هزار میلیارد تومان به تأمین اجتماعی بدهکار است.»

اکبر شوکت روز پنجشنبه، سوم مرداد در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر اضافه کرده است که در سال 97 و 98 نیز هرکدام 25 هزار میلیارد تومان بدهی جاری به این 190 هزار میلیارد تومان اضافه شده که در مجموع میزان بدهی‌های دولت به بیش از هزار 200 میلیارد می‌رسد.»

جمع ارقامی که شوکت اعلام کرده است به 240 هزار میلیارد تومان می‌رسد. رسوب این بدهی کلان که حالا به یک بحران جدی برای رژیم جمهوری اسلامی تبدیل شده، از دولت اکبر هاشمی رفسنجانی آغاز شده است. دست‌اندازی دولت به منابع مالی صندوق بازنشستگی این سازمان و مدیریت غلط دارایی‌ها، علل اوضاع وخیم کنونی تأمین اجتماعی محسوب می‌شوند.

بسیار بعید به نظر می‌رسد رژیم ایران در شرایطی که تحت تحریم‌های بی‌سابقه قرار گرفته و فساد مالی در نهادهای آن حرف نخست را می‌زند، در کوتاه‌مدت بتواند از عهده پرداخت بدهی 240 هزار میلیارد تومانی به تأمین اجتماعی برآید. این در حالی است که سازمان باید هر ماه به حدود 6 میلیون مستمری‌بگیر، حقوق پرداخت کند. یقیناً این جمعیت در سال‌های آینده افزایش خواهد یافت و اگر منابع مالی کافی برای تأمین حقوق آن‌ها وجود نداشته باشد، زمینه نارضایتی و اعتراض میلیون‌ها ایرانی فراهم خواهد شد.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top